Číslo 21 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s egyptologem.
Miroslavem Vernerem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Tři zapomenutí z druhého patra

V těchto dnech si připomínáme, že od od začátku pravidelného českého rozhlasového vysílání uplynulo už osmdesát pět roků. S jeho historií jsou spojena jména slavných osobností českého kulturního a politického života, ale také jména, která už upadla v zapomnění. Neprávem.

Eva Dobiášová byla první sportovní reportérkou Československého rozhlasu. Ladislav Smutek ohlásil Evropě, že skončila druhá světová válka, a při první služební cestě v pražském rozhlase doprovázel Jana Masaryka. Ivan Jandl, nejmladší československý nositel filmového Oscara, člen Dismanova rozhlasového dětského souboru, řídil po léta provoz na vysílacím pracovišti i usedal k mikrofonu.

Jedno mají společné: rozhlasové publikace a sborníky se o nich nezmiňují, ani jmenné rejstříky je neuvádějí. Zůstali zapomenuti, ač do pětaosmdesátileté historie našeho rozhlasu patří. A proč z druhého patra? Druhé poschodí historické budovy Československého i Českého rozhlasu bylo tradičně sídlem zpravodajství, patřilo k němu i vysílací pracoviště a operativní studio, odkud se odbavovaly Rozhlasové noviny, a v roce 1968 zazněly první protesty proti intervenci armád Varšavské smlouvy do Československa.

Reprezentantka u mikrofonu

Eva Dobiášová (vpravo) při utkání ČSR-SSSREva Dobiášová vstoupila do budovy na Vinohradské – tenkrát Stalinově – třídě 12 poprvé v únoru 1952. Psát uměla díky předchozímu působení v Lidových novinách, sportu rozuměla – hrála závodně košíkovou za družstvo Orbisu. Reprezentovala Československo dvakrát na mistrovství světa (v roce 1957 v Riu, o dva roky později v Moskvě, kde s týmem skončila na třetím místě), třikrát na mistrovství Evropy, odkud si naše hráčky vždy přivezly medaile. Eva Dobiášová patřila k oporám, dodnes na ni pamětníci vzpomínají jako na jednu z hvězd někdejšího zlatého věku československého basketbalu.

V té době dominovaly sportovnímu vysílání fotbal a hokej „okupované“ reportéry Benešem a Sigmundem, a vůbec byla sportovní redakce drsně mužská. Eva vnesla tón, který přetrval dodnes, například u Aleše Procházky – zájem o takzvané malé sporty, jemnost, kultivovanost.

Spojit trénink, zápasy a zájezdy s prací v redakci nebylo lehké. Když po zápase v Praze spoluhráčky odpočívaly nebo slavily úspěch, Eva pospíchala do rozhlasu na noční službu. Když odjížděla na soustředění nebo na zájezd, museli zaskakovat kolegové – ne vždy s nadšením. Noční službu měla i v létě roku 1954, když Jaroslav Drobný jako první Čech vyhrál Wimbledon. Vrchnost byla na rozpacích, jak to lidu sdělit či spíše zatajit. Eva tu zprávu do vysílání zařadila. „Dej si pozor, máš jet do Jugoslávie na mistrovství Evropy a my na tebe budeme psát posudek!“ vyhrožoval jí tehdy politicky přičinlivý kolega.

Jak rozhlas podvádí, poznala Eva Dobiášová brzy. Reportáže vydávané za přímé vysílání se natáčely, kritická a politicky nevhodná místa se v pásech označovala papírkem a vystřihovala se. Například při vysílání z olympijských her 1952 v Helsinkách nebo při hokejových reportážích – choulostivým tématem byla reprezentace SSSR. Občas papírek Evě vypadl a bylo zle. Sloužit dvěma pánům – sportu a sportovní redakci – zkrátka nešlo, jakkoliv to zní paradoxně. Eva, v té době už Škutinová, dala přednost sportu, stala se redaktorkou odborného basketbalového časopisu a z rozhlasu v roce 1958 odešla.

Válečný běženec hlásí mír

Ladislav Smutek, ročník 1921, původně úředník spořitelny v Holešově, koncem války utekl z totálního nasazení a bloudil Evropou. Náhoda ho přivedla do cesty redaktoru Jostenovi, který hledal vhodné pracovníky do Rádia Lucemburk. Zřídilo je československé ministerstvo zahraničních věcí, aby vysílalo pro osvobozené Čechoslováky v Německu. Pět měsíců tam Ladislav Smutek pracoval jako hlasatel. Oznámil i konec druhé světové války. „Šel jsem tenkrát náhodou kolem dálnopisu a vidím, jak právě vyťukává zprávu, že Japonsko kapitulovalo, válka tedy definitivně na celém světě končí. Utrhl jsem ten papír a běžel do studia. Možná jsme byli první, kdo to oznámil.“

S dobrým doporučením se Ladislav Smutek vrátil domů. V Lucemburku ho sice přemlouvali, aby zůstal a pracoval dál pro OSN, ale on chtěl studovat filozofii, a zamířil proto do Prahy. Byl ale povolán na ministerstvo informací a odtud vyslán do Československého rozhlasu.

Jeho první kroky v nástupní den, tedy 1. listopadu 1945, ale nevedly do hlasatelny, nýbrž rovnou na reportážní cestu do Lidic s Janem Masarykem a světoznámým houslistou Yehudi Menuhinem. Zprávu o tryzně přivezl do Prahy a ještě večer poprvé promluvil k posluchačům Československého rozhlasu. U mikrofonu se střídal s Vladimírem Dvořákem, pozdějším populárním textařem a konferenciérem.

Zprávy z Československé tiskové kanceláře tenkrát přicházely hlučnou potrubní poštou nebo z takzvaného monitoringu. Ten sídlil v Karlíně, redaktoři tam poslouchali cizí stanice a jejich informace zpracovávali pro domácí užití. Jedním z nich byl i Ludvík Aškenazy. Jeho úkolem bylo kromě jiného překládat z turečtiny. Ladislavu Smutkovi se přiznal, že turecky vůbec neuměl a všechny zprávy Rádia Ankara si vymýšlel. „Když měl do rozhlasu přijít na oficiální návštěvu turecký vyslanec, milý  Ludvík se musel hodit marod, aby nedošlo k mezinárodní ostudě,“ vzpomínal po letech jeho kolega.

V Gelovi neškrtat!

Ladislav Smutek zpracovával i slavné reportáže Františka Gela z norimberského procesu. Nesmělo se v nich změnit jediné slovo, jediná čárka, na to si autor dával až nedůtklivý pozor. Na toho, kdo mu zasáhl do textu, se uměl zlobit a nemluvil s ním.

„Až do února 1948 jsem žádnou diskriminaci nepocítil. Měl jsem přístup ke všem zahraničním časopisům, byl jsem jako zpravodaj vysílán na významné události i tiskové konference, které se tenkrát nepřekládaly, takže jsem mohl využít své angličtiny i francouzštiny,“ svěřil se Smutek před lety. V roce 1947 byl vyslán jako zpravodaj Československého rozhlasu do Varšavy. Únor 1948 neprožil v rozhlase, měl dovolenou. Až později se dozvěděl, jaký tam panoval zmatek. Šéfredaktor Hronek byl na služební cestě a mladí komunističtí novináři nevěděli, co se děje. Ale zorientovali se brzy.

Zřízen byl cenzurní odbor a jeho vedoucí bděle a ostražitě hlídala všechny texty. Ladislavu Smutkovi vytýkala například, že ve svých zprávách nevěnuje dostatečnou pozornost mandelince bramborové, což byl politický hit doby: americký brouk, zanesený imperialisty na naše území, aby nám ničil úrodu. V roce 1950 došlo na prověrky, v čele komise stál Štefan Rais, vedoucí kanceláře prezidenta republiky, později ministr spravedlnosti. „Moje prověrka trvala přes tři hodiny a já měl pocit, že stojím před soudem. Prvního září přišel šéf a oznámil, že musím spolu s dalšími kolegy odejít a že pouze ve výrobě poznáme život a pracujícího člověka.“

Rehabilitační komise v roce 1968 shledala, že pracovní poměr nebyl rozvázán legálně, že byly porušeny předpisy, a pokud Ladislav Smutek chce, může se vrátit. Jenže dvakrát do téže řeky... Redaktor Artie a úspěšný překladatel už našel uplatnění jinde.

Oscar v inspekci

První nositel filmového Oscara Ivan Jandl, jako kluk „dismanče“, nastoupil do Československého rozhlasu 8. února 1965 jako programový dispečer s platem 1300 Kčs. My jsme té funkci říkali „inspektor“ a žen i mužů, kteří ji vykonávali, jsme si vážili. Řídili a odbavovali program, připojování stanic, zasahovali při poruchách všeho druhu, operativně zařazovali náhradní program.

Lístkem na nástěnce se s rozhlasovou kariérou v roce 1972 rozloučil držitel filmového Oscara Ivan JandlV roce 1969 se Ivan stal i hlasatelem, ale to už nadřízeným začalo vadit jeho politické zaměření. Člen Klubu angažovaných nestraníků byl pro normalizovaný Československý rozhlas nestravitelný. Hlasatel Ladislav Vít vzpomíná na svého kolegu rád: „Byl to dobrý parťák. Když někdo potřeboval vyměnit službu, ochotně vyhověl, jenom přehledy tisku, zvláště z Rudého práva, číst nechtěl. Cítil rozhlasově, měl výrazný a příjemný hlas. Všechno, co dělal, myslel vážně, za svojí pravdou a za svým názorem vždy až tvrdošíjně stál. A nebyl to nudný patron, hrál závodně šachy, tuším, že za Trakce ČKD, miloval Spartu a na její fotbalová utkání jezdil na kole třeba až do Hradce Králové. Občas přišel do služby pozdě, u pořadu S mikrofonem za sportem to bylo někdy na hranici rizika. Ukazoval nám posudky, že odborně je pro rozhlas posilou, že i jako hlasatel je dobrý, ale politicky nevyhovuje a musí být odejit. Stalo se v létě roku 1972. Rozloučil se s námi netradičním způsobem – lístkem na nástěnce.“

Ladislav Vít si ten papírek schoval jako památku na dobrého kolegu.

Součást rozhlasové historie

Všechny tři „zapomenuté“ jsem poznal osobně, často jsme spolupracovali. S Evou Dobiášovou jsem absolvoval první noční službu, od Ladislava Smutka mám i knihy, které přeložil, například V. I. Lenin – počátek teroru, s Ivanem Jandlem jsme často protlačovali do vysílání nečekaně prodloužené sportovní přenosy. Všichni zmínění kolegové patří do rozhlasové historie, nebyli tu jenom na návštěvě. Proto na ně v letošním výročním čase vzpomínám.

Karel Tejkal, publicista, spolupracovník ČRo 2 – Praha

Snímky Archiv Českého rozhlasu


  Jak to vidí Ivan Klíma                      Cesta do hlubin Curtisovy duše                    Tři zapomenutí z druhého patra