Číslo 2 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Naďou Konvalinkovou.

 

 

 

 


 

S Jaromírem na zámku

Kreslíř a muzikant Jaromír 99 (1963) se odpoutal od svého slavnějšího kumpána Jaroslava Rudiše a vyrazil do světa na vlastní pěst. Přesněji v nové dvojici: se zkušeným scenáristou Davidem Mairowitzem (1943) převedli do komiksového formátu Kafkův Zámek. Kniha vyšla nejprve anglicky, aktuálně pak v české mutaci pod hlavičkou pražského Labyrintu. A protože letos i napřesrok jsou významná kafkovská výročí, lze titulu předpovědět skvělou budoucnost.

Nejde samozřejmě jen o Franze Kafku, v jehož díle je Zámek zřejmě nejméně stravitelnou položkou; ostatně cítil to i sám autor, jemuž se mnohasetstránkový příběh zhroutil pod rukama uprostřed věty. Jde jistě stejnou měrou o slavného Mairowitze, který se už s Kafkou utkal opakovaně (jednak v Procesu, jednak v obecnějším průvodci Kafkovým životem a dílem) – a samozřejmě o Jaromíra 99, jenž má vedle úspěšné nebelovské řady za sebou sóloalbum Bomber. Jeho výtvarný jazyk se jasně vyvíjí. Zatímco Nebel rozvíjel v kresbě někdy až příliš okatě rukopis Mika Mignoly, nynější počin je osobitější, důkladnější: jednak přibyla mezi černou a bílou výrazná šedá, jednak se technika Jaromírovy kresby přiblížila lino- nebo spíše dřevorytu, a připomene tak místy třeba i samorostlého Váchala.
Mairowitzův scénář Zámek proškrtává a přepisuje s citem, drží všechny klíčové motivy i postavy, a drží i silnou atmosféru. Kafkova práce, kterou lze vykládat z pohledu expresionismu, absurdního dramatu nebo existencialismu, tu možná místy nasála i mrtvolný odér dekadence. Chmurné obrazy, v nichž se oficiálně pozvaný zeměměřič mění v nezvaného hosta, potažmo rovnou v hromosvod veškerého vzteku a nenávisti vesničanů, pak připomíná ve finále i jinou Kafkovu prózu, zmíněný Proces.
Jde tedy o album, které se dá číst nejrůznějším způsobem, rozhodně ne jen jako funkční symbióza obrazu a slova. Kafka byl mimo čas už za svého života. Fakt, že jeho dílo přijalo i aktuální médium komiksu, jeho nadčasovost jen potvrzuje.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik  Svátky s Grýlou na Islandu
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
S Jaromírem na zámku
  Pořiďte si
 
  Jak holky vnímají své tělo
  Navštivte