Číslo 43 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Věrou Noskovou.


 

 
V Hvězdě moří se Joseph O‘Connor vrátil do období irského hladomoruNa palubě Hvězdy moří za lepším osudem

Hvězda moří irského spisovatele Josepha O‘Connora je monumentální historický román, ve kterém se autor vrací do 19. století, do období irského hladomoru. Je to velmi temná kniha, líčící osudy několika postav odsouzených k tragickému konci. Podstatná část příběhu, který má několik vypravěčů, se odehrává na palubě lodi Hvězda moří, na které se do Ameriky plaví první třídou irská šlechtická rodina a kde v podpalubí umírající vyhladovělí ubožáci. Autor v jedné z postav tematizuje samotný fenomén irského vypravěčského nadání, hraje postmoderní literární hru s možnou inspirací Charlese Dickense v obraze zločineckého Londýna, komponuje román jako příběh se záhadou, k jejímuž rozřešení se pozorný čtenář dostane až na samém konci. V textu používá citace z tisku, korespondenci, pamflety a další dokumenty. To, co se jeví jako ušlechtilé, se v příští kapitole ukáže jako ďábelské. A něco zlotřilého pomůže dobré věci.

O‘Connorova Hvězda moří se zkrátka čte jedním dechem, i když snadné čtení to není, už pro své truchlivé téma. Ke kapitole britských dějin a k pochopení irského údělu však nabízí českým čtenářům (a posluchačům) strhující vyprávění.

Joseph O‘Connor se narodil v Dublinu roku 1963. Napsal deset úspěšných prozaických knih (debutoval románem Kovbojové a indiáni, v němž rozvíjí jeden ze svých utkvělých motivů – odchod z Irska), byl novinářem v Nikaragui, působil jako scenárista, mnoho úsilí věnoval mapování irské diaspory ve Spojených státech (navštívil například devět Dublinů), studoval propojení a vzájemné ovlivňování irské a americké kultury. V českém překladu zatím vyšly dva jeho romány: Hvězda moří a Obchodník. V roce 2008 při příležitosti vydání Hvězdy moří přijel na pozvání nakladatelství Mladá fronta do Prahy.

Četbu na pokračování z románu Hvězda moří připravila do vysílání literární redakce Českého rozhlasu 3. Od pátku 29. října, vždy v 18.30, vysílá Vltava.

Alena Zemančíková, redaktorka ČRo 3 – Vltava  Múzy za mřížemi   
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Hu, ti Dva jsou pořád lepší!  

  Pořiďte si        
 
  Na palubě Hvězdy moří 
  Nalaďte si