Číslo 17 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní zpěvačkou.
Evou Urbanovou.

 

 

 

 

 

 

 

Pět hodin pravdy o Plasticích

„Lidi by měli dělat hudbu tak, aby se pro ni nechali třeba zabít,“ prohlásil kdysi newyorský rockový zpěvák a kytarista, zakladatel Velvet Underground Lou Reed. Není divu, že si na ten výrok v textu Pravdivý příběh Plastic People vzpomněl básník, publicista, kunsthistorik a v sedmdesátých letech také manažer jedné z nejdůležitějších kapel historie českého rocku Ivan Martin Jirous. „Plastici“ sice své muzice nepřinesli oběť nejvyšší, ale za to, že hráli hudbu, které věřili, a nebyli v tom ohledu ochotni k jakýmkoli kompromisům, je komunistický režim podroboval soustavné perzekuci a nakonec pohnal k soudu. Proces s členy Plastic People Of The Universe mobilizoval český disent a byl jedním z hybatelů vzniku petičního hnutí známého jako Charta 77.

Jirous začal historky z doby svého organizátorského a uměleckého působení u Plastic People sepisovat v těch nejtíživějších časech normalizace a podle svých slov chtěl barvitou kronikou undergroundové legendy čtenářům především ulevit. Zrodil se tak příběh faktograficky přesný i cenný, ale také odlehčený, svým způsobem a době navzdory veselý. O poznání méně radostné byly osudy jeho tvůrce – v procesu „Magor“ Jirous v rozhlasovém studiu? A proč ne?s Plastiky byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení. Ještě předtím však stačil „páter Vrba českého undergroundu“ strojopis svého Pravdivého příběhu načíst na magnetofonový pásek, který se posléze dostal do ciziny a už v osmdesátých letech se jeho fragmenty začaly objevovat v exilových i samizdatových listech.

Po sametové revoluci se text dočkal i knižního vydání – a zdaleka nejen to. Na základě jeho poslední edice v nakladatelství Torst vznikla v Českém rozhlase v úpravě Jany Doležalové-Frankové dvanáctidílná četba na pokračování, v níž se jako vypravěč „ušislyšně“ bavil empatický Oldřich Kaiser a v menší míře jej v interpretaci vlastních řádků doplnil i sám autor. Radioservis nyní vydává v úhrnu pětihodinový materiál na CD ve formátu mp3 a mimořádně působivou kombinaci charismatického projevu interpreta – amatéra a zaujatého přednesu profíka proloženou úryvky z písní Plastiků si tak mohou dopřát i ti, kteří se na sklonku minulého roku, kdy byla četba vysílána v premiéře, k soustředěnému a časově náročnému poslechu rádia z různých důvodů nedostali. Dostane se jim zážitku stejně „poučného“ jako zábavného.

Milan Šefl  Šťastné dny primitivů
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Pět hodin pravdy o Plasticích

   
Pořiďte si        
 
   O bídě a nouzi
   
Televizní glosář