Číslo 41 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Miroslavem Donutilem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Věra Nosková, spisovatelka

Poslušnost je nezábavná

Tady velím já! Pojď za mnou! Poběž! Tam ne! Sem! Krej se! Ne, to ne! Ježíši! Pozor! Volají vzrušené hlasy z televize. Tenhle seriál má v oblibě jeden z našich politiků a jeden z mých synů, nahlédnu přes něj tedy do duše těch dvou? Hrdinové jsou už zase v akci, kradou se s odjištěnými zbraněmi v snových chodbách bez oken, vyskakují proti nim bojovníci bez tváře, ohnivé zážehy, prásk, prásk. Sošní a ramenatí vesmírní predátoři vyhrožují a vytahují se dutými hlasy a disponují energií, která má grády a dělá kolem nich světelné efekty. Třu právě žloutky s cukrem, když najednou vidím, je zle: Za tebou! Běž, běž! Sakra! Už jsou tady! Kryj se! (Nekryje se.) Dostal jsem to! Co dostal? Jo, už chápu. Přítel je raněn, umírá, kámoš se nad ním v palbě sklání a říká: To bude dobrý. Není do dobrý, umřít je pěkně blbý!
Když je člověk v ohrožení, nemluví v rozvinutých větách, to dá rozum. Varuje ostatní jako sojka v lese, jen rozčilujícím pokřikem. Jenže aktéři zrychleného příběhu na sojčí varování kupodivu nic nedají. Utíkej! (Stojí jako sloupek a vykuleně hledí na blížící se lidožravou zrůdu.) Nesahej na to! (Sáhne na to.) Nezvedej to! (Zvedne to, a je z toho pěkná polízanice.) I tady musí nejméně jedna žena střílet, kosit protivníky, utíkat, sakrovat a jukat zpoza rohu stejně jako její kolegové, je třeba být korektní a genderově vyvážení.
Krátké úderné varující příkazy a zákazy, které chrlí bedna domácí, vyhrabávají zasypané vzpomínky z raného dětství. Podobné výzvy nás přece švihaly bičíkem rozkazů po celé dny; to jejich věčné neleztam, nesahejnato, tohlesenejí. A je to tu zas, naštěstí to hrdinové dobrodružných příběhů nekřičí na nás, ale na sebe navzájem – a víte, že se taky neposlechnou? Stejně jako my v tom dávném batolecím negativismu. Lezou, kam nemají, sahají na fujtajbly, kašlou na zásadní informaci: Z toho se nedostaneš, na to vezmi jed. Oni ten jed dokonce někdy i zbaští, zvlášť když jim parťák řekne: Tohle bys jíst neměl. Svalí se, chroptí... Já tě varoval, řekne neposluchovi parťák, ale musí letět s pistolí dál a volá: Kolik jich je?! Spousta. Zničím tě, kdosi slibuje. Vzdejte to! Proboha, nestřílej! (Ten magor střílí ještě zuřivěji.) Šlehat sníh na buchtu v palbě je výhodné, mimoděk zrychluju, asi ve mně pracuje vnitřní útěk do bezpečí. Je to náš člověk! A je to jejich člověk. Přichází pomoc, zjeví se postava obklopená září, oči se jí rozžíhají modrým světlem, normálka katarze jako na svatých obrazech, do toho duní elektronické varhany, s vůní se přidává koláč v troubě – pěkná chvíle...
Mám ta novodobá batolata docela ráda a je mi líto, když se navzájem střílejí jako ušáci při honu kvůli nějaké disketě, kouzelnému kameni, mapce na kusu kůry... Jenže! Ta věcička vždycky nese klíčovou informaci pro záchranu lidstva nebo prozradí skrýš s technickou dokumentací na perpetuum mobile, recepturu na výrobu léku proti epidemii, která nemlich kosí stamiliony lidí. Až umírající padouch, v němž se pohne svědomí, konečně kápne božskou a vydechne: Dis-ke-ta je v le-vé kapse ša-ma-na Tau-tau na ostrově Kan-kan. Jdeme! Rychle! zavelí nejvyšší a mažou přes půl zeměkoule za šamanem, který ovšem umírá, jak jinak. Kluci ušatí, co jste si už vytrpěli, vždyť nejíte, nevyměšujete, nepijete, nespíte – tak to aspoň koukejte stihnout! Zachraňte lidstvo. Nikdo už nepochybuje o tom, že je to s ním nahnutý. A nikdo to za vás sakra neudělá.
Hodinu a půl se kvůli té věcičce v šamanově levé kapse odehrávalo drama se sojčím pokřikováním, vystřílelo se pár desítek lidí, zničilo tržiště plné výstavního ovoce, rozmlátila se spousta aut. Co je za tím vším námahy, prachů, řízených demolic, přemisťování herců, štábu a techniky přes kontinenty a moře!
A výsledkem je... připálený koláč.  Poslušnost je nezábavná   
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Nový Mišík aneb...  

  Pořiďte si        
 
  Pokoj, kterým procházejí dějiny 
  Nalaďte si