Číslo 5 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operním zpěvákem.
Štefanem Margitou.

 

 

 

 


 

 


Od cella do čela

Už je to skoro třicet let, co se čerstvý absolvent brněnské konzervatoře Jaroslav Nejezchleba vzdal teplého místečka ve zlínské filharmonii a utekl do Prahy dělat muziku, jež mu žádnou velkou existenční jistotu neslibovala, ale kterou miloval. Po třech letech ve folkrockových Marsyas nastoupil do ETC... Vladimíra Mišíka, kde působil bezmála dvě desetiletí, a stal se bezpochyby nejznámějším violoncellistou české rockové scény.

V posledních letech dělí populární „Olin“ své aktivity mezi původně Kalandrovo Blues Session a Trio Ivana Hlase, hraje i v Mišíkově akustickém Čundrgroundu a do nedávna hostoval také na vystoupeních zpěvačky Anny K. Většina ze zmíněných souborů a muzikantů nechyběla ani na Nejezchlebových lednových padesátinách, které kyjovský rodák oslavil velkolepým večírkem v beznadějně vyprodaném pražském paláci Akropolis.

Jaroslav Olin Nejezchleba – klasik českého rockového violoncellaVíce než tříhodinový koncert odstartoval Petr Skoumal, který zazpíval tři písně za oslavencova cellového doprovodu, následovala vystoupení Vlasty Třešňáka a Vladimíra Merty, s nímž si Nejezchleba dosyta užil improvizace. Před přestávkou došlo i na Hlasovo trio, v němž exceloval fenomenální slovenský kytarista Norbi Kovács.  „Druhý poločas“ večera patřil zejména ETC... – Vladimír Mišík představil dvě písně z připravované desky a s jeho kapelou v zádech se role zpěváka suverénně zhostil i sám Nejezchleba. Mimořádně dobře naladěný sál poté aplaudoval setu Blues Session, jehož je jubilant frontmanem, a na závěr se na pódium s gratulací dostavila ještě moravská cimbálovka.

Součástí narozeninové party v Akropoli byl i křest Nejezchlebova prvního sólového alba Noční lov (vydává 100PROmotion). Desku protagonista natočil pouze s uvedeným Norbi Kovácsem, nejde však o komorní nahrávku – ve studiu se hudebníci vedle svých erbovních nástrojů chopili i kláves, houslí či bicích. Album obsahuje jedenáct skladeb, až na jediný text Marka Ebena je výhradním autorem Nejezchleba. Některé z písniček zazněly v Akropoli v premiéře a soudě podle koncertní „ochutnávky“, mohli by mít příznivci vyzrálého rockového písničkářství zase co poslouchat.

Milan Šefl  Kam vedou ty schodky?
 Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Jak vzít osud do vlastních rukou

   Dívejte se
 
   Od cella do čela
   Pořiďte si