Číslo 29 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem a textařem.
Borisem Filanem.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sedmero krkavců, osmá radost

Filmová pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců je příjemným překvapením letošního léta, a patrně nejen letošního. Jde o projekt, který by mohl mít dlouhodobou životnost blížící se Třem oříškům pro Popelku nebo Andělu Páně. Ztvárňuje klasickou pohádku současnou dikcí, „naším“ jazykem, se švihem a humorem, aniž původní předlohu Boženy Němcové o cokoli ochudila. Má opulentní děj, hemží se to v ní pohádkovými postavami, čaruje se i straší hojně, ale přijatelně. Bude mít co nabídnout i dětskému diváku, který do ní doroste až za pár let. A ovšem také dospělým. Což se dalo ověřit i na nedávném zlínském festivalu filmů pro děti a mládež, kde se v kině skvěle bavili dospělí i malí diváci.

Martha Issová v roli pekařské dcerky Bohdanky je podmanivě až nepohádkově opravdová

Autorka si napsala scénář sama a povedl se jí. Vsadila na rušný, dějem nabitý příběh (pouze „na motivy“ Němcové, ale nic důležitého tam nechybí), na výrazné hlavní hrdiny, na napětí a živé a vtipné dialogy i již zmíněný humor. Kouzlení a nadpřirozena je tak akorát, zato se nešetří akčními scénami. Opatrně, s citem pro pečlivé dávkování vkládá autorka do příběhu i nezbytné mravní vyznění, že pravda to nakonec přece jen musí vyhrát nad lží, nenávistí a intrikami.

Realizace se mohla opřít o solidní základ. Přibyly půvabné přírodní záběry (natáčelo se mimo jiné ve slovenských horách a podhůří i v jižních Čechách), které se střídají s hýřivě výpravnými interiéry honosného vladařského sídla; vkusné kostýmy, funkční dekorace. O výsledku v podstatné míře rozhodly herecké výkony. Martha Issová v hlavní roli pekařské dcerky Bohdanky je podmanivě až nepohádkově opravdová. Věříme jí všechno – odhodlání zachránit bratry proměněné v krkavce, vůli nepromluvit, dokud neutká a neušije košile, lásku ke koktavému princi, energii i odvahu jít za pravdou. Výtečně zvládá nesnadné pantomimické pasáže role a nepůsobí v nich násilně. Výrazné jsou i další postavy: královna intrikánka v podání Sabiny Remundové, čarodějnice Zuzany Bydžovské, princové Lukáš Příkazký a Václav Neužil.

Sedmero krkavců je zkrátka povedený tvůrčí počin, lze mu jen přát sedmero životů.

Agáta Pilátová, filmová publicistka  Jaké je zákulisí volebních šarád?
  Dívejte se
 
  Sedmero krkavců...
  
Navštivte
 
  Román ztracené lásky
  
Téma