Číslo 28 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s filmovým režisérem.
Dušanem Hanákem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 







Ivan Kraus, spisovatel

Před odjezdem

Jsou lidé, kteří rádi cestují. A jsou lidé, kteří raději zůstanou doma.
Má žena nepatří ani k prvé, ani k druhé skupině. Má nejraději čas příprav.
Kdykoli se máme vydat na cestu, označí v kalendáři den odjezdu a pak vyrazí na nákup. Vrátí se s krabicí plnou prášků, leštidel, sprejů, přípravků na čištění oken, zrcadel a kachlíčků – ale zcela bez potravin.
V tu chvíli znervózním a ptám se, zda máme do odjezdu co jíst. Žena mne ujistí, že máme potravin až až. Mou námitku, že lednička je poloprázdná, odbude tvrzením, že nemá smysl kupovat nové potraviny, když je nutno sníst ty zbylé. Potíž spočívá v tom, že nikdy nezbývá to, co by mělo.
Jednou jsme jedli před odjezdem celý týden hrášek.
Podruhé jídelníček obsahoval nudle a kukuřici a můj stav se po několika dnech zhoršil natolik, že jsem sice byl připraven k odjezdu, ale jinam než žena. Pes, znechucený tím, že už několik dnů jedl jen kuličky, které chrastí v misce, usedl k mé noze, a dal tak najevo, že je připraven odejít raději s pánem domu než s paní.
„Jste oba rozmazlení,“ řekla žena a změnila jídelníček na nudle se špenátem. Pes dostal místo kuliček čtverečky.
Několik dnů před odjezdem se žena pustí do čištění celého bytu. Myje okna, čistí koberce a leští nábytek. Někdy dělá i pořádek ve skříních nebo dokonce rovná knihovnu. Kdykoli se jí zeptám, proč to dělá, odpoví, že byt musí být v naší nepřítomnosti čistý a uklizený.
„Nikdy nevíš, o se může stát. Třeba bude hořet a přijdou hasiči,“ vysvětluje.
Vím, že požár nebo záplavu nelze vyloučit, ale jsem si jist, že hasičům bude jedno, jestli okna budou umytá nebo ne. Řekl jsem ženě, že jim bude spíš vadit, když v ledničce nebude pivo.
„Lednička musí být vypnutá, vymytá a čistá,“ trvala na svém, když nesla na stůl spaghetti na papírových talířích. Zapíjeli jsme je vodou přímo z lahve, protože sklenice a hrníčky už byly uklizeny.
Zmínil jsem se o tom, že i u obyčejného stánku na stadionu lze získat párek, ale neuspěl jsem.
„Párek vyžaduje hořčici,“ pravila žena a pokračovala v cídění žárovek, patrně proto, aby hasiči na práci lépe viděli.
Čím víc se blíží den odjezdu, tím obtížnější je orientovat se v domácnosti. Jakmile je čistá vana, není už možno ji použít. Hledám marně pyžamo, než se dozvím, že už je vypráno, vyžehleno a zabaleno, takže si na těch pár nocí mám vzít dlouhé spodní prádlo. Žena sama jde příkladem a spí v teplákách.
Tou dobou už také nemůžeme použít přikrývky ani prostěradla, protože se perou nebo suší, patrně proto, aby si unavení hasiči mohli odpočinout v čistém povlečení. Používáme spací pytle, takže postel vypadá jako tábor nějaké horské výpravy.
Nejhorší ze všeho bývají rána v den odjezdu. Jíme velmi trvanlivé sušenky přímo z krabice a pijeme kávu z hořčičné skleničky, protože kupovat nové papírové kelímky by už nemělo smysl.
Někdy je ještě k disposici kus jablka, které žena našla, když uklízela pod ledničkou. Jindy se živíme tyčinkami pro turisty, které prý obsahují řadu vitamínů. Chutnají jako starší zdivo.
Už několik dnů před tím, než se vydáme na cestu, dostanu náhle nesmírný hlad a neuhasitelnou žízeň. Je to zřejmě hysterická reakce mého organismu přepadeného náhlým pudem sebezáchovy.
V noci ležím oblečen do starého spodního prádla, ve spacím pytli a myslím na výpravy, které ztroskotaly u severního pólu nebo zahynuly žízní na poušti.
V den, kdy se konečně vydáme na cestu, opouštím byt se zavazadly a se psem. Žena vypne proud, vodu i plyn a odchází jako poslední z bytu. Často ještě v poslední chvíli popadne vysavač a projede se s ním po čistém a uklizeném bytě. Myslím si, že vychutnává projížďku jako člověk, který jede na kole lesem a dýchá vůni stromů.
My se psem, rozmrzelí a hladoví, zatím čekáme v autě. Teprve když vyrazíme, vrací se nám nálada, protože dny nudlí a chrastivých kuliček jsou u konce.
Pak se na nejbližší zastávce vrhneme do restaurace a mažeme bezohledně talíře i misku chutným jídlem, protože víme, že všecko uklidí číšník, který na štěstí nikam nejede.


  Jak to vidí Ivan Kraus                                   Státník v ovocném sadu                                    Nejsme stejné, ty a já