Číslo 43 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Věrou Noskovou.

 


 

 

 

 

 

 
Hu, ti Dva jsou pořád lepší!

Na svém facebookovém profilu mají tisíce přátel z nejrůznějších koutů světa. Za čtyři roky existence hráli skoro v celé Evropě a v létě navíc i na ostrově Reunion v Indickém oceánu. Jejich skladby uspěly v prestižní evropské World Music Charts a jednu z nich si pro svůj reklamní spot vybrala společnost Deutsche Telekom. Živě doprovázejí němé filmy, skládají hudbu pro divadelní představení, počítačové hry i animované a dokumentární filmy... To vše platí pro pardubické partnerské duo Dva neslýchaně kreativně propojující elektroniku s akustickými nástroji a – neméně originálně – píšící písně ve fiktivních jazycích. Nyní je na trhu jejich novinka Hu (vydavatel Indies Scope Records).

Dva mají neobyčejné nápady... Své nové album pokřtí 2. listopadu v pražském Paláci AkropolisZatímco předchozí a průlomová deska Fonók rozvíjela vtipný koncept „sebraného“ folkloru neexistujících národů, na nové album zpěvačka a hráčka na dechové nástroje Bára Kratochvílová a beatboxer, kytarista a konstruktér zvukových smyček Jan Kratochvíl natáčející opět za asistence berlínského producenta Jayropea zařadili „třináct písní zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích“.  Jak známo, v rádiu se hraje povětšinou pop, tudíž i valná část čerstvého studiového projektu někdejších členů alternativní divadelní scény Dno se nese ve svižném a místy až nezávazně veselém tempu. Oproti Fonóku je mnohem častější využití samplů, v hudbě manželů Kratochvílových výhradně vlastních „terénních“ nahrávek, pořízených jak na Balkáně či v tropech, tak v okolí chalupy nad dnes již vylidněnou podještědskou vsí Padouchov, kde se nalézá jejich „basic“ domácí studio – stařičký mixážní pult vyřazený kdysi z inventáře Svobodné Evropy si tak musel poradit s vřeštěním opic, bučením krav či bzukotem čmeláka.

Písně Dvou jsou mezinárodně srozumitelné nejen díky fiktivní mluvě, s níž pracují a která tak rafinovaně připomíná jazyky, jimiž se denně dorozumívají miliony lidí, oslovují i jaksi „technologicky“, ideou kráčející s duchem doby, v níž kvalitní hudbu může vytvářet prakticky kdokoli s výkonným počítačem a neotřelými nápady. „HuDva budoucnosti“ – charakterizují neskromně své nové album jeho protagonisté... Dost možná.

Milan Šefl 

Foto Jakub Růžička  Múzy za mřížemi   
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Hu, ti Dva jsou pořád lepší!  

  Pořiďte si        
 
  Na palubě Hvězdy moří 
  Nalaďte si