Číslo 11 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s violoncellistkou.
Michaelou Fukačovou.

 

 

Jazzová zpěvačka Nancy Wilsonová natočila například kolekci písniček Beatles a svodům pop music se příliš nebránilaŠkola je na nic, chci zpívat!

V období mimořádně plodném pro populární hudbu – tedy v padesátých a šedesátých letech minulého století – se podařilo prorazit ve vyšších patrech hitových žebříčků i etablovaným jazzovým zpěvačkám. Vedle Delly Reeseové nebo Julie Londonové by v této souvislosti mohlo být zmíněno jméno půvabné, atraktivní dámy tmavé barvy pleti Nancy Wilsonové (1937).

Světlo světa spatřila v městečku Chillicothe ve státě Ohio, ale vyrůstala v daleko větším městě Columbus. Tam zvítězila v soutěži mladých talentů a v patnácti poprvé vystoupila v televizní estrádě. Studií na vysoké škole musela po semestru zanechat. Sama si pro sebe tenkrát řekla: „Holka, jestli chceš být zpěvačkou, tak musíš školy nechat a věnovat se jenom zpívání.“ Nancy Wilsonová se spojila s bandem tenorsaxofonisty Rustyho Bryanta a projela s ním mnoho štací jak ve Spojených státech, tak v sousední Kanadě. První úspěšné nahrávky pořídila na sklonku padesátých let a následně se uvedla jako vynikající zpěvačka nedbající na různost žánrů.

Natočila například kolekci písniček Beatles a svodům pop music se příliš nebránila. Pro společnost Capitol, které byla věrna po většinu své kariéry, natočila v roce 1964 song (You Don‘t Knot) How Glad I Am – v překladu Nevíš, jak jsem ráda –, který byl poněkud atypickým v jejím repertoáru. V létě téhož roku s ním tato respektovaná jazzová zpěvačka se zřetelnými sympatiemi pro soulovou hudbu skončila na jedenáctém místě americké hitparády…

Pořad z cyklu Staří, ale dobří věnovaný Nancy Wilsonové uvede v sobota 20. března v 17.05 stanice ČRo 2 – Praha.

Jiří Kasal, redaktor ČRo České Budějovice



  Hovory s květinami
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Apoštol minoritních citů
   
  
Navštivte
 
   Rukopis poznávám...
   
Pořiďte si