Číslo 28 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s ředitelem pražské ZOO.
Miroslavem Bobkem.


 

 

 

 

 

 

 

 


Rozhlasové vzpomínky Ladislava Lakomého

„Čím jsem starší, tím víc je mi líto, že jsem si nepsal deník. Dnes toho lituju, protože paměť je děravá a ošidná, vzpomínky jsou zasuté, často se překrývají, a když se člověk ohlédne za svým životem, má pocit, že se nic zvláštního nedělo, že ten život tak vlídně plynul okolo nás – a ona to není pravda...“ Těmito slovy začíná své vyprávění pro vltavský cyklus Osudy jeden z nejvýznamnějších českých herců, který zemřel letos v dubnu ve věku nedožitých osmdesáti let.

„Když člověk donutí svoji paměť, aby z podvědomí něco vyplavila, zjistí, že prožil v životě mnohá období, která jsou velice ostře ohraničená a vymezená, a vzpomínky začínají být zřetelné a jasné. Objevují se před vámi jasné životní úseky, v nichž něco krásného začalo a něco krásného skončilo,“ pronesl v rozhlasových Osudech Ladislav LakomýLadislav Lakomý se narodil 14. listopadu roku 1931 „na hospodě“ jako syn řezníka a hospodské v Náměšti nad Oslavou, kam se vracel po celý svůj život do domku po rodičích. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a po celý svůj profesní život zůstal věrný brněnskému divadlu – v roce 1956 nastoupil do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků, od roku 1965 až do roku 1991 působil v činohře Národního divadla Brno. Setkal se tu s vynikajícími režiséry – Evaldem Schormem, Evženem Sokolovským, Aloisem Hajdou nebo Zdeňkem Kaločem.

Za vrchol své herecké kariéry považoval Ladislav Lakomý šedesátá léta – nezapomenutelná zůstává jeho role Ježíše v Komedii o umučení z roku 1965 (v režii Evžena Sokolovského) nebo hlavní role ve hře Alejandra Casony Stromy umírají vstoje, která byla rovněž natočena jako televizní inscenace (jeho partnerkou byla skvělá Vlasta Fialová). Poslední Lakomého divadelní inscenací byla hra Dobře rozehraná partie autora Stefana Vögla na scéně Městského divadla Brno.

Ladislav Lakomý hrál v mnoha filmech, byl vyhledáván v dabingu (nadaboval řadu filmů s Alainem Delonem a Horstem Buchholzem), působil jako pedagog na JAMU a je rovněž neodmyslitelně spojen s Českým rozhlasem, kde vytvořil desítky skvělých rolí, za které byl pravidelně nominován v anketě Neviditelný herec. V České televizi zaujal jeho civilní projev v dokumentárním seriálu Poutní místa, který uváděl společně s Josefem Somrem.

Ve svém rozhlasovém vzpomínání neopomenul Ladislav Lakomý připomenout setkání s brněnskými básníky a malíři. S mnohými z nich – například s Janem Skácelem nebo Oldřichem Mikuláškem – ho pojilo celoživotní přátelství a několik jejich veršů zařadil tento velký český herec ve své neopakovatelné interpretaci také do pořadu Osudy. Od pondělí 11. července vždy v 11.30 vysílá ČRo 3 – Vltava.

Olga Jeřábková, redaktorka ČRo Brno

Foto Jef Kratochvil



  Vzpomínky L. Lakomého    
  Nalaďte si
 
  Češi v zrcadle divadla    

  Navštivte  
 
  Von Trierova Melancholie        
  Téma