Číslo 19 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Terezou Podařilovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prázdninová škola neboli Prázdninovka

Je začátek února. Jsme v údolí Prudkého potoka v okolí Kralického Sněžníku v Rychlebských horách. „To, co kolem sebe vidíte, tedy sníh, čtyři tee-pee, psí spřežení a vojenský hangár, to vše patří ke kurzu Život je gotickej pes, který tady pořádá Prázdninová škola Lipnice,“ říká Milan Hanuš, šéfinstruktor kurzu. Přitom dohlíží na dostavování posledního tee-pee, které minulou noc potrhal silný vítr. Nikdy by mě nenapadlo, že něčeho takového budu svědkem na vlastní oči. A přece.

Seběhlo se to jednoduše. Asi před rokem jsme se s Borisem Jančou rozhodli natočit rozhlasový dokument o jedné pozoruhodné organizaci, o Prázdninové škole Lipnici – jíž přátelé a příznivci familiérně říkají Prázdninovka. A chtěli jsme, aby z něj na posluchače alespoň trochu dýchala atmosféra, kterou na jejích kurzech účastníci zažívají. Proto jsme se vydali na dvoudenní návštěvu legendárního zimního „prázdninovkového“ kurzu Život je gotickej pes.

Skalní golf se skotským lordem

Kousek ode mě stojí poněkud zvláštní postava – od pohledu skotský lord, na hlavě baretek, kolem pasu omotané cosi velmi vzdáleně připomínající skotskou sukni. Po jeho „Jsme úplně normální lidi, jen jsme přišli na to, že tábořit v zimě nejsou žádné čáry, že na to stačí selský rozum...“levé ruce v předklonu poslušný sluha Jean. Lord právě vyzývá přítomné, aby si opatřili hůl, pro každý tým jednu, protože se zanedlouho pustí do turnaje v poněkud drsnější variantě golfu na sněhu. Účastníci se pustili do lovu holí a lord Karel Charlie Štefl mi zatím povídá o tom, proč tee-pee, které se ráno muselo stavět znova, dostalo název Nšiči.

„Týpko se tak dlouho trhalo, až vytvořilo přibližně půlmetrovou trhlinu, která se v neustále zesilujícím větru postupně zvětšovala. Proto musel nastoupit tým, který ji zašíval v silném nárazovém větru, který vanul od Kralického Sněžníku asi po dvě hodiny. Proto se to týpko nakonec pojmenovalo Nšiči.“

Účastníci se mezitím vracejí s kusy klacků, které povýšili na profesionální golfové hole, a spolu s lordem a Jeanem se odebírají do terénu na prohlídku jamek toho poněkud zvláštního golfového turnaje, nejen pro skalní příznivce tradičního golfu.

Prázdninovka dnes

V současné době je Prázdninovka neziskovou nevládní organizací. Je společenstvím založeným na přátelství a dobrovolné touze předávat dalším lidem něco, co jim může pomoci k hlubšímu poznání sebe sama. Celoročně s organizací spolupracuje přes sto lidí z celé České republiky, ze Slovenska i z jiných zemí, kteří pořádají kolem třiceti až čtrnáctidenních kurzů.

Jedním z nich je „Gotickej pes“, jehož hlavním tématem je opravdovost. A prostředkem k jejímu prožívání je právě zimní prostředí, ve kterém účastníci čtrnáct dní pobývají a musí se v něm postarat sami o sebe. „Nic z toho komfortu, co mám doma, mi tady nechybí. Pro mě je teď nejdůležitější mít boty v suchu a pamatovat si, kam jsem si dala lžičku,“ odpověděla mi jedna účastnice na otázku, co jí na kurzu chybí, právě když se smiřovala s tím, že celý předešlý večer sušila u ohně boty proto, aby v nich ráno spadla do potoka.

Účastníkům Gotického psa nelze nepoložit otázku na motivaci k účasti právě na tomto specifickém kurzu. A proto jsem se ptala: „Proč jsi tady?“ Odpovědi byly velmi rozmanité: „Protože si chci vyzkoušet, jestli na to mám.“ „Jsem tady, protože jsem děsně líný a v tomto prostředí není možné být líný, v něm se musíš aktivně pohybovat,“ přiznal jeden účastník, „navíc si můžu užít pořádně zimy a zaměřit svou pozornost na podstatné věci, třeba na přípravu dřeva, na sušení věcí a nezabývat se zbytečnostmi.“

Začátky Prázdninovky

Řadě účastníků Prázdninovek kurz změnil životŘada lidí si dnes láme hlavu nad tím, jak je možné, že taková organizace vůbec v roce 1977 vznikla. V sedmdesátých a osmdesátých letech spadala (tehdy ještě pouze Prázdninová škola, bez přídomku Lipnice) přímo pod ČÚV SSM a děly se v ní věci jinde tehdy nevídané. Po revoluci se museli „lipničáci“ dlouho vyrovnávat s označením „ti svazáci“. A to i přesto, že kdo se lipnického dění nikdy nezúčastnil, nemohl vědět, co na kurzech ve skutečnosti probíhá a že to nejsou žádné ideologicky zaměřené tábory pro výchovu pravých svazáků.

Běžně se tam objevovaly osobnosti, které byly „na seznamu“ a bylo jim zakázáno veřejně vystupovat. Probíhaly zde otevřené debaty o zakázaných tématech (demokracii, svobodě, lásce, víře). Vypráví se, že na kurzovní nástěnku ve středisku u lomu Na Hřebenech (kousek od Lipnice nad Sázavou – odtud přídomek Lipnice) někdy v polovině osmdesátých let jeden z instruktorů vyvěsil mimo jiné i návrh na zrušení vedoucí úlohy Komunistické strany v tehdejší československé ústavě...

Je otázka, kdo tehdy za touto „svobodou ve vězení“ stál. Možná lidé, kteří dokázali v nástrahách režimu výborně kličkovat, možná soudruhy nenapadlo zkoumat, jestli pod svícnem není největší tma, možná to bylo něčím jiným. Kdo ví. Ale díky tomu, že se tento ostrůvek svobody dokázal statečně vyhýbat dosahu totalitního drobnohledu, může dnes nespočet lidí navazovat na hlubokou tradici specifického českého přístupu ke vzdělávání a výchově přírodou a v přírodě, který využívá jedinečnou metodu zážitkové pedagogiky.

Ranní probuzení

Rozhlížím se kolem sebe a nevycházím z údivu. I když je počasí milosrdné a rtuť teploměru neklesá moc hluboko pod nulu, přece jen mě překvapuje, co se na louce u Prudkého potoka dnes ráno děje. Ještě než stačím vstát, už slyším křupání sněhu pod nohama a radostné prozpěvování. Za chvíli cosi začíná šplouchat. Nevydržím a vylézám ze zasněženého stanu. Před sebou vidím do půl těla svlečené lidi. Právě vylezli z ledové vody, utírají se ručníkem a zpívají si jakousi poťouchlou ranní píseň. Jsem na vážkách, jestli tohle může být vůbec normální.

O tom, co mělo to ranní koupání v řece vlastně znamenat, si u snídaně povídám se šéfinstruktorem Miláňem: „Kurz Život je gotickej pes se v mnoha ohledech dotýká vystoupení ze zóny komfortu. Když sem někdo přijede z normální civilizace, má pocit, že jsme drsňáci, že zvládneme, co jiní nezvládnou. Tak to ale není.“ Sedíme na větvových rohožích uvnitř tee-pee, vítr lomcuje stěnami a čas od času slyším nedaleko zavýt smečku tažných psů. „Jsme úplně normální lidi, jen jsme přišli na to, že tábořit v zimě nejsou žádné čáry, že na to stačí selský rozum,“ vysvětluje mi Miláňo.

Dílna na zážitky

Prázdninová škola Lipnice využívá a rozvíjí metodu zážitkové pedagogiky, vydává i jediný odborný časopis zabývající se zážitkovou pedagogikou u nás – Gymnasion. Základem této metody je vlastní autentický zážitek, získávaný nejčastěji prostřednictvím hry, a jeho zpracování pomocí různých reflexních technik. S trochou nadsázky se dá říci, že Prázdninová škola Lipnice je řemeslná dílna, ve které si každý může svůj zážitek vytvořit. Instruktoři ovšem pouze nabízejí příležitost k tvorbě zážitku. Toho účastník dosáhne, jen pokud opravdu chce, pokud do toho dá duši, srdce i celé tělo, pokud se dokáže oprostit od každodennosti a nechá se strhnout možností užít si nabízené nevšednosti.

Cílem prázdninovkových kurzů ale není jen nakosit si plnou nůši zážitků, na které se vzpomíná do konce života. Sled jednotlivých zážitků je nabízen cíleně tak, aby v komplexu celého kurzu měly na účastníky předem formulovaný a zamýšlený dopad. Když se bavím s bývalými účastníky, někteří přiznávají, že jim kurz změnil život. Další se svěřují s tím, že kurz byl kopanec do života, bez něhož by šli jinou cestou. A pro některé je účast na kurzu jen příjemným prožitím prázdnin bez „trvalých následků“.

Nenadálí básníci

Je tichý večer, psi na zasněžené pláni vyjí na vycházející měsíc. Sedíme ve vojenském hangáru, před sebou horký čaj. Venku zuří živly, je dvacet pod nulou. V kamnech tiše praská oheň – neustálým přikládáním se nám podařilo vyhnat teplotu na příjemných 13 stupňů. Na dřevěných tesaných stolech kolem nás leží papíry s tužkami a vše je osvětlováno spoustou malých svíček. Z rohu se line jemná kytarová melodie a podmalovává tajuplné prostředí.

„Básníkem se může stát každý. Není to řemeslo vyhrazené úzké skupince vyvolených romantiků. Každý z nás má v sobě básnického ducha, jen někteří mu ještě nedali možnost se probudit. A právě teď nadešel ten pravý okamžik ho zburcovat a začít tvořit,“ promlouvá k nám instruktorka Danka Zounková. A účastníci začínají za zvuku podmanivé kytary na papír vpisovat verše inspirované prozatímními zážitky z kurzu.

Pestrá paleta kurzů

Na kurz můžeme pohlížet jako na pečlivě namíchanou alchymii prožitkových situací. Každý kurz je ale svůj, osobitý. Každý má rozdílné cíle, odlišné pozadí, specifikou atmosféru, připravují ho různí lidé, ale všechny kurzy se snaží rozmanitými prostředky o totéž – přispívat k rozvoji osobnosti účastníků kurzu i samotných instruktorů.

A tak v nabídce Prázdninovky najdeme třeba kurzy pro nastávající maminky a tatínky, kteří si chtějí s předstihem vyzkoušet, jaké to asi bude za pár měsíců, až budou tři. Svůj kurz si najdou i „stárnoucí dospělí“, kterým se zdá, že odchodem dětí z domu jim skončil život. Těm chtějí kurzy ukázat, že stále je proč žít a že nejlepší léta jejich života teprve přijdou.

Několik kurzů je zaměřeno na věkovou kategorii středoškoláků a vysokoškoláků, kterým se Prázdninovka snaží pomoci odpovědět na otázky, co od života chtějí a mohou očekávat. Paleta Prázdninovkových je pestrá, a proto krásná.

Tři slova

Při natáčení dokumentu jsme se spousty lidí spojených s Prázdninovkou ptali na tři slova, která se jim vybaví, když se řekne Prázdninová škola Lipnice. Mozaika, která z nich vznikla, vypovídá myslím o této pozoruhodné organizaci lépe než tisíc mých závěrečných slov: „Inspirace, hra, dobrodružství, přátelství, jedinečnost, místo zhmotnění snů, komunita lidí, historie, energie, opravdovost, práce pro okolí, prostor, styl života, romantický lom, volný čas, růst, setkávání se, životní zlom, zážitek, životní křižovatka, emoce, kus mého života, tváře lidí, energie, inspirující společnost, zkušenost, na celý život.“

Simona Trávníčková, dokumentaristka

Snímky Karel Štefl

Dokument Simony Trávníčkové a Borise Janči Prázdninová škola Lipnice – takové malé Jabné vysílá Český rozhlas 2 – Praha 1. května v 16.05


  Jak to vidí Jaromír Štětina             Televizní glosář Jana Svačiny            Prázdninová škola neboli Prázdninovka