Jan Halas, publicista

Vrabci o tom cvrlikají

Je to pro nás varovná zkušenost a musíme za ni poděkovat bratrům Polákům. Veřejnoprávní stanice Varšava 2 – obdoba naší Vltavy – se dostala do neřešitelných finančních problémů a rozhodla se na ně odpovědět svérázným způsobem. Celý jeden den nevysílala své pravidelné kulturní programy ale pouze ptačí švitoření.
Mám rád tyto zvuky přírody, pokud samozřejmě nejde o kohoutí kokrhání ve tři hodiny ráno, ale z rádia? Čeho je moc, toho je příliš a nevím, jak bych se tvářil, kdyby se mi z Vltavy místo třeba Osudů ozvalo čimčarara čim čim čim.
Proč ten neobvyklý protest? V Polsku se totiž naplnilo to, oč už téměř dvě desetiletí usilují někteří naši politici prostřednictvím poslanců svých stran – o zrušení koncesionářských poplatků a jejich nahrazení financemi ze státního rozpočtu. Naštěstí k tomu u nás ještě nedošlo, ale prostřednictvím populistických řečí je o správnosti takového počinu přesvědčena i část obyvatelstva, takže nebezpečí není vůbec zažehnáno.
Politikům jde samozřejmě o zničení rozhlasové a televizní nezávislosti ve zpravodajství a publicistice, aby v plné míře platilo úsloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Že by si většina z nich uvědomovala, že rozhlas a televize jsou také kulturními institucemi, z toho je nelze podezřívat. Kulturu totiž vždycky chápali jako zbytečný luxus a drahého koníčka, kterému holduje jen pár podivínů.
Do dějin už vstoupil výrok našeho současného pana prezidenta, že přece Vltavu nikdo neposlouchá, takže peníze ze státního rozpočtu na její vysílání by byly vyhazovány oknem.
Normálního člověka nemusím samozřejmě přesvědčovat, že si politici tohoto druhu nevidí na špičku nosu. Oni totiž netuší, že lidé bez kulturních potřeb se pomalu ale jistě stávají neovladatelnou smečkou, která při svém drancování a plenění státu nakonec zničí i je v extatickém tanci kolem zlatého telete.
Současné podezřelé dění kolem mediálních radních svědčí o tom, že krátkozraké politické tlaky na veřejnoprávní instituce nepolevují. Polský Sejm těmto tlakům vloni podlehl a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Národ s vysokou a tradiční kulturou byl donucen celý den poslouchat v originále to, co si už dávno štěbetají vrabci na střechách.
Je až s podivem, že ti lidé, které jsme si mimochodem sami zvolili, nejsou schopni si uvědomit, že jedinými investicemi, kterými mohou překonat současnou hospodářskou krizi, jsou investice do kultury, vědy a školství. Takové šrotovné nám může pomoci jen v tom, že ve více autech se nás víc pozabíjí a tím se zmenší množství nezaměstnaných a hladových krků.
Omlouvám se za ten cynismus, ale nevím, jak důrazněji volat po nápravě. Podaří-li se politikům osedlat svobodu tisku, rozhlasu a televize, nastane neodvratný konec hospodářské prosperity i jejich milovaných koryt.



  Rozhovor
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Jazz podle Beaty

   Pořiďte si
 
   Slavný umělec uprostřed hrůz
   Dívejte se