Číslo 36 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Ivou Janžurovou.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Přinášet příběhy obyčejných lidí

V jihovýchodní Asii strávil Robert Mikoláš více než pět let. Za svůj největší úspěch považuje to, že se Čína stala běžnou součástí rozhlasového zpravodajství.Český rozhlas byl prvním českým médiem, které vyslalo do oblasti jihovýchodní Asie a Číny svého stálého zahraničního zpravodaje. Robert Mikoláš však v této práci nebyl žádným nováčkem. V roce 2006, kdy se i s rodinou zabydloval v Hongkongu, oplýval již zkušenostmi z cest do oblastí válečných konfliktů a byl specialistou na jihovýchodní Evropu. Po více než pěti letech strávených v jihovýchodní Asii se v červnu vrátil domů a za svůj největší úspěch považuje to, že se Čína stala běžnou součástí rozhlasového zpravodajství.

Proč byl jako sídlo rozhlasového zpravodaje pro jihovýchodní Asii a Čínu zvolen Hongkong?
Především kvůli svobodnému přístupu k informacím, což v Čínské lidové republice není. Působí tam také řada organizací na ochranu lidských práv. Hongkong je navíc důležitým mezinárodním leteckým centrem, odkud je možné se rychle dostat prakticky kamkoli. V bývalé britské kolonii se pak příjemněji i žilo – na rozdíl od Čínské lidové republiky tam fungují úřady, infrastruktura, lidé jsou k sobě slušní a ohleduplní a hlavně se dodržují pravidla, což se o Číně říci nedá.

Jaká je vůbec vaše zkušenost s čínskými úřady?
Ze začátku mi jejich pracovníci vycházeli vstříc, dostával jsem například pozvánky na různé slavnostní události a podobně. Ale také si mě oťukávali, ptali se mě třeba, jak vnímám komunismus. Problémy se začaly objevovat a postupně se vyhrocovaly před Letními olympijskými hrami v roce 2008. Od té doby můj styk s čínskými úřady spíš připomínal boj s větrnými mlýny.

Byly vaše příspěvky monitorovány?
Úplně všechny. Policie má speciální počítačové oddělení, které se na tyhle věci soustředí. Dokážou se do vašeho počítače dostat prostřednictvím e-mailů, které vypadají, jako by byly odeslány nějakou organizací na ochranu lidských práv, se kterou komunikujete. Vy takový e-mail důvěřivě otevřete, a už jsou vaše data k dispozici čínské policii. Číňané jsou v tomto ohledu velmi zkušení a vědí, do kterého počítače se jak dostat.

Čím jste se Číňanům znelíbil?
Poprask způsobil rozhovor s manželkou nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po. Ta byla krátce po oznámení výsledků v Oslu dána do domácího vězení a je v něm protiprávně držena dodnes. Ten rozhovor se tehdy kromě Českého rozhlasu povedl jen dalším třem světovým médiím, pak jí mobil vypnuli. Velkou nevoli také způsobily reportáže z rakovinových vesnic. Jejich existence je důsledkem naprostého ignorování dopadu průmyslové výroby na životní prostředí v Číně. Až devadesát procent všech vod je znečištěno, ovzduší je plné škodlivin. Obávám se, že pro nejlidnatější zemi světa je to časovaná bomba. Kdo ví, jak ta země bude za padesát let vypadat. A nejen ona. Čínská ekonomika i tímto způsobem ovlivňuje celou planetu.

V jedné rakovinové vesnici vám šlo o život...
Na průmyslovém východě Číny jsou oblasti, které jsou takovými zplodinami zasaženy velmi silně. Týká se to desítek, ba stovek vesnic. Do jedné takové vesnice jsem se vypravil. Najal jsem si taxíka, jehož řidiče jsem požádal, aby na mě čekal za rohem. Natáčel jsem asi dvacet minut, když se přiřítily dvě černé limuzíny – samozřejmě na udání některého z vesničanů-důvěrníků –, z nich vyskákalo osm chlapů, přiřítili se ke mně, vytrhli mi magnetofon a strkali mě do jakéhosi domku. V mysli mi zablesklo, že to je konec, a začal jsem strašně řvát „policie“. Zarazili se, já využil jejich překvapení, vytrhl jsem jim svůj magnetofon a utíkal jsem k taxíku. Podařilo se nám ujet, ale ještě asi šedesát kilometrů jsme je měli v patách. Když jsem to pak vykládal několika čínským známým, říkali mi, že bych odtamtud pravděpodobně nevyšel živý.

Existuje v Číně vrstva lidí, kteří nejsou disidenty, ale s oficiální politikou nesouhlasí?
Odhadem je to maximálně několik set lidí, což v množství obyvatel Číny není ani kapka v moři. Jsou to lidé na univerzitě, spisovatelé, aktivisté-ochránci přírody. Je jich neskutečně málo, a pravděpodobně to je důsledek té tuhé a propracované kontroly. Vyvíjet v Číně tyto aktivity je takřka nemožné. Obyčejného člověka to navíc nezajímá. Největším nebezpečím vězněného Liou Siao-poa jsou jeho vlastní spoluobčané v tom smyslu, že ho ani neznají. Je to prostě nezajímá, protože se musejí starat, aby vůbec přežili. Zabývat se tím, co je nad základními existenčními starostmi, na to už prostě nemají síly.

Navázal jste v Číně nějaké bližší osobní kontakty?
Měl jsem známé mezi aktivisty, co pomáhali nemocným AIDS, skamarádil jsem se s jedním z bývalých vůdců protestů na Tchien-an-men, který musel utéct do Hongkongu, znal jsem se s fotografem, který fotil následky globálního oteplování, i s lidmi z univerzitního prostředí. Bez toho to nejde. Každou zemi poznáte nejlépe díky obyčejným lidem. Proto jsem mnohem raději jezdil na venkov, do provincií, do nejvzdálenějších oblastí než do Pekingu, Šanghaje, Kuang-čou. V tom vidím podstatu práce zahraničního zpravodaje – přinášet příběhy obyčejných lidí.

Alena Sojková

Foto Alžběta Švarcová



  Dvakrát o Steinerovi  
  Navštivte
 
  Stará vlna s novým obsahem  

  Pořiďte si  
 
  Animovaný válečný valčík   
  Dívejte se