Číslo 25 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hornistou.
Radkem Baborákem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

České stopy na Balkáně

Sté výročí sarajevského atentátu inspirovalo řadu tvůrců z nejrůznějších oblastí. Aktuálně se k nim přiřadili i bývalý balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek se serbistou Pavlem Trojanem, kteří ve vydavatelství Radioservis vydali knihu Tak nám zabili Ferdinanda s podtitulem Současné české stopy sarajevského atentátu.

S jakým záměrem jste k psaní přistupovali?
Především chceme ukázat současné Sarajevo. Snažíme se skloubit dobu sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda, dobu rakousko-uherské okupace a potom současnost, která je s tím vším nějakým způsobem propojena. Místní lidé jsou vášniví a události z dějin prožívají. Pro jedny je Gavrilo Princip hrdina, pro druhé je terorista – přitom jsou to lidé, kteří bydlí v témže městě. Na tomhle vášnivém prožívání historie, na té příjemné složitosti Balkánu se dají stavět příběhy.

Jak jste přišel na nápad napsat tuhle knihu?
Když jsem loni byl sezonním zpravodajem Českého rozhlasu v Chorvatsku, napadlo mě, že právě to stoleté výročí sarajevského atentátu nám dává možnost ukázat, že vztahy mezi českými zeměmi a tehdejší Bosnou byly na neuvěřitelně vysoké úrovni. Byly mnohem vřelejší a vzájemnější, než jaké jsou v současné době.

Je v Sarajevu hodně českých stop?
V Sarajevu je českých stop jako nikde jinde. Jedna kapitola knížky se jmenuje České Sarajevo a není to vůbec nic přehnaného. V Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině jsou dodnes tisíce lidí, kteří se prohlašují za Čechy. Českých stop je plno i ve Slovinsku nebo v Bulharsku.

Kniha je souborem reportáží stejně jako vaše první publikace Křižovatka zvaná Balkán. Co máte rád na reportážním stylu?
Tahle kniha je žánrově pestřejší než ta předchozí, kde reportáže vycházely z toho, co jsem natáčel jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Bělehradě. I tady líčím příběhy reportážně, ale zařadil jsem i úryvky z deníků jednoho českého četníka, který v Bosně a Hercegovině v době rakousko-uherské okupace strávil šestnáct let. Spoluautor Pavel Trojan popisuje, jak to dopadlo s Leopoldem Lojkou, který řídil automobil arcivévody Ferdinanda ve chvíli atentátu. Nakonec přichází průvodce současným Sarajevem – a to není jen válečný Balkán. Proč mě reportáže baví? Rád je prožívám. A Bosna a Hercegovina jsou země, ke kterým mám vztah.

Autoři knihy Tak nám zabili Ferdinanda Martin Ježek (vlevo) a Pavel Trojan s knížetem Nikolausem Hohenbergem (uprostřed), pravnukem následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este

Kdy jste se o Balkán a vše, co s ním souvisí, začal zajímat?
Při studiu žurnalistiky jsem brzy zjistil, že být vzděláním „jenom“ novinář není dostatečné. V té době jsem uměl docela dobře německy a rozhodl jsem se, že budu studovat ještě jeden jazyk. Tehdy jsem si na filozofické fakultě zapsal srbský jazyk a literaturu. Nakonec jsem nedostudoval, protože jsem dostal příležitost stát se stálým zpravodajem v Bělehradě, ale ten vztah už se nikdy neztratil.

Čím vás Balkán fascinuje?
Baví mě balkánská gastronomie. Taky mě fascinuje jistý chaos, který tam panuje. Na Balkáně se žije ze dne na den. Co bude zítra, to se neplánuje ani neřeší. Fascinuje mě, že si prostě sednete do kavárny, dáte si maličkaté kafíčko a otočíte se zády ke zdi, abyste měli přehled, co se děje na ulici. Na Balkáně se totiž žije na ulici.

Co bylo na psaní nejtěžší?
Když pracujete na Radiožurnálu v denním zpravodajství, jste zvyklí dělat věci krátce a rychle. Nejtěžší je tudíž soustředit se a začít psát tak, aby ty novinářské útvary dostaly literární tvar. Bydlím blízko Nymburka a tam je jedna kavárna, která mimochodem patří člověku z jihovýchodní Evropy, což mi přišlo symbolické. V téhle jeho literární kavárně jsem si vždycky otevřel počítač a psal jsem.

Linda Fořtová, publicistka  E. F. Burianovi k narozeninám
  Zpěvník Jana Buriana    
 
  České stopy na Balkáně    
  Pořiďte si
 
  Intelektuální historky...  
  Navštivte