Číslo 48 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Kryštofem Hádkem.

 

 

 

 

 


 


Sylvester Pollet byl nejen pozoruhodným básníkem, ale také neméně pozoruhodným vydavatelem poezieŽivot oddaný poezii

Není mnoho osobností, pro které do slova a do písmene platí název vltavského pořadu Svět poezie. Nedávno zemřelý Sylvester Pollet (1939–2007) jí byl bezesporu. Americký básník a vydavatel poezie, pocházel z umělecky založené rodiny, jeho matka byla sochařkou, otec malířem, sestra autorkou novel i básní. Narodil se ve Woodstocku a vyrůstal v newyorské bohémské čtvrti Greenwich Village. Po absolutoriu na Dartmouth College pracoval v proslulém knihkupectví 8th Street Bookshop, psal básně a věnoval se i řezbářství, jak ostatně naznačuje i název jeho první básnické sbírky Začínám prodávat vycházkové hole. V roce 1971 se se svou manželkou, výtvarnicí MaJo Keleshian, přestěhoval z New Yorku na severovýchod USA, do Maine. Tam si postavili v lese srub, z něhož je výhled přímo na Horu letícího losa. Oba pak dlouhá léta vyučovali na univerzitě v Maine.

Pollet byl nejen pozoruhodným básníkem, ale také neméně pozoruhodným vydavatelem poezie. Více než dvacet let vydával zcela sám edici poezie nazvanou Backwoods Broadsides, malé sešitky, ve kterých vyšlo rovných sto básníků a básnířek, a to jak začínající autoři, které Pollet vždy podporoval, tak i básníci zvučných jmen, jako například Robert Creeley, LeRoi Jones, Galway Kinnell či Mary de Rachewiltz. V edici vyšlo i několik Polletových překladů z francouzštiny, tři svazky byly věnovány české poezii. Pollet také pracoval jako redaktor v instituci National Poetry Foundation, která z malého státečku v Nové Anglii ovlivňovala básnickou scénu po celých Spojených státech.

Sylvester Pollet byl člověk laskavý, mírný, soucítící se všemi žijícími a citlivými bytostmi a tvory, vyznával buddhistickou nauku, a kromě jiného byl také vynikajícím námořníkem, který na své lodi brázdil vlny Atlantského oceánu podél pobřeží Nové Anglie. V roce 2002 navštívil Česko a četl své básně na destivalu Poezie bez hranic v Olomouci (začátkem roku 2010 vyjde v nakladatelství H+H výbor z Polletových básní se studií Matthewa Sweneyho).

Lidí, kteří tak bytostně spojili celý svůj život s poezií, není mnoho. Naopak, v přetechnizovaném světě, který se žene za úspěchem, ziskem a byznysem, je jich stále méně. Sylvester Pollet byl jedním z nich.

Svět poezie Sylvestera Polleta vysílá ČRo 3 – Vltava v sobotu 28. listopadu ve 22.45

Petr Mikeš, překladatel  Život oddaný poezii
  Nalaďte si
 
   "Stopro" Skoumal

   Pořiďte si
 
   Bez souhlasu, ale vždy s hrdostí
   Téma