Alena Wagnerová, spisovatelka a publicistka

S odvahou naivity.....

Když se člověk před rokem 1989 blížil k hraničnímu přechodu v Rozvadově, začalo se s ním něco dít. Zpozorněl, rozhlédl se po autě, jestli někde neleží něco, co by mohlo vzbudit nežádoucí pozornost, a zároveň se snažil nasadit lhostejnou tvář, aby na sebe snad svou nervozitou neupozornil a byl pokud možno nenápadný. Snad nikde jinde moc a svévole režimu nebyla pro obyčejného občana tak hmatatelná jako právě tady, na hranici mezi dvěma systémy. A každý věděl, že je této moci vydán na milost a nemilost. Svým způsobem nežádoucí, ba podezřelé už bylo přes hranici obou systémů vůbec cestovat, už z toho vznikal jakýsi nedefinovatelný pocit viny. (U některých ovšem i triumfu, že ostatní sedí doma, zatímco oni mohou.) Občan spokojený s tím, co je doma, neměl ovšem mít potřebu se ohlížet po tom, jaký je svět jinde, nanejvýš v bratrských socialistických zemích. Obvykle se sice mnoho při odbavování nestalo, ale když člověk s neklidně očekáváným razítkem v pase – proč to zas tak dlouho trvá, že by na mně něco našli? – projel závorou na bavorskou stranu, dokázal mu už systém svou moc nad ním a upevnil ji v jeho hlavě jako nezměnitelný status quo.
Snad ještě horší to bylo na přechodu mezi východním a západním Berlínem ve Friedrichově ulici, takzvané Fridrišce, když už byly obě části města neprodyšně odděleny zdí. Cestou od okýnka k okýnku tu člověk kus po kuse odkládal svou důstojnost, a když nakonec ponížený a plný bezmocného vzteku konečně vyšel na druhé straně, nedovedl si už vůbec představit, že by to tu někdy mohlo být jinak.
A pak se to stalo. Když jsem na konci roku 1989 zase jela do Prahy přes rozvadovský přechod, nevěděla jsem najednou, kde to vlastně jsem, a ona tak nedobře známá místa jsem vůbec nepoznávala. Kolony aut jezdily přes hranice oběma směry, pohraničníci a celníci, titíž, kteří nám ještě před třemi měsíci tak jasně dávali najevo svou moc, nám přívětivě kynuli a jen zběžně kontrolovali cestovní doklady. Závory, zátarasy a ostnaný drát tu ještě byly, ale jako by neexistovaly. A když jsem o šest týdnů později hledala na přechodu ve Friedrichově ulici ta místa, kde jsem ještě před třemi měsíci kus po kuse odkládala svou lidskou důstojnost, už jsem je nenašla. Zůstaly jen špinavě žluté obklady. Systém, kterého jsme se báli, který nám léta sugeroval, že má nad námi neomezenou moc, se během šesti týdnů zhroutil jako papírový tygr. A člověk najednou nechápal, proč ještě před pár týdny bylo všechno docela jinak a proč to přijímal, jako kdyby to byla samozřejmost a muselo to tak být.
Od té doby, co jsem to zažila, jsem nevyléčitelně chronicky nemocná ztrátou důvěry v moc. Nevěřím už žádné moci, že je skutečně tak mocná, tak věčná a tak nepřekonatelná, jak se nám snaží prezentovat. A žádnému systému, že k němu neexistuje alternativa a on je ten jedině možný. A ať se snažím, jak chci, nemohu věřit ani verdiktům ratingových agentur, ani magnátům finančních trhů, že bez jejich virtuálních hrátek s penězi nás všech by se zhroutil svět. Co když to všechno jsou taky jen takoví papíroví tygři, kteří nám předstírají svou moc a nezastupitelnost, a my potřebujeme jen odvahu, ale i odvahu naivity, abychom se podívali, co je na té druhé, odvrácené a skryté straně jejich moci, a přestali věřit, že jsme bezmocní a stejně nic nezmůžeme.
Copak o moci bezmocných nesvědčí i poselství Vánoc?



  Nová krev Petera Gabriela
  Pořiďte si
 
  Co nadělí Víkendová příloha 

  Nalaďte si  
 
  Za malíři do Frankfurtu
  Navštivte