Číslo 45 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Simonou Pekovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kanadská prozaička Alice Munroová získala letos za svou knihu povídek Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel prestižní mezinárodní Bookerovu cenuJemné ohledávání smyslu

Nejprestižnější literární cena Velké Britanie – The Man Booker Prize – má od roku 2005 své dvojče: The Man Booker International Prize. První z cen je udělována každoročně a může ji získat jen kniha anglicky píšícího autora z Velké Británie či zemí Commonwealthu. Soutěž o onu mezinárodní Bookerovu cenu je vyhlašována jednou za dva roky a jsou do ní zařazovány i knihy autorů píšících v jiném jazyce; jejich dílo však musí být v angličtině přístupné.
Díky pružnosti našich překladatelů a nakladatelů si lze mnohé z knih oceněných Bookerovými cenami přečíst i česky. Román Vlčí dvůr, za který Angličanka Hilary Mantelová získala letos v říjnu první ze zmíněných cen, slibuje nakladatelství Argo vydat v příštím roce, soubor povídek, za nějž Kanaďanka Alice Munroová obdržela mezinárodní Bookerovu cenu v květnu, však krátce předtím vydalo nakladatelství Paseka pod titulem Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel.
Název knihy je odvozen z dětského rozpočítadla, jež je součástí hry dvou dívek ze stejnojmenné vstupní povídky, zároveň však vystihuje i různorodé role, v nichž vystupují muži coby sekundární hrdinové i zbývajících osmi textů. Hlavními hrdinkami jsou ženy. Muži vystupují v roli jejich spoluhráčů, nikoli soupeřů. Alice Munroová není feministkou. Její hrdinky nebojují s muži o svou svobodu, ony svobodné jsou.
Zmíněné dívky z první povídky adresují falešné milostné dopisy nepříliš hezké stárnoucí ženě, ona se rozjede za mužem, který jí je údajně píše a – opravdu ho získá. V jiné povídce připravuje truchlící manželka pohřeb svého muže, jenž kvůli nevyléčitelné nemoci spáchal sebevraždu. Jak se ukáže z rekapitulace jejího života, majitel pohřebního ústavu byl jejím dlouholetým milencem. Sedmdesátiletá žena z poslední povídky je kvůli prohlubující se ztrátě paměti odvezena do psychiatrického sanatoria. Její manžel ji často navštěvuje. Miluje ji, byť jí býval dost nevěrný. Ona ho ale nepoznává a veškerý čas tráví s jedním ze spolupacientů…
Alice Munroová se v povídkách zaměřuje sice jen na dílčí životní situace svých hrdinek, jejich prostřednictvím však odkrývá nejen jejich charakter, ale též životní osud. Z uvedených příkladů se může zdát, že povídky jsou díky svému zaměření zajímavé především pro ženy. Nicméně: muži si mohou při jejich četbě přinejmenším inovovat svůj názor na to, jak s nimi ženy zacházejí. Přitažlivost autorčina psaní však rozhodně netkví v jeho „genderové“ dimenzi, ale především v hlubokém vhledu do skrytých útrob mezilidských vztahů. Jemná charakteristika nejrůznorodějších vazeb mezi muži a ženami pak autorce slouží k obhlížení toho nejpodstatnějšího, co je však slovy téměř nezachytitelné – smyslu života. A ten, jak naznačuje, je pro každou lidskou bytost jiný.
Povídky Alice Munroové vynikají nejen svou noetickou a etickou hloubkou, ale také tím, jak nenásilně ji před čtenářem otevírají, jak v nich „dění smyslu“ – to zobrazované životní i to zobrazující textové – probíhá. Autorka se vyhýbá přímé charakteristice postav a jejich vztahů, vystihuje je konkrétními, přesně podanými detaily, jež si díky překladatelce Aleně Jindrové-Špilarové uchovávají i v češtině svůj pel. Munroová ví, že to, o „čem nelze mluvit“, lze evokovat, naznačit. Čtenář proto musí v průběhu četby neustále upřesňovat svou představu o intenci textu, o autorčině záměru, a když povídku dočte, rád se vrátí na její začátek, neboť si uvědomuje, že mu mnohé podstatně věci – maskované jako nahodilé okolnosti – unikly.

Povídky Alice Munroové obrozují jak náš pohled na život, tak i naši radost z četby.

Bronislav Pražan  Stroj dušičkového času
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Jemné ohledávání smyslu

   Pořiďte si
 
   Sama mezi muži
   Téma