Číslo 39 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sopranistkou.
Libuší Domanínskou.

 




Vzpomínání je pro důchodce

Pozoruhodné vyprávění malíře Pavla Brázdy (1926) zazní ve třetím zářijovém týdnu v pětidílné sérii rozhlasových Osudů na stanici Vltava. Rodiče Pavla Brázdy připravili komunisté o majetek, jeho nevlastního dědečka Josefa Palivce zavřeli na deset let do kriminálu, teta Helena Koželuhová musela po únoru 1948 emigrovat a on sám byl z politických důvodů vyloučen ze studií na akademii a šel se učit malířem pokojů. Dlouho se pak živil ilustracemi pro odborné publikace a později dokonce topil v koksové kotelně.

Pozoruhodné vyprávění malíře Pavla Brázdy nabídne VltavaNic z toho však nemohlo zabránit tomu, aby tvořil své obrazy, i když v ústraní a bez naděje na oficiální uznání. Dočkal se ho až v době, kdy už jiní pomýšlejí na odpočinek. To ovšem u Pavla Brázdy nepřichází v úvahu! Naopak, velká výstava v Národní galerii v Praze v roce 2006 k jeho osmdesátým narozeninám, knižní monografie a další výstavy dokazují, že je stále plný plánů a energie. Před několika lety se naučil pracovat s počítačem, začal tvořit takzvané digitální obrazy a věnuje se jim denně s malou přestávkou od deseti hodin ráno až do jedenácti hodin v noci.

Jak Pavel Brázda říká, rozhodně není člověk vzpomínavý a na „takové důchodcovské zájmy“ nemá čas. S natáčením rozhlasových Osudů souhlasil hlavně proto, aby  objasnil inspirační zdroje svých obrazů. Nakonec je však jeho vyprávění především působivým svědectvím o životě neobyčejné a silné osobnosti v dramatické době.

Osudy Pavla Brázdy vysílá ČRo 3 – Vltava od pondělí 21. září, vždy v 11.30.

Hana Soukupová, redaktorka ČRo České Budějovice

Foto Jarka Šnajberková



  Tak trochu o identitě
  Jak to vidí Rudolf Křesťan
 
   Vzpomínání je pro důchodce

   Nalaďte si
 
   Kudy kam kráčí Kudykam
   Téma