Číslo 45 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Simonou Pekovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Filmový kritik a publicista Pavel Branko jako kmotr knihy režiséra Dušana Hanáka 3 scénářeVýrazné příběhy slovenské literatury

Podzimní programovou skladbu Českého rozhlasu 3 – Vltava si už lze jen stěží představit bez tradičních Dnů slovenské kultury. Také začátek letošního listopadu je na Vltavě vyhrazen pořadům, z nichž si budou moci čeští posluchači utvořit představu o současné slovenské literární, dramatické a hudební scéně. Tipy na tři zajímavé relace nabízíme v následujícím textu.

Osudy Pavla Branka

Když jsme v roce 2004 v cyklu Psáno kurzívou uvedli první sérii hesel ze Slovníku floskulí Vladimíra Justa, ozval se nám ze Slovenska Pavel Branko s tím, že něco podobného píše o slovenštině. Jeho vtipné Úklady jazyka jsme vysílali už několikrát.
Pavel Branko poslouchá ve svém bratislavském bytě Vltavu přes ostravský vysílač, výborně se orientuje v české literatuře, rozhlasové tvorbě a filmu. Chtěla jsem tohoto vtipného slovenského intelektuála poznat blíže, hledala jsem na internetu a nakonec zjistila, že ten vtipný glosátor našeho vysílání je filmový kritik a novinář, překladatel a pedagog Pavel Branko, narozený v roce 1921 v italském Terstu.
S Pavlem Brankem jsme připravili desetidílné Osudy (2. až 13. listopadu, vždy v 11.05), v nichž bude řeč o dětství v proletářské kolonii na Hačave, o protifašistickém odboji, o slovenském klerikalismu a „farské republice“ prezidenta Tisa. Radostnější kapitoly se týkají slovenského filmu, překladatelství, Slovenska v šedesátých letech, kdy zazářily talenty Juraje Jakubiska i Dušana Hanáka. Dojde také na vyprávění o zvláštní podobě Husákovy normalizace, odlišné od stejného období v Čechách. Pavel Branko je doslova nezávislý intelektuál, jeho názory nejsou poplatné žádné oficiální doktríně. Snad proto je i ve svém stáří přítelem nejmladší generace slovenských filmařů.

Slobodova novodobá Faidra

Rudolf Sloboda (1938–1995) je jedním z nejosobitějších slovenských spisovatelů druhé poloviny 20. století. Osamělý bard z Nové vsi byl celá sedmdesátá a osmdesátá léta vystaven ústrkům režimu, přesto napsal šestadvacet knih, z nichž mnohé na Slovensku, kde nebyla cenzura tak důsledná jako v Čechách, vyšly i v oficiálních edicích. Za jeho života byly přeloženy do češtiny dvě knihy – Narcis (1968) a Rozum (1989). Pak dlouho nic, až v roce 2006 román Láska a nyní Rubato. Tento nepříliš rozsáhlý román vyšel ve slovenštině v roce 1990. Pět let poté se osamělý a ztrápený Sloboda oběsil.
Hlavní hrdinkou Rubata (název odkazuje k hudební terminologii) je čtyřicetiletá inženýrka Uršula Pátková. K její povahové výbavě patří potřeba komentovat dění okolo sebe a rozehrávat bizarní dialogy a situace. V tom nalézá uspokojení, jež jí morálně i materiálně zdecimovaná slovenská vesnice osmdesátých let 20. století dát nemůže. Zároveň je tato v podstatě nešťastná žena sama sobě obhájcem i soudcem. Dozvídáme se, že usmrtila bývalého manžela a po propuštění z vězení se provdala za stavbyvedoucího Miša Pátka. Jako novodobá Faidra posléze svede gymnaziálního studenta Marcela, který má být Pátkovým úředně nepřiznaným synem, a stane se mladíkovi partnerkou i v „intelektuálních“ diskuzích o víře či smyslu lidského snažení.
Desetidílnou četbu na pokračování z knihy Rubato vysílá Vltava v překladu Terezy Boučkové od 2. listopadu, vždy v 18.30.

Pátek s outsidery

Páteční večer na téma Fenomén outsider, který pro Vltavu připravili slovenští tvůrci Viktória Janoušková, Oleg Pastier a Robert Horňák, doplňuje obraz moderní slovenské literatury o další tři výrazná jména: Stanislav Rakús, Ivan Kadlečík a Pavel Vilikovský. Všichni jsou literárními kritiky, překladateli a experimentátory. V Pátečním večeru představí jeden druhého v rozhovorech o díle i tvůrčích metodách.
Obraz současné slovenské literatury doplníme třemi esejemi Etely Farkašové z knihy Etudy o bolesti a jiné eseje v českém překladu a povídkou Braňo Hocheĺa Prípad pani Katky ve slovenštině. Poslouchat slovenštinu literárně vytříbenou, bohatou a expresívní ve slovech i v intonaci je totiž zážitek sám o sobě.

Alena Zemančíková, redaktorka ČRo 3 – Vltava  Stroj dušičkového času
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Jemné ohledávání smyslu

   Pořiďte si
 
   Sama mezi muži
   Téma