Číslo 36 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Marií Málkovou.


 

 

 

 

 


Rom‘n‘roll a etno jednonohých

S novými alby přišly před prázdninami dvě kapely, které tuzemskou scénu již delší čas otevírají světu a současně patří mezi naše nejvyhlášenější koncertní soubory. Novinky královéhradeckých Terne čhave i brněnských Čankišou spojuje těžko zpochybnitelný fakt, že jde o dosud nejlepší počiny v jejich diskografii.

Romská kapela Terne čhave na svém třetím albu More, love (vyd. Indies Scope Records) přitom do značné míry proměnila svůj zvuk. Jistě i díky studiové spolupráci s Petrem Vyšohlídem z někdejší hardcorové party Meat House Chicago I.R.A. výrazně přitvrdila, aniž by ovšem vykopala své romské kořeny. Tak jako v případě například Gipsy.cz se tu tradiční proplétá s moderním, cikánské housličky s elektrickou kytarou. Nechybí ani stylové odskoky: reggae rytmus v Amara čhaja, balkánské ohlasy v Aj jaj jaj. Sami „mladí chlapci“ nazvali svůj styl rom‘n‘roll, což je povedená hříčka, z níž lze vyčíst přinejmenším pestrost a nezatíženost. Navíc je to hudba i z „pouhé“ nahrávky strhující.

Energicky a nadupaně zní i v pořadí čtvrtá nahrávka Lé La (vyd. Indies Scope Records)  etnobigbítových Čankišou vedených zpěvákem olbřímích rozměrů a stejně mocné dávky nadhledu Karlem Heřmanem. Kapela, jež zpívá v neexistujícím jazyce fiktivního jednonohého lidu Čanki, a je tudíž zcela srozumitelná komukoli na světě, mixuje africkou, arabskou, balkánskou muziku s punkem, ska i rokenrolem a využívá k tomu také instrumenty, jež zaujmou už svými názvy – kayamb, ntamani, dundun, sopilka... Inspiraci k jedenácti novým písním čerpala na ostrově Reunion, na Ukrajině, ale i v Pákistánu, kde spolupracovala se Sainem Zahoorem, držitelem prestižního ocenění BBC Awards for world music. Zahoor na albu Lé La hostuje v jedné z nejpodařenějších písní Zuha, z jejíhož hypnotického rytmu a démonických vokálů a nápěvů až zamrazí. O kvalitách a ambicích českých Transglobal Underground však výstižně vypovídá celé album.

Milan Šefl


  Jak to vidí Ivan Kraus                    Rom‘n‘roll a etno jednonohých                   Audiobooks aneb Knížky do ucha