Číslo 3 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovou režisérkou.
Andreou Sedláčkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tobogan číslo 1000. V Lucerně je vyprodáno!

Když jsme před pěti lety slavili v Toboganu dvacet let existence tohoto rozhlasového pořadu, dali jsme si tu práci, vnořili se do archivů, vyzpovídali pamětníky, abychom zjistili, kolik premiérových dílů už vlastně bylo odvysíláno. Statistika je jasná: Tomáš Sláma až do svého předčasného odchodu v červnu 2004 připravil a moderoval 563 dílů. Po jeho úmrtí následovalo krátké období hledání, během něhož pětatřicetkrát provázel pořadem Petr Jančařík a šestkrát Jaroslav Dušek. Můj diář říká, že 17. ledna 2015 budu moderovat svůj 396. sobotní dopolední přímý přenos. Prostým součtem tedy zjišťujeme, že pořadové číslo tohoto Toboganu bude 1000!

Aleš Cibulka 17. ledna odmoderuje svůj 396. přímý přenos Toboganu

Pořadů na Dvojce Českého rozhlasu jsem od února 2000 moderoval víc: celkem šest let dopoledního Hosta do domu a pak také Dobré odpoledne – páteční přímý přenos z rozhlasového atria, kterým jsem provázel společně se Stáňou Lekešovou.

Tohle je můj nástupce

V téhle souvislosti se mi vybavuje jedna historka. Odpolední živé programy s diváky byly vysílány z atria budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Běžně se proto stávalo, že tudy procházeli kolegové, kteří právě mířili do studia nebo šli kamkoli jinam za svými povinnostmi. Vzpomínám si, že jednou tam omylem vešel i Tomáš Sláma. Mluvil s kýmsi tak hlasitě, že to museli zaslechnout i posluchači doma u přijímačů. Neměl jsem na výběr, musel jsem to okomentovat. Řekl jsem: „Milí posluchači, ten hlasitý hovor, který jste zpovzdálí slyšeli, ten patřil legendě Českého rozhlasu Tomáši Slámovi.“ Diváci se zasmáli, Tomáš zpozorněl, nelenil, došel až ke mně, vzal mi mikrofon z ruky a řekl tehdy: „A já vám představuji svého nástupce, Aleše Cibulku.“ To mohlo být někdy v roce 2003. Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že má Tomáš Sláma pravdu. Dvakrát jsem byl dokonce v Toboganu Tomášovým hostem. Poprvé, když jsem roku 2002 křtil knížku o Nataše Gollové, podruhé pak při povídání o starých biografech.

Plná Lucerna

Ale zpátky do současnosti: musím přiznat, že malý (ale výkonný!) tým Toboganu se vždy oprávněně děsí chvíle, kdy přijdu s nějakým nápadem. Záhy se ale nechá přesvědčit, a díky tomu už jsme společnými silami vystrojili v našem pořadu svatbu, nespočet kulatých narozenin, vysílali jsme z Karlštejna i z Vinohradského divadla. Tentokrát jsme si ale vzali sousto největší. Celá řada českých zpěvaček a zpěváků tvrdí, že vrcholem je pro ně vyprodaná pražská Lucerna. Je to prý mnohem víc než nabité sportovní haly či stadiony. Odmala po tom toužím. Vzpomínám si na nevěřícné pohledy svých kolegyň, když jsem s tímhle nápadem přišel: vyprodáme Lucernu!
Následovaly desítky schůzek, stovky telefonátů, hodiny a hodiny práce mnoha lidí – a podařilo se. Proto teď pyšně oznamuji všem příznivcům našeho pořadu: Je vyprodáno! Je mi navíc velkou ctí, že právě Týdeník Rozhlas je prvním místem, kde prozradíme, co přesně se bude v den oslavy dít. Tak předně: přímý přenos bude trvat celé dvě hodiny, zrušeny tedy budou polední zprávy. A to se neděje hned tak často!
Hrát bude skvostný Moondance Orchestra Martina Kumžáka, zazpívají jeho sólisté Dasha, Naďa Wepperová, Dušan Kollár a Michal Cerman. Písní přijdou blahopřát i Eva Pilarová a Lucie Bílá. Jsme rádi, že naše pozvání přijali také Hana Maciuchová, Simona Stašová, Vilma Cibulková, Luděk Munzar, Miroslav Donutil a o zábavu se postará mistr mnoha hlasů Petr Jablonský. Dorazí i ten, v jehož hlavě se myšlenka na Tobogan zrodila – Ivan Rössler –, a také oba sourozenci Tomáše Slámy.

Do rozhlasového Toboganu nikdy neodmítli přijít lidé zvučných jmen. Herečka Jiřina Jirásková v něm slavila své osmdesáté narozeniny, toboganovou jízdu zažili také Václav a Dagmar Havlovi. O dobrou náladu se postarali i Karel Gott nebo Lucie Bílá

Držte palce – a poslouchejte!

Zmínil jsem se o týmu Toboganu. Jsou to ti, kteří stojí v zákulisí, možná je ani neznáte, ale bez nich by tenhle pořad nebyl. Proto mi dovolte, abych jim u příležitosti našeho výročí poděkoval za dlouholetou skvělou práci: v první řadě režisérce a „mozkovému trustu pořadu“ Yvoně Žertové, produkční Kateřině Coufalové a také redaktorce Heleně Dubničové. A samozřejmě všem, kteří se zapsali do historie jednoho z nejtrvalejších pořadů v českém éteru, v čele s Alexandrou Vebrovou, která byla dvanáct let pravou (i levou) rukou Tomáše Slámy. Těm všem budu děkovat 17. ledna 2015 mezi 11. a 13. hodinou na vlnách Dvojky Českého rozhlasu. Tak nám držte palce – a poslouchejte!

Aleš Cibulka, moderátor

Jak se zrodil Tobogan

Jedna z prvních moderních talk-show v českém éteru se zrodila krátce po sametové revoluci. Od roku 1990 sobotu co sobotu vítal Tomáš Sláma posluchače a diváky, aby jim zpříjemnil víkendové dopoledne, přiblížil oblíbené herce, zpěváky i výtvarníky, upozornil na zajímavé kulturní akce. Pro Tomáše Slámu pořad vymyslel dramaturg Ivan Rössler. Vůbec poprvé se vysílalo pravděpodobně 24. listopadu 1990 a víceméně improvizované povídání s herečkou Slávkou Hozovou trvalo kolem dvaceti minut. Standardní hodinovou podobu Toboganu evidují programy vysílání od 8. 12. 1990.

„Nechtěl bych přirovnávat náš Tobogan k pouťové atrakci, kdy vylezeme na vysokou dřevěnou konstrukci, vyfasujeme dečku z tlusté červené plsti, ruka profesionála nás postrčí a my svištíme závratně dolů. Takový Tobogan je atraktivní a důmyslný vynález pro obveselení publika, ale zdá se mi, že nám jde o něco víc než sklouznout se na Toboganu, praštit sebou na zem nebo postavit se na hlavu, i když bychom dost lidí kolem sebe pobavili. Proto považuji naši pouť spíše za klidnou jízdu,“ napsal Tomáš Sláma v úvodu své knihy Tobogan 500.

(reé)



  Když dva se rádi mají...
  Dívejte se
 
  V ABC opět jiskří Osvobozené
  Navštivte
 
  Tobogan číslo 1000   
  Téma