Číslo 52 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Luďkem Munzarem.

 
Orson Welles ve studiu CBSVálka světů aneb rádio s titulky!

Toho večera uháněly tisíce lidí v panice do hor – schovat se před invazí Marťanů, o které právě velmi sugestivně slyšeli na rozhlasové stanici CBS. V Manhattanu vyděšení posluchači alarmovali nic netušící obyvatele. Univerzita v Princettonu dokonce na místo, kde měli Marťané přistát, vypravila výzkumnou družinu. Tisíce automobilistů v hrůze oblehli benzinové pumpy, aby mohli ujet co nejdále z místa zkázy.

Tak popisuje dobový tisk události večera, 30. října 1938. Ohlas na vysílání dolehl až do tehdejšího Československa. Autor článku ve věstníku Radiojournalu si povzdechl, že se stalo totéž, co už náš rozhlas zažil před několika lety.

V polovině dvacátých let se Evropou rozběhla módní vlna. Jejím cílem bylo nabídnout posluchačům do té doby nepoznané vzrušení – fiktivní přímý přenos z katastrofy. Prvními vystrašenými posluchači byli v roce 1924 Francouzi. Češi se vyděsili o 6 let později – 4. června 1930. Tehdy rozhlas realizoval scénář spisovatele Jana Grmely s názvem Požár v opeře s jednoduchou zápletkou: při představení Verdiho opery Rigoletto dojde k požáru a následné panice. Ta ovšem nastala nejen v obecenstvu fiktivního divadla, ale i mezi skutečnými posluchači; lidé z Prahy a okolí vylézali na střechy a vyvýšeniny, aby se podívali odkud stoupá dým toho strašného požáru, který – jak se domnívali – slyší v přímém přenosu. O osm let později vystrašila Válka světů USA – a ta se tak stala nejslavnější rozhlasovou hrou všech dob.

Požár v opeře a Válku světů odvysílá Český rozhlas Leonardo v pondělí 29. prosince. Válku světů si posluchači mohou na internetové adrese www.rozhlas.cz/leonardo – díky nové technologii – naladit také s titulky.

Marek Janáč, redaktor ČRo Leonardo  Pes na kolečkách
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Plné kapsy Morrisona

   Pořiďte si
 
   Světoobčan starostmi,
   Čech jako člověk

  Téma