Co nadělí Víkendová příloha

Ve vltavském vysílání na Štědrý den nebude chybět dopolední Víkendová příloha. Začne později než obvykle – v pohodlných devět hodin, a to skutečně sváteční lahůdkou: Vojtěch Hueber uvede v Tipu pro jazzofily novinkové vánoční album kanadského zpěváka a swingaře Michaela Bublého, který kromě slavných evergreenů ve vynikajícím aranžmá a vlastních skladeb představuje i několik hostů.

V Tipu pro jazzofily uvede Vojtěch Hueber novinkové vánoční album kanadského zpěváka a swingaře Michaela BubléhoJestli ještě na poslední chvíli hledáte v dosud otevřeném knihkupectví dárek ke čtenářské potěše, můžete se po půl desáté inspirovat Knižním pólem Zdenka Pavelky. Oba následující „velké“ pořady Víkendové přílohy mají sice v titulku vánoční slovo betlém, ale jsou velmi různorodé a jejich atmosféra je ryzí a nepatetická. V pořadu Betlémy českých malířů v 10.05 vypráví historik umění Jaromír Zemina o slavných malovaných jesličkách Mikoláše Alše, Josefa Weniga a Josefa Lady, a také o lidových betlémech svého dětství. Poslední pořad Víkendové přílohy začne v jedenáct hodin: Do Betléma na Vysočinu, konkrétně do míst spjatých se dvěma jmény české literatury, se vypravíme se spisovatelem a výtvarníkem Václavem Vokolkem a redaktorkou Alenou Zemančíkovou. V obci Telecí stojí Zpívající lípa, v níž se skrývali tajní evangelíci, zpívali a sloužili tam své bohoslužby. Tato historie se stala námětem románu Terézy Novákové Drašar. Sama autorka byla mimořádnou ženou a výraznou osobností drsného kraje mezi Svitavami a Litomyšlí.

V Petrkově u Havlíčkova Brodu žila ve svém pustnoucím sídle, v hmotné bídě a bez vztahu s oficiální kulturou, rodina básníka Bohuslava Reynka, který se svou ženou, francouzskou básnířkou Susanne Renaud, a dvěma syny uvízl za železnou oponou bez možnosti cest do Francie. To se změnilo s rokem 1989, ale bratři Daniel a Jiří Reynkové už nezměnili svůj životní styl, který průvodce pořadem Václav Vokolek nazývá „vznešenou chudobou“, podobnou té, do níž se narodil Spasitel a jakou Bohuslav Reynek zobrazil mezi rostlinstvem i zvířaty petrkovské zahrady na svých grafikách.

Blanka Stárková, redaktorka ČRo 3 – Vltava  Nová krev Petera Gabriela
  Pořiďte si
 
  Co nadělí Víkendová příloha 

  Nalaďte si  
 
  Za malíři do Frankfurtu
  Navštivte