Zbyněk Vybíral, psycholog

Především pomáhat

Říkám si, že psycholog by měl především pomáhat lidem, ať jde o terapie, diagnostikování, mediování konfliktů, koučování, posudky, tréninky dovedností nebo třeba školení manažerů.
Letos napsal do časopisu Psychoterapie kolega Petr Moos o krizi psychosociálního průmyslu. Článek obsahuje řadu myšlenek, ale jedna mi obzvlášť nejde z hlavy. Psychologové, kteří se věnují psychoterapii a mají na to certifikáty, které je stály hodně peněz, si v soukromých praxích „za hotové“ moc nevydělají. A tak si vydělávají jinak. Hlavně jako trenéři dalších psychologů – terapeutů. Těch, kterým zatím certifikát chybí, a kteří si tedy musejí platit drahé několikaleté výcviky v psychoterapii. Až se vyučí řemeslu psychoterapeuta, zjistí, že si jím moc nevydělají, a tak začnou trénovat další, ty prozatím bez diplomu. Tu a tam se nechají najmout pro školení manažerů. Samozřejmě mají také své praxe (ty, které moc nevydělávají), ale klienti, kteří se chtějí objednat, dozvídají se po telefonu, že až za tři týdny, protože pan doktor pracuje teď dva týdny za sebou na výcvicích, kde působí jako trenér dorostu. Vydělává, víte?
Psycholog by měl především pomáhat lidem. Ano, copak nepomáhá deseti mladším kolegům stát se psychoterapeuty? – Ale co padesát lidí, kteří na pomoc čekají?
A z jiného soudku:
Poslední text Jana Halase pro Týdeník Rozhlas (Kterak k nám dorazila civilizace, TR 3/2010) také obsahuje řadu myšlenek, a i z nich mi už pár měsíců několik nejde z hlavy. Vzpomíná na popřevratová školení vedená mladými lektory, kterým bylo jedno, ke komu mluvili, protože přece vždy školili střední „menedžment“. Halasův článek je sarkastickou zprávou o nudě, vzteku a podivování se, o pobavenosti tváří v tvář lektorům kapitalistickým, kteří ale mohli být stejně tak dobře lektory komunistickými. Fixy, kolečka, šipky, grafy, nová slova, anglické termíny a… kecy. Ztráta času. Ztráta, která štve, protože člověk ví, co všechno mu utíká. Jan Halas v jednom místě zaspekuloval, kdo že to chrlí tyto „civilizační misionáře“. Nuže: i katedry psychologie. Nabízet firmám školení o komunikaci, proškolovat střední „menedžment“ – to je asi nejvýnosnější „džob“.
Ale psycholog by měl především pomáhat lidem…
Představuji si staré lidi, s nimiž mnoho psychologů pracovat nechce. Zjišťuji, kolik dnes vydělá kolega v kontaktním centru pro drogově závislé, v intervenčním centru pro oběti domácího násilí, v diagnostickém ústavu pro mládež. Pokud vyšel nedávno ze školy, vydělává něco málo nad životním minimem. K tomu si určitě začíná platit drahý několikaletý výcvik, aby… Aby brzy školil další. A taky vydělával. Zjišťuje, která ze školících firem jeho úspěšnějších kolegů by ho zaměstnala.
Zaslechl jsem, že velký americký psycholog Martin Seligman přijede v červnu do Prahy říct, že psychologie dnes nemá charakter. Nevím, zda takto obecně platí výrok o celém oboru. Ale charakter mají nebo nemají konkrétní kolegové. Každý má právo si vydělávat. Ale psychologové by ještě k tomu měli... především pomáhat lidem.



  Především pomáhat
  Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Jan Halas proti temnu

   
Nalaďte si        
 
   Čičičí! Jsou tu kluci kočičí...
   
Pořiďte si