Richard Medek,
prozatímní ředitel Českého rozhlasu

Jaké priority jste si určil pro dobu, kterou máte rozhodnutím Rady Českého rozhlasu vymezenu?

Základní prioritou je zachování stability a kontinuity. Druhou je audit stavu rekonstrukce budovy Českého rozhlasu a hledání východiska ze situace, která není příliš veselá. Další prioritou je udržení vyrovnaného rozpočtu pro rok 2009 a zahájení příprav pro sestavení rozpočtu na rok 2010. Mimořádnou pozornost hodlám věnovat vysílání Českého rozhlasu v předvolebním a volebním období z hlediska vyváženosti a objektivity informací.

V poslední době se často hovoří o potřebě zavést jakýsi rozhlasový protějšek zpravodajské televizní stanice ČT24, laicky řečeno Radiožurnál bez hudby či Rádio Česko v kombinaci s Českým rozhlasem 6 vysílající celoplošně 24 hodin denně. Má takový projekt budoucnost?

Tou myšlenkou se zabývám už dlouho. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že veřejnoprávní Český rozhlas musí takovou stanici mít. Ale dá to ještě hodně práce. Tím nemyslím samotné vybudování a personální zajištění stanice, to umíme a to by šlo poměrně rychle. Ale největším problémem je vytvoření legislativních podmínek umožňujících šíření takové stanice terestrickým způsobem, tedy klasicky „do antén“. Mohli bychom ji bez větších problémů vybudovat na internetové a digitální bázi, ale to je přece jen doplňková služba, kterou nepovažuji v současné době za zásadní. Nerad bych, aby se opakoval scénář Radia Wave, které spustilo terestrické vysílání, a přitom nebylo úplně jasné, zda je to je z pohledu zákona dobře ošetřeno. Správná myšlenka – stanice pro mladé posluchače – tak byla v samém počátku zpochybněna nedokonalou legislativní přípravou. Nejdřív je proto třeba vytvořit právní podloží pro existenci takové stanice mluveného slova, pak získat frekvence, které by zajistily pokrytí celé republiky. Teprve poté je namístě vytvořit program a spustit ho. Nicméně řekl bych, že pokud mi bude dopřáno věnovat se tomuto úkolu, mohu téměř jistě slíbit, že Český rozhlas takovou stanici bude mít.

S tím souvisejí dvě otázky: časový výhled a změna struktury Radiožurnálu.

Vznik stanice, vysílající dvacet čtyři hodin denně zpravodajství a publicistiku, Čekému rozhlasu umožní reprofilovat nejen program stanice Radiožurnál, ale celé spektrum dalších stanic tak, aby lépe vyhovovaly zadání, které mu ukládá zákon.

Ve středu 12. srpna jste oznámil, že máte zájem zúčastnit se konkurzu na místo generálního ředitele Českého rozhlasu. Jakou koncepci rozvoje Českého rozhlasu byste Radě ČRo představil?

Do konkurzu jistě nepůjdu sám, nebylo by proto vhodné poskytovat již nyní příliš mnoho informací. Nicméně myslím si, že v tomto rozhovoru jsem leccos ze svých úvah naznačil. Další záměry a plány si budu promýšlet a seznámím s nimi až Radu Českého rozhlasu.

Milan Pokorný

Snímky David Novotný

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 25. srpna.



  Rozhovor
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Jazz podle Beaty

   Pořiďte si
 
   Slavný umělec uprostřed hrůz
   Dívejte se