Číslo 25 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s flétnistkou.
Annou Fusek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dobrý časy v oparu melancholie

Příběh o uměleckém zmrtvýchvstání Václava Neckáře má dnes už rozměry showbyznysové legendy. Světců je v ní hned několik. Vedle oblíbeného, nicméně kariéru již zvolna uzavírajícího zpěváka, kterému souhra šťastných okolností přihrála do cesty působivý vánoční song, je třeba zmínit jména autora písně Půlnoční Jaromíra Švejdíka a jeho spolupracovníků Dušana Neuwertha a Jana P. Muchova. Ti tři mají mnoho společného, třeba do nedávna spíš příležitostnou skupinu Umakart, kam si odskakovali z mateřských kapel Priessnitz, Tata Bojs a Ecstasy of St. Theresa, a také to, že jsou o generaci mladší než chlapík, kterému skladbu pořídili takříkajíc na tělo.

Nezůstalo ale jen u Půlnoční, v drobně obměněném týmu vzniklo na jaře celé album Dobrý časy (vydal Supraphon), jež pohádkový návrat Václava Neckáře na výsluní prozatím završilo. Vzhledem k obnovené zpěvákově popularitě i faktu, že jeho comebackový hit vyšel jen na soundtracku k animovanému filmu Alois Nebel, vlastně moc nepřekvapí, že nová deska už týdny vévodí žebříčku prodejnosti domácích nahrávek. Podstatnější je to, že Dobrý časy nebyly spíchnuty horkou jehlou a nové písně pouze nekopírují tu závěrečnou, kvůli níž se šlo do studia. Byť nemá smysl Rok před semdesátkou koncertuje, natáčí, dobývá hitparády. Václav Neckář se vrátil ve velkém stylu.zastírat, že z komorní, posmutnělé a zvukově „umazané“ atmosféry Půlnoční vcelku přirozeně vychází i aktuální album.

Na rozdíl od zahraniční scény nebylo u nás dosud zvykem, aby stagnující pop-hvězda chytila druhý dech zásluhou tvůrců ve věku svých dětí, třebaže například návrat Hany Hegerové v druhé polovině osmdesátých let do značné míry závisel na textařském daru a producentské umanutosti tehdejšího pětatřicátníka Michala Horáčka. Také Švejdík a Neuwerth, spoluautoři všech deseti písní nového Neckářova alba, navázali na nejpamětihodnější časy zpěváka a v oparu melancholie je přenesli do současného kontextu. A intepret si nový, baladický repertoár zjevně užívá a nástrahy dané zdravotním handicapem překonává ojedinělou sílou výrazu. Jsou-li Dobrý časy labutí písní Václava Neckáře, je to důstojné loučení.

Milan Šefl

Foto Dušan Tománek  Dobrý časy v oparu...    
  Pořiďte si
 
  Jak Skála mořské řasy našel

  Navštivte  
 
  Cit pana Tomáše pro sníh
  Téma