Číslo 41 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Miroslavem Donutilem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Mediální tvář Rozhlasového podzimu – violoncellista Jiří BártaRozhlasový podzim je připraven

Velkolepý projekt podzimního festivalu v režii Českého rozhlasu a Radioservisu, který se letos koná od úterý 12. do soboty 16. října a nabízí šest koncertů, vstoupil po loňském úspěšném prologu do svého prvního ročníku v době, která hudebním slavnostem víceméně nepřeje.

Dramaturgie je tudíž mnohem věrněji postavena ve shodě s názvem „rozhlasový“, s výjimkou pouhých dvou koncertů. Pro ty, kteří se z jakýchkoli důvodů nebudou moci festivalu osobně zúčastnit, připravil Český rozhlas sérii přímých přenosů.

Vystoupení rozhlasových těles rámují koncerty dvou souborů – Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Markem Ivanovićem ve čtvrtek 14. října a Talichova komorního orchestru s dirigentem Petrem Vronským v pátek 15. října. Zahajovací koncert je i letos záležitostí Symfonického orchestru Českého rozhlasu, u jehož dirigentského pultu bude stát Tomáš Netopil. Druhý koncert provede Symfonický orchestr Polského rozhlasu z Varšavy s dirigentem Zahajovací koncert bude letos záležitostí Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dirigenta Tomáše NetopilaLukaszem Borowiczem a další rozhlasové těleso vystoupí v pátek v Betlémské kapli. Je to nové komorní seskupení Kolegium rozhlasových symfoniků a doprovází vystoupení laureátů Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praha 2010. Sólo mají Veronika Hrdová (kytara), Julie Svěcená (housle) a Anastasia Vorotnaja (klavír). Koncert v pátek 15. října bude dirigovat Alfonso Scarano – datum je stejné jako u vystoupení Talichovců, ti ale koncertují v Sále Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze. Sobotní koncert, závěrečný, provede Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice s dirigentem Tadeuszem Strugalou.

Rozhlasová přenosová technika bude na všech koncertech a s výjimkou pátečního koncertu Talichova komorního orchestru budou všechna vystoupení vysílána přímým přenosem na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Zmíněný páteční koncert se bude ze záznamu vysílat hned následující týden ve středu 20. října ve 20 hodin. Vybrané koncerty budou prezentovány v síti EBU. Vedle jmen šesti dirigentských osobností zdobí festival řada sólistů zvučných jmen. Vystoupí klavíristé Alexander Ghindin,  Julia Samojlová, Ian Fountain, mediální tvář Talichův komorní orchestr vystoupí s dirigentem Petrem VronskýmRozhlasového podzimu violoncellista Jiří Bárta a zástupci mladé umělecké generace – flétnistka Hana Brožová-Knauerová, kytarista František Lukáš a violoncellista Petr Nouzovský. Koncerty festivalu se konají ve třech pražských koncertních centrech – ve Dvořákově síni Rudolfina, v Sále Bohuslava Martinů a v Betlémské kapli. Program festivalu je ovlivněn účinkujícími orchestry, vedle české a světové hudby od baroka po současnost – od Bacha po Pärta – jsou hojněji zastoupeni polští skladatelé – Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Witold Lutoslawski nebo Wojciech Kilar. Vedle Koncertu laureátů Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertina Praga jsou oba koncerty komorních orchestrů nadepsány jako Pražské premiéry a jsou tedy přehlídkou mezinárodní soudobé hudby. Je zastoupena autory jako Pavel Zemek Novák, Wojciech Widlak, Aleksander Nowak, Ramynta Šerkšnyté, Erkki-Sven Tüür či Anatolijas Šenderovas.

Rafael Brom, redaktor ČRo 3 – Vltava  Poslušnost je nezábavná   
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Nový Mišík aneb...  

  Pořiďte si        
 
  Pokoj, kterým procházejí dějiny 
  Nalaďte si