Číslo 21 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s egyptologem.
Miroslavem Vernerem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 


Miroslav Verner, egyptolog

Sedíme ve vaší kanceláři, která vypadá jak vytapetovaná knihami, zbývá místo jen na okno. Máte knihy rád?

To je naše egyptologická knihovna a také projev našeho současného problému – chybí nám prostor. Na stěnách už není žádné místo na nové knihy, kterých ročně přibývá okolo čtyř až pěti set. A přitom je to dnes jedna z nejvýznamnějších evropských sbírek egyptologické literatury. Vděčíme za ni především Jaroslavu Černému, který si poté, co se stal profesorem egyptologie nejdříve v Londýně a pak v Oxfordu, vybudoval skvělou osobní knihovnu a nakonec ji věnoval našemu ústavu. A tak je díky němu, ale i dalším odborníkům ta naše – alespoň na východ od Paříže - největší, anebo přinejmenším srovnatelná se dvěma největšími německými egyptologickými knihovnami.

Český egyptologický ústav slaví padesát let. Přes dvacet let jste byl jeho ředitelem, od sedmdesátých let jste zodpovědný za české výzkumné práce v Egyptě. Dalo by se říct, že jste dnes otcem české egyptologie.

Tak silných příměrů bych rozhodně nepoužíval. Jako o otci české egyptologie bychom mohli mluvit pouze o Františku Lexovi, který obor založil na konci dvacátých let minulého století. Když se probírám archivy, vidím, jak nesnadný úkol si vytyčil, jak se musel doprošovat finančních prostředků na knihy, na studijní cesty a podobně. Ale krok za krokem pracoviště vybudoval, navázal zahraniční kontakty a jeho žák Jaroslav Černý se už zapojil do zahraničního egyptologického bádání přímo v Egyptě.

Kdy jste se do Egypta poprvé dostal vy?

Stalo se to spíše šťastnou shodou okolností. Na počátku šedesátých let začínala akce UNESCO související se stavbou asuánské přehrady. Bylo třeba zachránit velké množství jedinečných památek v oblasti na jih od Asuánu, kterou plánovali zaplavit – šlo o úsek nilského údolí v délce téměř pěti set kilometrů. O pomoc požádali i československou vládu, která se rozhodla, že místo přímé finanční pomoci vyšle do Núbie odborníky. Tak se do Egypta dostala naše expedice a v jejím rámci se naskytla příležitost i pro nás studenty. Já jsem se jako asistent profesora Zbyňka Žáby zúčastnil objevování a dokumentování historických nápisů vytesaných do skal na nilských březích.

Praha je dnes ve světě známá jako jedno z významných center egyptologického bádání. Jak tomu bylo v době založení Československého egyptologického ústavu na konci šedesátých let?

Velmi bídně, zaostávali jsme desítky let za úrovní tehdejší světové egyptologie. Rozvoj, který iniciovala houževnatá práce Františka Lexy a Jaroslava Černého, byl totiž po roce 1948 přerušen. Obor se dostal do izolace a v ní začal zaostávat za světem. Nebyly tu knihy, nebylo možné jezdit do velkých knihoven, do světových egyptologických muzeí v Paříži, v Londýně a v New Yorku. Možnost zapojit se do záchrany památek v Núbii nám proto přišla úžasná a Zbyněk Žába se jí chopil s veškerou energií a důsledností. Za to je mu třeba vzdát nehynoucí dík. Byla to jediná možnost, jak se v tehdejších poměrech připojit k rozvoji světové egyptologie. Rozdíl se pomaličku začal stahovat, ale netrvalo ani deset let a přišla okupace a normalizace a s ní opět diskontinuita a obrovské problémy.

Marika Pecháčková, publicistka

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 13. května


  Jak to vidí Ivan Klíma                      Cesta do hlubin Curtisovy duše                    Tři zapomenutí z druhého patra