Číslo 36 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Marií Málkovou.


 

 

 
Šílenství podle Romana Polańského

Srpnové pětasedmdesátiny proslulého režiséra Romana Polańského připomíná Česká televize sérií jeho raných filmů. Po tvůrcově debutu Nůž ve vodě, který jsme viděli před týdnem, uvede ČT 2 ve čtvrtek 4. září ve 23.20 jeho první britský film s mezinárodním obsazením Hnus. Polański se jím okamžitě zařadil mezi přední evropské tvůrce – thriller s výraznými hororovými rysy získal na MFF v Berlíně v roce 1965 Stříbrného medvěda.

Nenechávejte svou sestrou o samotě! Catherine Deneuveová ve filmu HnusHnus je prvním z filmů, které Polański realizoval ve spolupráci se svým pozdějším „dvorním“ spoluscenáristou Gérardem Brachem, s nímž se režisér seznámil krátce po svém odchodu z rodného Polska. Až chladnokrevná studie rozpadu osobnosti mladé dívky, sužované sexuálními zábranami, prozrazuje inspiraci Hitchcockovými díly, konkrétně hororem Psycho. Hlavní hrdinka, v Londýně pracující francouzská kosmetička Carole Ledouxová, žije ve společné domácnosti se svou podstatně sebevědomější a podnikavější sestrou Hélene. Stačí, aby Hélene odjela na víkend se svým milencem, aby u osamělé Carole propukla silná psychóza, jejíž vývoj – od prvních symptomů až po tragické vyústění – tvůrci postihli neobyčejně vynalézavě a sugestivně. Výrazně jim v tom pomohl mimořádný herecký výkon tehdy jedenadvacetileté Catherine Deneuveové v hlavní roli.

Film Hnus naznačil režisérovo zaujetí nejrůznějšími úchylkami lidské psychiky a sexuality, které Polański posléze zúročil v dalších snímcích Rosemary má děťátko, Nájemník nebo Hořký měsíc. Některé z nich zanedlouho jistě opět uvidíme.

Milan Šefl


  Jak to vidí Ivan Kraus                    Rom‘n‘roll a etno jednonohých                   Audiobooks aneb Knížky do ucha