Číslo 41 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Miroslavem Donutilem.

 

 

 

 

 




Přemysl Hnilička, publicista

„Každé slůvko z hlavy dřít…“

Jeden ze zářijových týdnů byl na Vltavě věnován sto letům od narození velkého českého básníka („mámivého melodika“, jak psal ve svém Zápisníku F. X. Šalda) Františka Hrubína. Jak se redakce s výročím vyrovnala? Nutno hned na začátku říci, že dobře; přesto se drobné výhradě nevyhneme.

Ale popořádku: první hrubínovskou akvizicí byla páteční repríza deset let starého Pátečního večera O křídla prosím milovanou zem. Rozhlasovou mozaiku připravili Pavel Šrut a Rudolf Matys. Je to opravdu dvouhodinový rozhlasový požitek, v němž je zužitkována vzácná rozhlasová matérie v tempu pozvolném, je to vyznání poctivé básnické práce, která nikdy nebyla lehká, plytká a povrchní. Střídají se tu výsostně básnické pořady (ukázky z Matysova Semper Viva) s dokumentárními pásmy (hrubínovské Fonogramy Václava Cibuly s vzácným záznamem básníkova projevu na 2. Sjezdu spisovatelů z roku 1956), to vše proloženo rozhlasovými nahrávkami básní a rozsáhlejších skladeb; zde potěší především ukázka z Červinkovy inscenace Romance pro křídlovku z roku 1962. Jejím interpretem tehdy byl Luděk Munzar. Ten má v celém hrubínovském týdnu zvláštní postavení – je jakousi spojující postavou, blízkým básníkovým přítelem a zároveň interpretem jeho veršů.

Není tedy divu, že i ve zbylých dvou pořadech figuruje Munzarovo jméno, ať už jde o pásmo Krajiny Františka Hrubína nebo pořad Sázava, řeka dětství, mládí mého. Obzvlášť posledně jmenovaný titul potěšil milovníky kvalitně zpracované poezie. Není divu, že v křestním listu pocty Hrubínově lásce ke kraji svého dětství figuruje jméno Hany Kofránkové. Je nejen režisérkou, ale také kultivovanou průvodkyní. Po úvodu předává slovo Viktoru Preissovi a Luďku Munzarovi. Preiss Hrubínovy verše interpretuje snivě, jeho hlas zní jakoby unaveně, ale přitom s obrovskou vnitřní silou. Velkým triumfálním návratem před rozhlasové publikum je ovšem vystoupení Luďka Munzara. Jeho jako staré víno vyzrálý přednes dává Hrubínovým básním i prozaickým textům přesné významy, je to pravá posluchačská rozkoš nad jeho „pochopenou“ recitací. Munzarův Hrubín, to je jakási summa jeho recitátorského umění. Je jen dobře, že se tento mistr slova vrátil před rozhlasový mikrofon, navíc se skvělým kolegou a vnímavou režisérkou. Neprobíhalo tu žádné rozhlasové kouzlení, šlo se po smyslu veršů i prózy s hloubkou výrazu málokdy slýchanou.

Vše tedy proběhlo ke všeobecné spokojenosti – Hrubínovo výročí se připomnělo pietně, ale ne akademicky, s láskou k jeho veršům a próze. A to je právě kámen úrazu. Nás, milovníky dramatu, mrzí, že se v celém týdnu nenašlo alespoň pár minut pro Hrubína – dramatika.



  Poslušnost je nezábavná   
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Nový Mišík aneb...  

  Pořiďte si        
 
  Pokoj, kterým procházejí dějiny 
  Nalaďte si