www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 39 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Pavlem Kosatíkem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Alena Wagnerová, spisovatelka

Mljetská políčka

Zatímco jsme si blaženě hověli v průzračné modři moře na pobřeží ostrova, dohasínal v tu chvíli v dolině nedaleko od nás život starých políček.

S každým naším bezstarostným pohybem ve vodě zvedla hlavu další semena pýru a bodláků, ostružiny se svými šlahouny plnými trnů se zakously o pár centimetrů dál do ještě nedávno obdělávané země a bodláčí nárokovalo své místo tam, kde zrávaly hrozny. Ani plody svatojánského chleba už nikdo nesklízel. Ale kdo si toho všiml? Čmeláci a motýli nerušeně poletovali a třepetali se nad zarůstajícím polem. Jim plevel nevadil, hlavně když kvetl. A babočka admirál si ráda odpočívala na řešetláku. Kdo žije jen rok, ví, co je minulost. Ale i my jsme byli vinni. Jen jsme ještě nevěděli, že když večer po slané koupeli stojíme pod sprchou, vysýchají a rozpadávají se poslední cisterny, v nichž se kdysi shromažďovala voda, aby zavlažovala. Ale plevel vodu nepotřebuje.

Až jednou nás svedla úzká, sotva znatelná pěšina vedoucí kamsi vzhůru a my jsme se po ní vydali, až se nám na vrcholku přímo pod nohama ztratila, jak to tady pěšiny vůbec rády dělávají; a my jsme najednou stáli na kraji pomalu zarůstající mýtiny. Ale ne, to nebyla mýtina, to bylo zpustlé políčko, spíš zahrada, v níž ještě před časem zrála rajská jablíčka, papriky a zelí, ale i víno. Vždyť tu ještě stála betonová nádrž se zelenými stopami postřiku a z kamenů postavená kolna se střechou plnou děr. Ladem ležící stopy lidské práce. A tu a tam se ještě krčily klásky zplanělého žita, které tu kdysi sloužilo chlebu a plackám. Tisíce let potřeboval vítr k tomu, než navál do skalnatých prohlubní mezi vrchy úrodnou spraš a celý ostrov protkal malými i velkými ostrůvky dolin. Skoro dva tisíce let je tu lidé obdělávali a užívali jejich plody k životu. V tom, jak byly teď ponechány samy sobě, se nenávratně ztrácel i kus paměti ostrova.

Když náš zrak zbystřel pro tuto minulost, nacházeli jsme všude její stopy, zpustlé terasy, zhroucené boudy, opuštěné staré olivy, tu a tam i fíkovník.

Geologie a historie jako by tu pracovaly ruku v ruce. Ta první vytvořila podmínky k životu, lidé je přijali, Římané u přístavu postavili palác mohutný ještě i v ruinách, křesťané přispěli půdorysem baziliky, benediktini založili klášter, který přetrval staletí. Páni ostrova se měnili, ale práce zůstávala tatáž, s oslem a motykou. Ale půda dolin byla lehká a úrodná a své lidi uživila.

Jenže teď už jich nebylo potřeba, práce na poli se vyžila. Stačilo nakoupit v supermarketu. A vavřín, myrta, kručinka, jalovec, kostřava, všelijaké bodláčí, ostružina se svými dlouhými šlahouny, ani řešetlák nezůstal pozadu, se už hotovily políčka po dvou tisíciletích práce vrátit neprůchodné divočině. V opuštěné zahradě stvoření se už jen tři osamělé kozy pokoušely ze svého chlívku bez střechy dosáhnout na lusky svatojánského chleba.

Žně nahradila turistická sezona. Žádný osel už nehýkal a nenesl na zádech těžký náklad z pole, ani slepice už nekdákaly a po prasatech, která tu také kdysi musela být, se slehla země. Možná že právě na místě jejich kotců vystavěli hotel. Tomu aspoň odpovídali chronicky přežraní hosté, kteří na jedno posezení snědli to, co tady dřív lidem stačilo na týden.

Jen kruhem kamenů obroubený mlat, který se ukazuje návštěvníkům ostrova, tu zůstal jako znamení, že se tu kdysi selo, sklízelo a mlátilo obilí. Ale cesta Národním parkem vede i podél malého pustnoucího políčka. Toho si nikdo nevšimne. A přece i ta tisíciletí obdělávaná a pomalu zarůstající políčka patří k památkám ostrova stejně jako klášter benediktinů, románská bazilika a římský palác.

Ale chtěl by člověk sám žít ten „přírodní“ život, který se tu kdysi žil? Na zádech tahat klestí z lesa, s oslem ověšeným pytli se plahočit po kostrbatých stezkách, umírat při porodu?

A přece: Na jednom z polozarostlých políček něčí ruka zasadila tři olivy a pečlivě je podepřela kůly.



  Jak v Le Havru skrýt...
  Dívejte se
 
  Hvězda opery i melodramu
  
Pořiďte si
 
  Jak dřysta Ostravak...
   Téma