www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 39 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Pavlem Kosatíkem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 Tenhle snímek má Soňa Červená snad nejraději. I do emigrace si nesla jen kabelku a pod paží pejska…Hvězda opery i melodramu

Legendární česká operní pěvkyně a také herečka Soňa Červená se tento měsíc dožívá úctyhodných devadesáti let. Slavná mezzosopranistka či altistka, dcera zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného, emigrovala v roce 1962 z bývalého Československa a od té doby vystupovala na prestižních světových scénách v Evropě a Americe. Radiotéka přichystala k jejímu životnímu jubileu několik unikátních starších i novějších nahrávek, které brzy najdete na portálu rozhlasového e-shopu na přehledně uspořádané speciální stránce. Nejstarší rozhlasové nahrávky pocházejí ještě z časů před její emigrací, ty novější pak z doby po jejím návratu zpět do vlasti na začátku devadesátých let. Asi nejznámější postavou Soni Červené je její první velká jevištní role, Káča Maršálková z muzikálu Burtona Lana v úpravě Jiřího Voskovce a Jana Wericha Divotvorný hrnec. V Radiotéce nabízíme zkrácenou rozhlasovou verzi Vladimíra Dvořáka z roku 1951v režii Ludvíka Pompeho, v instrumentaci Zdeňka Petra a za hudební spolupráce Jana Frýdy. Jako Čochtan nechybí Jan Werich, roli Zuzany ztvárnila Ljuba Hermannová, hudebního nastudování se zhostil Orchestr Karla Vlacha.

V albu, které najdete v Radiotéce pod stejným názvem, jako má tento článek, je z historických snímků připravena kartová árie z Bizetovy opery Carmen (Brno, 1954) a dětská zpěvohra o dvou dějstvích Jaroslava Křičky Ogaři ze života valašských chlapců a děvčat. Nahrávka pochází také z Brna z konce padesátých let a Soňa Červená zde vystupuje jako Tomšík Martinků.

Jako vynikající recitátorka vystupuje Soňa Červená ve snímcích z poslední doby. Zahrnuty jsou melodramy Bouře a klid na texty Emy Destinnové v překladu Jana Králíka pro recitátorku, housle a klavír Otomara Kvěcha (2006), Tango pro Soňu Aleše Březiny s textem samotné sólistky (2012) a Melodram na dva texty Pavla Eisnera z Červené sedmy od Miloše Štědroně (2006).

Dalším dokumentem výjimečného melodramatického umění Soni Červené jsou studiové nahrávky z roku 2012 s českým souborem Bona Fide Tango, který se primárně věnuje skladbám Astora Piazolly. V přednesu Červené zde publikujeme Piazollovy melodramy v českém překladu.

Cenné operní nahrávky zase dokumentují skvělý pěvecký fond a techniku Soni Červené. Letos rekonstruovaná brněnská historická nahrávka z roku 1953 Janáčkovy Její pastorkyně představuje Soňu Červenou v roli stařenky Buryjovky, snímek Mozartovy opery Figarova svatba z roku 1954 ji prezentuje jako pážete Cherubína.

S poněkud neobvyklým názvem Můj Václav představuje slavná herečka a operní pěvkyně nástrojařského vynálezce a zakladatele královéhradecké továrny hudebních nástrojů, svého praděda Václava Františka Červeného. Z pětidílné četby na pokračování se dozvíme o rodinné hudební tradici, o výrobě žesťových nástrojů, a především o životě nesmírně pracovitého, nadaného a nápaditého člověka, který se stal i ve světě váženým vynálezcem. Soňa Červená načetla tyto vzpomínky v roce 2013 v režii Evy Řehořové v brněnském rozhlasovém studiu.

Věřím, že si z nahrávek Soni Červené vyberete a připomenete si její vskutku významné životní jubileum. I tým Radiotéky jí přeje pevné zdraví a mnoho dalších úspěchů.

Robert Škarda, dramaturg hudby Radioteka.cz  Jak v Le Havru skrýt...
  Dívejte se
 
  Hvězda opery i melodramu
  
Pořiďte si
 
  Jak dřysta Ostravak...
   Téma