Číslo 11 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s violoncellistkou.
Michaelou Fukačovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dny srbské kultury napříč rozhlasem

Když před půl rokem přišel programový ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan s myšlenkou Týdne srbské kultury, trochu jsme se na stanicích obávali, že pro takový projekt nebude dost materiálu. V posledních dnech příprav naopak řešíme, kam všechna ta srbská témata umístit. Srbsko je pozoruhodná země z hlediska kulturního, historického i politického a jsme s ním propojeni více, než si běžně uvědomujeme. Na své území tento slovanský národ přišel v 6. století. Dnešní Srbsko však jako samostatný stát existuje jen čtyři roky (v roce 2006 se od něho referendem oddělila Černá Hora a Srbové následně vyhlásili nezávislost).
Všechny stanice Českého rozhlasu se budou Srbskem zabývat po svém, dohromady vytvoří mozaiku pořadů, která nám pomůže pochopit potenciál této země ve středu Balkánského poloostrova. Radiožurnál se soustředí na současnost. Každý den v 7.10 zazní reportáž z dnešního Srbska. Ve středu 17. března ve 20.30 pak stanice odvysílá dokument Ztracená srbská generace o mladých lidech, kteří kvůli sankcím, embargu a nemožnosti cestovat prožili posledních dvacet let s pocitem odtržení od světa. Zápisník zahraničních zpravodajů bude zkoumat, co o nás vědí redaktoři Srbského rozhlasu a co si Srbové o Česku myslí.

Unikátní dokument

Stanice Praha intenzivně pracuje na přípravě unikátního dokumentu z bombardování Srbska vojsky NATO. Názory na tuto operaci dodnes rozdělují svět. Dokonce i kolegové ze Srbského rozhlasu dlouho váhali, zda mají dát emotivní zvukové materiály k dispozici. Dokument Byli jsme sousedé nám umožní konfrontovat postoje těch, kteří byli v bombardované zemi, s vnímáním těch, kteří o bombardování rozhodli a byli jeho vykonavateli. Patřili jsme mezi ně – Česká republika se stala členem NATO několik dní před začátkem operace. Dokument Praha odvysílá v neděli 21. března v 17.05.
Český rozhlas 2 se ale bude věnovat i radostnějším stránkám srbské reality. V Putování za folklorem (15. března v 18.45) se bude zpívat o hroznech, vínu a vinohradech, v Hudebním cestopisu 17. března ve 22.30 se přesvědčíme, že Srbové ke svému folkloru nepřistupují s úzkostlivou pietou, ale klidně ho oblečou do velmi moderního hávu. Reportéři Českého rozhlasu vyjeli i do současného Srbska, aby natočili rozhovory a osobní příběhy se známými i méně známými Srby.

Srbsko očima Vltavy

Aleksandar Markovič, dirigent srbského původu, stojí od minulé sezony v čele Filharmonie BrnoVltava se bude v souladu se svým posláním věnovat především srbské kultuře. Jeden týden však na tolik materiálu nestačil, takže téma se otevře už 11. března. Stránky na dobrou noc (denně od 23.00) představí krátké srbské povídky několika autorů, plné poněkud černého humoru. Do Četby na pokračování (od 19. března v 18.30) Vltava zařadila román Zahrada, popel Danila Kiše (TR 10/2010). Další literát srbského původu Ivo Andrić je nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Vltava odvysílá ukázky z jeho poezie (TR 11/2010, str. 11).
Také rozhlasové hry na Vltavě budou srbské provenience. Satira Paní ministrová od Bronislava Nušiće ukazuje, jak pocit moci dokáže ohlupovat politiky i jejich manželky všude na světě.
Jedním z milníků hudebního vysílání bude přímý přenos koncertu Filharmonie Brno (19. března ve 20.00). Od minulé sezony stojí totiž v jejím čele Aleksandar Marković, dirigent srbského původu. O přestávce koncertu nám přiblíží svou uměleckou dráhu i balkánské kořeny. Šestnáctého března odvysílá Vltava záznam koncertu SOČRu s Vladimírem Válkem, který se uskutečnil v Bělehradě v roce 2009. Jak hraje bělehradský rozhlasový orchestr, budete zase moci posoudit v pondělí 15. března. Srbskému tématu přizpůsobí svou etnohudební náplň také vltavské pořady Čajovna, Mezi drakem a hadem a Hudební fórum.
Ke kultuře patří i gastronomie. Té srbské se bude Vltava věnovat v sobotu 20. března a spolu s ní ochutnáte sýr, víno, rakii a hlavně hodně fazolí.

Šestka na cestách

Socha Ivo Andriće v BělehraděČlenkou redaktorského týmu, který v prvním březnovém týdnu zamířil do Srbska, je i redaktorka Českého rozhlasu 6 Daniela Vrbová. Její aktuální reportáže se stanou součástí připravovaného dokumentu s názvem Fenomén Kosovo, který Šestka plánuje odvysílat v neděli 21. března ve 20.10 ve spolupráci s mladým historikem Janem Mervartem z Univerzity Hradec Králové. Téma historického i současného Srbska bude námětem některých dalších pořadů Šestky, například Studia Stop v pondělí 15. března ve 22.10 nebo Hovorů o Evropě ve středu 17. března v 19.30.
Ani vysílání do zahraničí, Radio Praha, si nenechalo ujít příležitost zahrát na srbskou notu. V Srbsku žijí čeští krajané, například v komunitě Veliko Srediště se od poloviny 19. století usazovaly moravské evangelické rodiny. Díky českým bohoslužbám v těch místech čeština dodnes zní. Poslouchejte v sobotu 20. března.
Myslím, že týden srbské kultury nás v mnoha směrech překvapí. Hloubkou historických vazeb, kvalitou tamní kultury i podobností srbského uvažování včetně smyslu pro humor. Jen tak namátkou vybírám ukázku z jedné srbské minipovídky: „Včera jsem byl na úřadě pro vodní mlýny. Přihlásil jsem svůj vynález – vodní mlýn, který sám chodí po domech a mele mouku. Vynález se jim moc líbil. Chtějí, abych na druhý den přinesl doporučení od dvou psychiatrů.“

Lukáš Hurník, ředitel ČRo 3 – Vltava



  Hovory s květinami
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Apoštol minoritních citů
   
  
Navštivte
 
   Rukopis poznávám...
   
Pořiďte si