Číslo 23 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s cimbalistkou.
Zuzanou Lapčíkovou.

 

 

 

 

 

 

Nahlédnout do sbírky – nahlédnout do duše

Historička umění a editorka sborníku Mít a být Martina PachmanováTa kniha zaujme již vizáží: má čtvercový formát a plastový přebal tvořený spoustou malých kapsiček. Do některých kapsiček jsou zastrkány drobnosti – v každém exempláři knihy jiné. V té, kterou jsem dostal do ruky já, je to štítek z čaje Lipton, jeden deseti- a jeden padesátihaléř. Ne, nejedná se o schválnost. Marta Maštálková, autorka přebalu a zároveň i grafické úpravy jen vtipně odkazuje k tématu publikce – ke sběratelství. Sborník Mít a být vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a jeho editorka, historička umění Martina Pachmanová, do něj zařadila – nepočítám-li její úvod – dvaadvacet příspěvků obhlížejících fenomén sběratelství ze všech možných hledisek. Od psychologizujících, jež převažují (ostatně i sám název odkazuje k dílu psychologa Ericha Fromma), přes filozofické, kulturologické, estetické až k medicínským. Ty si všímají především patologických deviací sběratelství – křečkováními a zanášením obydlí starými hadry a papíry.

Kniha je rozčleněna do tří částí. V první nalezneme autorské stati, z nichž k nejzajímavějším patří Štěstí sběratele (Miroslav Petříček), Rodinné album jako sbírka intimních archiválií (Jindra Tichá) či Sbírky prachu: umění zviditelnit neviditelné (Kateřina Svatoňová). Druhá část obsahuje rozhovory – kupříkladu se Zdeňkem Plačkem o gurmánství jako sběratelství chuťových zážitků či s Ladislavem Liklerem, který je již přes třicet let předsedou Klubu sběratelů kuriozit, sbírá etikety od sýrů a za čtyřicet let jich nasbíral na sto osmdesát tisíc. Ve třetí části knihy jsou pak zařazeny překlady studií významných zahraničních autorů – Jeana Baudrillarda, Russela W. Belka, Wernera Muensterbergera a Susan Pearceové.

Kniha je tištěna na křídovém papíru, nechybí v ní obrazová dokumentace (včetně otřesných snímků z bytu přetékajícího harampádím) a zvlášť zajímavé pasáže jsou ve všech textech barevně zvýrazněny Takže pokud byste se soustředili jen na ně, můžete knihu pojmout jako svéráznou sbírku sentencí a aforismů na téma sběratelství. Mnohé jsou opravdu výstižné: „Sběratelství je obranou proti smrtelnosti a sbírky jsou větší či menší mauzolea.“

Bronislav Pražan

Foto David Novotný


Jaroslav Vanča
  Kde jsou, kde je máme?
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
  Jiří Barta
   Film pro ty, kteří si dokáží hrát

   Navštivte
 
   Z Prahy do Bruselu a zpět
   Téma