Mezzosopranistka Edita Randová...Mexický večer u Šimona a Judy

Už devátým rokem se mezi očekávaná podzimní hudební klání přiřazuje přehlídka Tóny nad městy, jejíž zvláštností je, že program dělí mezi metropoli a menší města republiky. Letos si tak koncerty rozprostřené v termínech od konce září do konce listopadu budou moci vychutnat nejen Pražané, ale také obyvatelé Děčína, Karlových Varů a Ústí nad Orlicí.

Dramaturgie mezinárodního festivalu tradičně staví na význačných, ale i pohříchu méně známých jménech, ať už jde o autory hudebních děl, nebo jejich interprety. Nadcházející ročník se českému posluchači pokusí přiblížit zvláště skladatele a hudebníky z Mexika, kterému je ostatně zasvěcen zahajovací koncert věnovaný dvoustému výročí vyhlášení nezávislosti země na Španělsku a stému výročí mexické revoluce – ve čtvrtek 30. září v 19.30 se v pražském Kostele svatých Šimona a Judy představí mexický The Morelos Chamber Orchestra pod vedením dirigenta Michaela Meissnera. V Hamburku narozený Mexičan, který stojí v čele hudebních festivalů v Huatulcu a v Mexico City a vede i soubory Sinfonieta Mexicana a Orquesta Viva Vivaldi, se českému publiku předvedl už v rámci loňského ročníku Tónů nad městy, kdy řídil Talichův komorní orchestr. Tentokrát pro Prahu připravil průřez tvorbou mexických skladatelů dvacátého století (Carlos Jiménez Mabarak, Silvestre Revueltas), včetně těch vůbec nejmladších – Arturo Villela Vega je ročník 1973 a filmoví fanoušci ho možná znají jako „dvorního“ autora hudby ke snímkům režiséra Juliána Hernándeze. Sólistkou večera bude pěvkyně Edita Randová, což nepostrádá logiku: naše přední mezzosopranistka byla vůbec první Češkou, která účinkovala v mexické Národní opeře (Opera Nacional de México), a do země sombrera a tequily se pravidelně vrací – letos v únoru koncertovala v Teatro Ocampo v Cuernavace, hlavním městě státu Morelos, odkud pochází orchestr, který ji v Praze doprovodí.
...a dirigent Michael Meissner – staří známí z MorelosTóny nad městy, také letos zaštítěné předsedou Senátu Parlamentu ČR Přemyslem Sobotkou, nabídnou i další lahůdky, například 22. října vystoupí v Karlových Varech klarinetista Raffaele Bertolini a klavírista Luca Colombo (mají za sebou dvě alba zasvěcená králi tanga Astoru Piazzollovi), zatímco pražský Institut Cervantes 30. listopadu přivítá světovou špičku v oblasti interpretace repertoáru pro čtyřruční klavír, španělské duo Carlos Lama – Sofia Cabruja. Více informací najdete na internetových stránkách www.tonynadmesty.com.

Milan Šefl  Fantom televize        
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
  Dělníci i dandyové...     

  Pořiďte si        
 
  Mexický večer u Šimona a Judy     
  Navštivte