Číslo 20 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Davidem Novotným.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavla Jazairová nezahálí. Cestuje po světě, píše (vloni Radioservis vydal knihu s názvem 8 511 970 km2 – Brazílie) a spolupracuje s rozhlasemPodél cest Pavly Jazairiové

Pavlu Jazairiovou sice v poslední době neslýcháme na vlnách Českého rozhlasu tak často jako dříve, ale to neznamená, že by tato dlouholetá rozhlasová reportérka zvolnila životní tempo. Minulý rok věnovala hodně času i energie přípravě knížky Podél cest. Ta znamená v její tvorbě zlom: na rozdíl od předchozích cestopisů je to soubor povídek. Nakladatelství Radioservis ji představí na veletrhu Svět knihy.

Proč jste po úspěchu svých cestopisných knih změnila žánr?

Už mě poslední dobou tolik nezajímalo psát o cizích zemích, které sotva znám. Linka takového vyprávění je rovná jako cesta a také je vždy nutné vytvořit určitou kompilaci údajů převzatých odjinud. Samozřejmě že tato práce dává smysl – poskytuji čtenáři informace o dané situaci v té či které zemi. A v čase se věci mění – je to tedy určité svědectví. Jsem ráda, že jsem ty knihy – bylo jich dvanáct – napsala. Ani do budoucna se podobných cestopisných reportáží nevzdávám. Možná budou mít už trochu jinou formu, to se uvidí.

Vycházejí vaše povídky z osobních prožitků, anebo je „shoda se skutečnými postavami čistě náhodná“?

Osobní prožitek je jistě na počátku všeho, i když se jedná jen o fantazii, výmysl. Ale to není v psaní nic podivuhodného. Proto – alespoň si myslím – lidé cítí potřebu psát. Chtějí něco osobního sdělit. Něco, co by ideálně mělo mít nějaký přesah.

Na co si novinářka musí při psaní fiktivních próz dávat největší pozor?

Próza je pro mě těžká forma. Musím si hlídat spoustu věcí: Aby vyprávění nebylo, jak už jsem se zmínila, lineární, aby to nebyl jen sled údajů, informací. Aby vymyšlené postavy byly věrohodné, aby se čtenář o ně zajímal, aby ho upoutaly. Aby povídka měla dramatický spád a vyústění. Nevím, zda se mi vždy daří, a prosím čtenáře o shovívavost.

Co vás vedlo k rozhodnutí, že celou knížku budou ilustrovat fotografie Dany Kyndrové?

Chtěla jsem, aby mé povídky doprovázely ilustrativní fotografie, dlouho jsem ale nevěděla, jaké. Přiznám se, že jsem původně myslela na fotografie přírody – jen krajina bez lidí. Takové, které by vyjadřovaly, co cítím. Když jsme s autorem grafické úpravy Jiřím Hůlou probírali, které fotografy oslovíme, jako na první jsem pomyslela na Danu Kyndrovou. Znám ji už dlouho, myslím, že je výborná, líbí se mi, že je tvrdá, věcná. Potkaly jsme se, a to, co mi ukázala, mé původní představě vůbec neodpovídalo. Až později mi došlo, že Dana je ženská, která funguje podobně jako já, i když v docela jiné rovině. Její fotografie dávají mým povídkám další rozměr. Vlastně je kniha Podél cest knihou dvou autorek. A je to dobře. Jsem moc ráda, že se mnou chce Dana Kyndrová publikovat, vážím si toho.

Milan Pokorný 

Foto Jiří Hůla



  Byla jsem tam taky
  Nalaďte si  
 
  Od tragédie ke grotesce

  Navštivte  
 
  Podél cest Pavly Jazairiové
  Téma