Brad Mehldau vystoupí na Strunách podzimu již potřetíJazzová esa podzimní Prahy

Hvězdy z kategorie nejzářivějších ozdobí program patnáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu, který se v české metropoli rozkročí mezi zářím a listopadem. Přestože na jména Jan Garbarek, Brad Mehldau či Dianne Reevesová obvykle přísahá jazzové publikum, jejich záběr je o dost širší – výstižně tak reprezentují originální koncept přehlídky, jež už od poloviny devadesátých let významně přispívá ke sbližování světů klasické hudby, jazzu či world music.

Norský saxofonista Jan Garbarek společně s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble festival zahájíNorský saxofonista Jan Garbarek, který 19. září s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble festival zahájí, patří k nejznámějším jazzovým umělcům už od konce šesté dekády minulého století. Hrál s kdekým, od Keitha Jarretta po Chicka Coreu, vždy se však snažil stát stylově na pomezí – jazzu, rocku, vážné hudby i folkloru. V Národním památníku na Vítkově představí svou nejnovější nahrávku Officium Novum pořízenou (stejně jako titul Officium z roku 1994, jehož se po světě prodalo na dva miliony kusů) s renomovaným britským souborem Hilliard Ensemble, specializujícím se na interpretaci renesanční vokální hudby.

O tom, že v hudbě neexistují hranice, se posluchače pokusí přesvědčit i americký pianista Brad Mehldau, který 26. října do Obecního domu přiveze crossoverový projekt Love Songs pořízený ve spolupráci s proslulou švédskou mezzosopranistkou Annou Sofií von Otterovou na Švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otterová představí s Bradem Mehldauem crossoverový projekt Love Songsobjednávku Carnegie Hall. Pro oba muzikantské kreativce není cyklus propojující klasiku, jazz i pop náhodným úkrokem, Mehldau s oblibou aranžuje pro zpěv a klavír skladby Brahmse, stejně jako Beatles nebo Radiohead a pro Renée Flemingovou zhudebnil básně Rilkeho, zatímco von Otterová před pár lety na album ctihodného labelu Deutsche Grammophon nazpívala hity Abby.

O kvalitách třetí z jazzových veličin Strun podzimu, vokalistky Dianne Reevesové, se letos mohlo přesvědčit už pražskojarní publikum. Čtyřnásobná držitelka Grammy se 21. listopadu vrátí do Kongresového centra tentokrát s programem vzdávajícím hold legendární Sarah Vaughanové, doprovodí ji jazzové trio, ale i Pražská komorní filharmonie – očekávejme další z možných podob současného jazzu.

Milan Šefl  Rigoletto v High Definiton        
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Jazzová esa...        

  Navštivte        
 
  Nemrtvý, nebo stále živý?      
  Téma