Číslo 48 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Terezou Vilišovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhý týden – ten, který rozhodl

Pamětníci událostí v listopadu 1989 se shodují, že nebýt brutálního potlačení studentské demonstrace 17. listopadu, nedaly by se věci do pohybu. Shodují se ale ještě v jednom: to podstatné se začalo dít až ve druhém týdnu.
Sedm dní od 17. do 23. listopadu bylo nabitých událostmi, které formovaly průběh celých politických změn. Ustavilo se Občanské fórum (na Slovensku Verejnosť proti nasiliu), začala stávka herců a vysokoškoláků, v centru Prahy a dalších měst se večer co večer scházely desetitisíce lidí. Že komunistický režim ještě v prvních sedmi dnech váhal, o tom svědčí povolání Lidových milic, této ozbrojené jednotky komunistické strany, do Prahy ve středu a ve čtvrtek 22. a 23. listopadu.

V polovině druhého týdne revoluce bylo jasné, že cesta zpět už nevede...

Jenže v pátek 24. listopadu, na začátku druhého týdne „revoluce“, bylo všechno jinak. Šéf komunistické strany Miloš Jakeš ještě dopoledne ve vysílání rozhlasu ujišťoval veřejnost, že on milicionáře do Prahy nepovolal – a že při nejbližší příležitosti bude pro zrušení ústavně zakotvené vedoucí úlohy komunistické strany ve společnosti. Zároveň ale upozornil, že nesouhlasí se zrušením Lidových milic požadovaným veřejností. Když se ale odpoledne sešlo mimořádné zasedání ústředního výboru KSČ, Jakešův optimismus vychládal. Večer o sedmé se Jakeš přihlásil o slovo a společně s ostatními členy předsednictva a sekretariátu dali své funkce k dispozici, aby mohlo být zvoleno nové vedení strany.
Jenže události se valily dál. V sobotu 25. listopadu se dopoledne konala v pražské katedrále mše na poděkování za svatořečení Anežky Přemyslovny. Sloužil ji stařičký kardinál Tomášek, který se v roce 1989 stal symbolem odporu církve proti totalitě. „Nikdo z nás nesmí stát v této chvíli stranou,“ vyzval kardinál na sedm tisíc přítomných k aktivnímu zapojení do dění. Uposlechli: odpoledne se na Letné sešlo na milion lidí, aby vyjádřili podporu Občanskému fóru. Republice se také představil nový generální tajemník komunistů Karel Urbánek. Už z jeho prvních slov bylo jasné, že tohle nebude „český Gorbačov“.
O den později se na Letné sešly další statisíce lidí. Tahle demonstrace byla památná „vypískáním“ premiéra Ladislava Adamce, který účastníky přemlouval, aby chystaná generální stávka netrvala dvě hodiny, ale jen dvě minuty. Pro Adamce to byl začátek politického konce: pár hodin předtím sice podal ruku Václavu Havlovi a jako první komunistický představitel v Československu začal jednat s opozicí; hovořilo se o něm jako o možném nástupci Gustáva Husáka ve funkci prezidenta – ale nic z toho nevyšlo. Pondělní (27. listopadu 1989) generální stávky se mezi 12. a 14. hodinou zúčastnilo asi sedmdesát pět procent občanů republiky. Vyzněla jednoznačně na podporu Občanského fóra a proti politice komunistické strany. V polovině druhého týdne revoluce bylo jasné, že cesta zpět už nevede.
Unikátní archivní ukázky z vysílání Československého rozhlasu a Rádia Svobodná Evropa z období od 24. do 30. listopadu 1989 vám nabídne v pátek 28. listopadu ve 20.10 pořad Archiv Plus na Českém rozhlasu Plus.

David Hertl, redaktor ČRo  Existuje přátelství mezi...?
  Dívejte se 
 
  Týden, který rozhodl
  Nalaďte si
 
  Strach z konce světa je ...   
  Téma