Číslo 41 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Miroslavem Donutilem.

 

 

 

 

 

 

 Pokoj, kterým procházejí dějiny

Skleněný pokoj Simona Mawera je příběhem nadějí, porážek a historických změn, jimiž prošla střední EvropaSoudobý britský spisovatel – profesí zoolog – Simon Mawer (1948) přijel prý do Brna poprvé proto, aby zjistil, v jakém prostředí žil hrdina jeho příštího románu – Johann Gregor Mendel. Román Mendelův trpaslík (Mendel‘s Dwarf) pak vyšel v roce 1998. Při dalších návštěvách pak Mawer narazil na vilu Tugendhat a ta se mu stala inspirací k dalšímu „brněnskému“ románu – Skleněnému pokoji (The Glass Room). Loni vyšel ve Velké Británii a zároveň i česky v překladu Lukáše Nováka. Vzápětí byl nominován na nejprestižnější britskou literární cenu Man Booker Prize. Neměl by proto chybět v nabídce Českého rozhlasu 3 – Vltava jako součást projektu Britský rok. Dokládá totiž, jakým způsobem britská literatura objevuje a vnímá střední Evropu.

Navzdory velice přesné lokalizaci i pohledu zacílenému na brněnské kulturní prostředí dvacátých a třicátých let minulého století není Mawerův příběh rodiny Landauerových románem vily Tugendhat a Tugendhatových, ale středoevropským příběhem, obrazem nadějí i porážek a historických změn, jimiž tento zdánlivě okrajový prostor prošel. Středobodem románu je fascinující „skleněný pokoj“ (der Glasraum), jehož skleněnými stěnami pronikají dějiny do osudu rodiny bohatého průmyslníka Landauera a zrcadlí se nejen v osobách, ale také v pochromovaných nosných ocelových sloupech, které v Mawerově románu navrhl geniální německý architekt Rainer von Abt.
Brněnské prostředí Mawerovi slouží nejen jako pozadí románových dějů, v nichž vystupují reálné historické postavy, architekty počínaje a Janáčkovými žáky zdaleka nekonče, ale především je mu prostředkem k objevování střední Evropy od roku 1928 až do roku 1990. A nutno říci, že se mu to z pohledu českého čtenáře dobře daří – osudy postav, které procházejí v různých dějinných fázích Abtovým skleněným pokojem, naplňují jeho prostor stále novými zkušenostmi a historií. Chlad a elegance skleněného pokoje pak jejich zkušenosti odráží a prosvětluje bílými stěnami i teplem slavné onyxové stěny.
Příběhy třiceti středoevropských let 20. století, tří režimů, osudů Landauerových i poválečné osudy lékaře Tomáše a rehabilitační sestry Zdenky a velmi neformální Hany Hanákové spisovatel umně spletl do napínavého, občas slzavého, jindy zase mučivého vyprávění a promítl do dokonalého skleněného prostoru, nabitého historií i významy. Posluchačům Vltavy je bude od neděle 10. října po třináct večerů (zač. 18.30) vyprávět Ondřej Mikulášek, s nímž četbu v Českém rozhlase Brno nastudoval Radim Nejedlý.

Tomáš Sedláček, redaktor ČRo Brno  Poslušnost je nezábavná   
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Nový Mišík aneb...  

  Pořiďte si        
 
  Pokoj, kterým procházejí dějiny 
  Nalaďte si