Číslo 52 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Luďkem Munzarem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Plné kapsy Morrisona

Knih o jedné z nejuctívanějších ikon rockové hudby dvacátého století, Jimu Morrisonovi, bylo napsáno víc než dost a jedna z nich, kvalitní biografie Nikdo to tu nepřežije od Jerryho Hopkinse a Daniela Sugermana, se v první polovině devadesátých let těšila zvláštní oblibě také u českých čtenářů. Právě tato kniha ostatně inspirovala režiséra Olivera Stonea k natočení filmového bestselleru, jenž nahrávky Morrisonovy kapely The Doors dvacet let po jejím rozpadu opět vrátil na přední příčky žebříčků nejprodávanější hudby.

The Doors jsou výtečným obchodním artiklem dodnes – v živé paměti jsou nedávné tahanice bývalých členů skupiny a Morrisonových pozůstalých, k nimž došlo poté, co byla formace na čas exhumována pod názvem The Doors of 21st Century a se zpěvákem Ianem Astburym na postu frontmana. Legenda o nepokojném lampasáckém synkovi, který v druhé polovině šedesátých let budil rozruch kdekoli se objevil, zkrátka funguje i sedmatřicet let poté, co Morrison – údajně předávkovaný kokainem – naposledy vydechl ve vaně pronajatého pařížského bytu.

Brněnské nakladatelství B4U Publishing nyní v překladu Barbary Kučové vydává nejnovější Morrisonův životopis z pera hudebního novináře a kurátora rokenrolového muzea v Clevelandu Jamese Henkeho. Solidní žurnalistická práce, vcelku podrobně mapující sedmadvacet let zpěvákova života, ale není tím hlavním důvodem, proč se titul v množství obdobných publikací neztratí. Henkeho knihu činí výjimečnou exkluzivní vzhled, řada kvalitních fotografií a zvláště její nevšední příloha.

Rodiče zpěváka před časem věnovali clevelandské instituci sbírku dokumentů vztahujících se k Jimovu dětství, od jeho literárních prvotin po školní vysvědčení. Další materiály, včetně Morrisonových vlastnoručních poznámek, textů písní, výtvarných skic, dopisů, ale i přetisků novinových rozhovorů či koncertních programů, shromáždil sám Henke a ve spolupráci s grafikem je ve velmi věrných kopiích uložil do jakýchsi papírových kapes rozesetých po jednotlivých stránkách knihy.

Poctivý pokus o interpretaci Morrisonovy komplikované osobnosti tak můžeme konfrontovat se zažloutlými sešitovými náčrty jeho posledních básní, proškrtaným textem k hitu Riders On The Storm nebo třeba s pohlednicí z Maroka zaslanou osobnímu právníkovi. Příležitost pro fetišisty, ale hlavně pro ty, kteří chtějí vědět víc.

Milan Šefl  Pes na kolečkách
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Plné kapsy Morrisona

   Pořiďte si
 
   Světoobčan starostmi,
   Čech jako člověk

  Téma