Číslo 48 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Terezou Vilišovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

Už hodně filmů zkoumalo, zda jsou mezi opačnými pohlavími myslitelné čistě přátelské vztahy nebo zda je nakonec zahltí sexuální tužby. Jen namátkou upozorním na tak pamětihodná díla jako Když Harry potkal Sally nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb. Nejen jmenované komedie, ale nejnověji také Jeden den (středa 26. listopadu, ČT2, 21.55) se opírají o pravidelné, často i mnohaleté setkávání dvou důvěrných kamarádů, muže a ženy, kteří si vzájemně svěřují a společně řeší problémy, i ty nejintimnější.

Hlavní role spolužáků z vysoké školy, Emmy a Extera, kteří se setkávají pravidelně 15. července na výročí prvního společného večírku, ztělesnily nynější hvězdičky amerického filmového nebe – Anne Hathawayová a Jim Sturgess

Jeden den natočila dánská režisérka Lone Scherfigová v Americe jako svůj první zámořský projekt, byť se odehrává v Anglii, jen s občasnými výlety do Francie. Kdo zná její předešlé, výrazně autorské a v rukopisu svébytné filmy (Italština pro začátečníky, Wilbur se chce zabít), kde uplatnila výrazně tragikomický náhled, splétající bizarní, ale přitom jakýmsi člověčenstvím proteplený humor s nenadálou morbiditou, bude zajisté překvapen. Vzniklo totiž nezastřené melodrama. Není se ovšem čemu divit: jednak adaptovala cizí scénář (sepsal jej David Nicholls), jednak se musela podřídit očekávanému diváckému vkusu.
Hlavní role spolužáků z vysoké školy, Emmy a Extera, kteří se setkávají pravidelně 15. července na výročí prvního společného večírku, ztělesnily nynější hvězdičky amerického filmového nebe – Anne Hathawayová a Jim Sturgess. Lépe vychází Hathawayová, jež svou submisivní, obrýlenou a podceňující se hrdinku, která přitom touží po uznání i štěstí v lásce, obdařila opravdickou vděčností, s jakou děkuje za chvilky rozptýlení a proražení samoty. Zato Sturgessův Dexter, ať již v poloze sebevědomého zhýralce, u něhož přece jen promžikne záchvěv svědomí, nebo jako zkrachovalá, bolestínská veličina, se mnohem silněji přidržuje žánrových klišé.
Emmě a Dexterovi vydrželo scházení po celá dvě desetiletí – od roku 1988 až do současnosti. Jejich vztah přitom kolísal mezi někdy až vynucovaným přátelstvím a jednou ztřeštěnými, jindy vlezlými milostnými návrhy, někdy vyslovovanými ve stavu ne střízlivém a soudném. Režisérka si pomáhá proměnami dobových rekvizit, ať již jde o účesy, oblečení nebo třeba komunikační přístroje, ale ještě významnější jsou průhledy do sociálního postavení univerzitně vzdělaných lidí, jejichž osudy i sebeuplatnění se leckdy zauzlují. Oba si musí projít vzestupy i pády jak profesními, tak vztahovými, než si uvědomí, co pro sebe vzájemně znamenají, než si Dexter začne vážit docela obyčejného zázemí, jaké pro něho Emma představuje.

Jan Jaroš, filmový publicista  Existuje přátelství mezi...?
  Dívejte se 
 
  Týden, který rozhodl
  Nalaďte si
 
  Strach z konce světa je ...   
  Téma