Snímek z poslední série fotografií Jana Halase, listopad 2009Jan Halas proti temnu

Dlouholetý vedoucí redaktor rozhlasové literární redakce, fejetonista a publicista, kompresionista, editor, houbař, rokenrolový zpěvák, netuctový křesťan, kolega a kamarád Jan Halas se narodil v přelomových okamžicích a do nevšední situace – za kanonády ve dnech Pražského povstání 8. května 1945, za asistence ruských vojáků, jako druhorozený syn básníka Františka Halase, který se tehdy právě „vynořoval“ z ilegality, a historičky umění Libuše Halasové. Otcova rozsáhlá knihovna, široký okruh rodinných přátel, ale také brzká ztráta obou rodičů výrazně poznamenaly jeho dětství. Pražské Dejvice jako čtvrť bujarého dospívání, Kunštát jako místo „jistoty poslední“. A celý svůj profesní život spojil Jan Halas (od roku 1969) s rozhlasem.
V těchto dnech si připomínáme jeho nedožité (Jan Halas zemřel 7. ledna 2010) pětašedesáté narozeniny. Při této příležitosti chce rozhlasová Vltava jeho osobnost připomenout hned v několika pořadech. Cyklus Osudy (od pondělí 3. května, vždy v 11.30) nabídne Halasovo čtyřdílné vzpomínkové ohlížení (které v roce 1996 dostalo svoji knižní podobu – Dodatky), ve kterém s neobyčejným vypravěčským umem a na střídmé ploše portrétuje Jaroslava Seiferta, Vladimíra Holana, Bohuslava Reynka, Bedřicha Fučíka, Jana Sklácela, Jaroslava Foglara a další významné postavy české kultury.
V třídílném cyklu Stránky na dobrou noc (od pátku 7. května, 23.00) pak zalistujeme v Halasově pozdním, nedokončeném rukopise, ve kterém načrtával historii svého rodu a vynášel na světlo roztodivné příběhy a historky svých předků. Své „sestupování“ ke kořenům začíná, jak jinak, po halasovsku – trefně a s humorem: „Naši revoluční předkové si s velkou radostí hráli se sirkami, a tak mnoho kostelů, far a klášterů lehlo popelem a s nimi nejen hříšní papeženci, ale i matriky. Celou zkázu po letech dokončila třicetiletá válka, kdy hořela celá Evropa včetně matrik. A tak my, obyčejní občané, kterým nekoluje v žilách modrá krev a pátráme po svých předcích, skončíme v první polovině 17. století.“
A nakonec Páteční večer (7. května, 20.00), který připravuje režisérka Hana Kofránková, bude jakousi mozaikou vzpomínek, hudby a rozličných archivních překvapení, jejichž středem bude právě Jan Halas, jehož burleskní příhody dováděly posluchače k smíchu a svým absurdním humorem dokázal pokládat na lopatky podivné literární nadutce, akademické suchary i doby „temna“, jak o tom svědčí i jeden z jeho posledních textů: „Je pozoruhodné, jak temno neslouží jen fotografům nebo novomanželům k radostné tvůrčí činnosti, ale co všechno temno přineslo našemu národu. V žádné době se nevyrojilo tolik vynikajících hudebních skladatelů, básníků, malířů a sochařů. Nikdy jindy naše města, městečka a vesnice nevyrostly do takové krásy. Právě v těchto dobách vytryskla fantastická barevnost lidových písní a krojů. Něco na tom temnu asi bude, zvláště v porovnání s tím, co vznikalo v letech budování šťastných zítřků.“

Miloš Doležal, redaktor ČRo 3 – Vltava

Foto Jiří Kupka



  Především pomáhat
  Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Jan Halas proti temnu

   
Nalaďte si        
 
   Čičičí! Jsou tu kluci kočičí...
   
Pořiďte si