www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 39 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Pavlem Kosatíkem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 Jak dřysta Ostravak Ostravski

„Před paru tydňami se ve fabryce začlo proslychať, že na dvorku budě vystupovať Jaryn Nohavica. Hned sem začnul hučeť do Ladika, ať se zopta naši sekretařki – či včil vlasně vrchni asystentki – co je na tym pravdy.“ Že nechápete? Nerozumíte? Tak to bude problém… Takto totiž píše slavný ostravský bloger Ostravak Ostravski, muž (nebo možná žena, ale spíš asi ne….) žijící v Ostravě (nebo možná někde jinde, ale spíš asi ne…), o jehož identitě se stále vytrvale spekuluje (prý je to Jarek Nohavica, ale on tvrdí, že není...). Stále tápete? Přesto, anebo právě proto si 24. září ve 21.00 nalaďte vltavský Kabaret v éteru, který přinese hodinový sestřih inscenace, kterou připravili Ostravak Ostravski, Radovan Lipus, Marek Pivovar a Jarek Nohavica (opravdu prý není Ostravakem…).

Svérázná vyprávění po všech stránkách inspirovaná Ostravou inspirovala i divadelní inscenaci ostravského Divadla loutek, která se hraje už osm let 

Když v roce 2004 poprvé (a pak ještě pětkrát) vyšly v nakladatelství Repronis knižně zápisy do té doby jen v digitálním světě známého ostravského blogera Ostravaka Ostravskeho, strhl se poprask.

Bestseller z Ostravy

Útlé paperbackové sešity okamžitě zmizely z knihkupeckých pultů a na ulicích i v kancelářích bylo možné spatřit hloučky lidí, které v nepravidelných intervalech vybuchovaly smíchem. Někde uprostřed se totiž skrýval šťastný majitel knihy Denik Ostravaka a hlasitě předčítal přátelům či kolegům nejpovedenější pasáže. Nutno říct, že takové čtení vyžaduje nejenom jistou interpretační dovednost, ale taky alespoň základní znalost ostravštiny. Ostravak Ostravski dosud totiž píše své blogy jazykem, jehož základem je vlastně už dávno zaniklý subjazyk. Neváhá ale tuto materii kreativně dotvořit a navíc – používá slova ve fonetické podobě. Jedinou nepotvrzenou stopu v pátrání po identitě autora poskytuje internetová Wikipedie, která uvádí, že Ostravak Ostravski se narodil 11. srpna roku 1967.

Jen málokdo v Ostravě o Ostravakovi Ostravskem alespoň neslyšel, ale pravděpodobnější je, že četl alespoň krátkou ukázku„Laďa na mě smolil jak na placaty kameň, tuž sem se tam stavil sam. Opřel sem se o stul, abych vypadal něodolatelně a začnul dřystať o počasy, o děckach a pomaly sem přešel na to, esli tu fakt buděme mět Jaryna.“ – „Jak jako tady?“ zoptala se duležitě. „Tuž na dvorku, no ni?“ snažil sem se ji pomosť. „Jestli myslite vystoupeni pana Nohavici v Gongu, tak ano, bude mět šňuru druhy červnovy tyden,“ pravila hlasem, jak když se odevře faraonova hrobka. Gong je pro nas vitkovicke na dvorku, tuž jakepak s tym oficyjality.“

Gen ostragen

Pozoruhodné je, že přestože onu „echtovní“ ostravštinu na veřejnosti skutečně už nikde neuslyšíte, a vlastně si ani nepamatuji, že bych ji někde někdy slýchala, blogům Ostravaka Ostravskeho všichni v Ostravě rozumějí. A těm, co nerozumějí, leč rozumět chtějí, pomohlo nakladatelství vydáním Ostravsko-českého slovníku. Možná i toto je vliv jakéhosi přesně neidentifikovatelného ostravského genu, jejž Jaromír Nohavica pojmenoval ostragen a jehož primární funkcí je chránit Ostravany, tedy vlastně „Ostravaky“, před v jistých částech roku všudypřítomným smogem.

„Tuž to je super! A listki nafasujem k vyplatě a nebo je možeme zaplatit stravenkami?“ zamrkal sem na ňu mojim flirtovacym tikem. Podivala se skrz mě, vytahla tydlifon a začla studovať fejsbuk, tajak bych tam něbyl. Povim vam, ta minula byla o dosť přyjemnějši, ale neměla dvacet roku, blond vlasy a dluhe nohi. Temu ju asy šef vyměnil. Šlak ho tref.“

Bloger, jehož identitu dodnes nikdo nezná, byť se po ní svého času všichni pídili, přišel se svými deníkovými zápisy v době, kdy Ostrava naplno prožívala své vlastní sebeuvědomění. Ostravanům začala v hrudích tlouct srdce patriotů, vznikaly nejrůznější občanské spolky a sdružení bojující za lepší život ve městě, za záchranu technických památek či za lepší vzduch, do života Ostravy pozitivně zasahovaly nejrůznější občanské iniciativy, kultura ve městě se doslova a do písmene doslova rozbujela a občané začali být na své město hrdí. Mimochodem tato ostravská epizoda vyvrcholila bohužel prohraným bojem o získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015. A Ostravak Ostravski se vlastně stal součástí tohoto obrodného procesu, rostl od počátku zároveň s ním a možná jej i malinko inicioval.

„Dovalil sem do kanclu a vyhlasyl poradu. Hlavnim bodem programu bylo, kdo dokaže zehnať listki. Filip, kery předvčerem vylez mamě z klina a včera nastupil, se zoptal, kdo že je to Nohavica a už letěl ze dveřy jak špinave pradlo. Cyp!“

Pavel zařydi guvno

Jeho svérázná vyprávění po všech stránkách inspirovaná Ostravou vyšla v několika knižních svazcích, na CD, inspirovala televizní cyklus i divadelní inscenaci ostravského Divadla loutek, která se hraje už osm let (sic!). Jen málokdo v Ostravě o Ostravakovi Ostravskem alespoň neslyšel, ale pravděpodobnější je, že četl alespoň krátkou ukázku.

„Pavel pravil, že zavola svoji robě, kera ma segru na magistratě, kera chodi s manikem, co jeho bratranec robi v knihovně a pry ta jedna fajna knihovnica ma blizko k chlopovi, co ma pod sebu ostravske infocentrum. Tuž dobre, pochopili zme, že Pavel zařydi guvno.“

Patrně, a velmi správně, nečekáte žádnou intelektuální zábavu, je to něco, čemu v Ostravě slušně říkáme sranda nebo třeskutěji pr..l. Třeskutým ostravským slůvkům se pochopitelně nevyhýbá ani Ostravak Ostravski, s některými se tedy určitě seznámíte. Kabaret v éteru na stanici Vltava navštívil totiž tentokrát právě ostravské Divadlo loutek a z inscenace, kterou připravili Ostravak Ostravski, Radovan Lipus, Marek Pivovar a Jarek Nohavica vznikl pak ve studiu hodinový sestřih.

„Svoju identytu asy prozradim. Ale až na smrtelnym lužku,“ prohlásil v jednom z rozhovorů Ostravak Ostravski. Tak se těšme. Nebo raději ne?

Eva Lenartová, dramaturgyně

Foto Roman Polášek  Jak v Le Havru skrýt...
  Dívejte se
 
  Hvězda opery i melodramu
  
Pořiďte si
 
  Jak dřysta Ostravak...
   Téma