Číslo 3 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovou režisérkou.
Andreou Sedláčkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když dva se rádi mají...

Režisér Milan Cieslar na sebe upozornil zejména dramaty (Krev zmizelého, Sněžná noc), ale občas se zaměří také na komedii – nyní Česká televize uvádí snímek Láska je láska (středa 14. ledna, ČT1, 20.00). Přestože toto pojmenování je trochu matoucí (vedle legendárního hudebního klipu, počátkem devadesátých let čeřícího veřejné mínění, se stejně nazývá i švédský snímek z roku 1998), tematickému zaměření odpovídá vcelku přesně – je hezké, když se lidi mají rádi, aniž by přitom záleželo na stáří, sexuální orientaci či zájmech.

Je hezké, když se lidi mají rádi, aniž přitom záleží na stáří, sexuální orientaci či zájmech...

Scenárista Martin Horský příběh vybudoval zpola humorně, zpola dojemně na nyní módním půdorysu souběžně rozehraných příhod u vícera jednotlivců či ještě spíše dvojic. Zápletky pokaždé vyklenuté do nějaké kolize (jednou humorné, jindy dojemné či dokonce smutné) se vzájemně proplétají, do jisté míry ovlivňují jedna druhou. Podobně jako tomu bylo v divácky úspěšných komediích Ženy v pokušení nebo Muži v naději se také Cieslar ve svém filmu pokouší mírnit bujarou nadsázku a vyvažuje ji motivy opačnými, dokonce tragickými. Takže tu postupně defilují nejrůzněji orientované citové vazby, ale také reakce na ně, jak je lze vypozorovat u nejbližšího okolí. Někdy jsme svědky neškodně humorných trampot, když se vemlouvavě manipulativní maminka (Simona Stašová) snaží svého homosexuálního synka vyléčit sháněním všelijakých děvčat, jindy tón zvážní. To když slepá Maruška (Aneta Krejčíková) prožívá chvilky závratného štěstí s téměř vymodleným hochem (Maciej Cymorek), aniž tuší, že je to Rom.
I její hudravý dědeček (Petr Nárožný), jakkoli je přísný a nesmlouvavý, si na stará kolena pořídí známost s mírně popletenou Libuškou (Eliška Balzerová), jež hrozbu demence zahání hojným pěstováním i užíváním konopí. Vyšetřující policista pak suše konstatuje, že nejhorší není, když sama kouří, ale to, že na marihuanu navykla celý domov důchodců...
Milan Cieslar se filmem Láska je láska pokusil vytvořit atraktivní film, který by dílem hověl diváckým očekáváním (třeba v souvislosti s romskou problematikou), ale současně je opatrně nabourával. Kdybychom chtěli tento film k něčemu přirovnat, mohli bychom poukázat na podobně vystavěné „pamětnické“ komedie třeba takového režiséra Slavínského. Záměny osob i povolání, utajované vědomosti či šíření pohoršlivých smyšlenek, to všechno kvetlo tehdy stejně jako nyní.

Jan Jaroš, filmový publicista  Když dva se rádi mají...
  Dívejte se
 
  V ABC opět jiskří Osvobozené
  Navštivte
 
  Tobogan číslo 1000   
  Téma