Číslo 52-1 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikantem.
Jiřím Pavlicou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Není malých pořadů…

Zbývá několik dní a éterem se začne valit proud pořadů s číslovkou 2015 v letopočtu. Na prahu nového roku jsme se proto rozhlasových tvůrců zeptali: Na který z pořadů nebo projektů, jež budete v novém roce realizovat, se nejvíce těšíte? Tady jsou jejich odpovědi.

David Hertl, redaktor ČRo Plus
V cyklu Archiv Plus, který vysílá každý pátek večer ČRo Plus, chceme v roce 2015 pokračovat připomínáním toho, co se dělo před pětadvaceti lety. Polistopadové „budování státu“ bylo stejně zajímavé jako dramatické události listopadu a prosince 1989. Vznikaly nové politické strany, rozjíždělo se podnikání, chystaly se svobodné volby – a to vše je v rozhlasovém archivu zdokumentováno. V roce 2015 uplyne také šest set let od smrti Jana Husa. Důležité výročí připomeneme seriálem pořadů v rámci cyklu Historie Plus. Chceme se zaměřit na náš dnešní vztah k jeho odkazu a na to, jak si Husovo učení přivlastňovaly a vysvětlovaly různé režimy.

Nový rozhlasový rok přinese pokračování četby z  Osudů dobrého vojáka Švejka s Oldřichem Kaiserem, rozhlasové zpracování knihy Jak to všechno bylo, pane Werichu? i četbu z nové knihy Kateřiny Tučkové Fabrika. Zazní hudba v podaní Haasova kvarteta i ta řízená Jiřím Bělohlávkem. Do Stříbrného větru přijdou další zajímavé mužské osobnosti a do Radiotéky přibydou desítky dalších zajímavých nahrávek. A číst se bude také z Čapkova Hordubala či z memoárů Romaina Garyho Příslib úsvitu.

Miloš Doležal, redaktor ČRo Vltava
Z těch časově nejbližších plánů je to Souzvuk komponovaný z deníků a pozdních básní Jana Zahradníčka, psaných v onom krátkém, několikaměsíčním čase mezi básníkovým propuštěním z komunistického kriminálu a smrtí. Bude se vysílat v lednu. A na březen chystám Schůzky s literaturou s názvem Humpolecký Magor – o dětství a dospívání Ivana Martina Jirouse s jeho dávnými kamarády, spolužáky a učiteli. Pokus trochu jinak nahlédnout Jirousovu osobnost, jeho zázemí, kořeny i inspirační zdroje. S radostí také vyhlížím druhý díl Osudů dobrého vojáka Švejka, které s Oldřichem Kaiserem natáčí režisérka Markéta Jahodová a zvukový mistr Roman Špála. A k sedmdesátému výročí konce druhé světové války chystám dokument o statečném odbojáři a skautovi z Vysočiny, který na konci války zázrakem přežil masakr, při kterém německé jednotky zavraždily pětadvacet českých vlastenců.

Ludvík Němec, slovesný dramaturg
Příští rok se hned dvakrát setkám – a hlavně zprostředkuji ta setkání posluchačům – s umělcem mnoha tváří a mnoha pseudonymů, také mnoha literárních cen a válečných vyznamenání, frankofonním spisovatelem Romainem Garym. Tajemství jeho nejslavnějšího pseudonymu Émile Ajar bylo objasněno až po jeho smrti – a právě jeho ajárovská prvotina Život s krajtou zamotala hlavy literárním odborníkům, zatímco čtenáři se labužnicky bavili. A s Garym osobně se setkáme v jeho románových memoárech Příslib úsvitu, jež pokládám za jeden z nejjímavějších a současně ovšem i nejvtipnějších obrazů synovské a mateřské lásky na pozadí takzvaných velkých dějin 20. století.

Olga Jeřábková, vedoucí Tvůrčí skupiny Regiony
Těším se na Hordubala! Myslím (ale snad se mýlím!), že Karel Čapek je v současné době trošku opomíjený autor. Při přípravě rozhlasové četby z románu Hordubal jsem se znovu hluboce poklonila před tímto brilantním spisovatelem. Posluchači si to mohou ověřit už v lednu na Vltavě. V průběhu roku se pak těším na práci na dalším vynikajícím díle české literatury – tentokrát jde o historický román Ladislava Fukse Vévodkyně a kuchařka. Příběh z období konce habsburské monarchie vypráví o ženě z nejvyšších kruhů, která šokovala Vídeň rozhodnutím založit si hotel. Je to román autobiografický i přesto, že v hlavní roli vystupuje žena.

Josef Veselý, redaktor ČRo Brno
Já se v podstatě těším na každý pořad, který připravuji, takže se nacházím ve stavu permanentního těšení. Kromě Toulek českou minulostí, které se – jakkoli to jejich autor stále nechápe – přehouply přes tisícovku, a tříhodinového magazínu Račte vstoupit, který má takřka 1050 premiér, se každodenně těším na Deníčky, v nichž promlouvám k rozhlasovému publiku každé ráno, a zpravidla, když usedám ke klávesnici, nevím vůbec, co do ní vzápětí vyťukám. Ale prozatím mě hlava a paměť v ní usazená ještě nezklamaly. Tak to jsou – kromě jiného – zdroje mého těšení, a jak známo, těšit se na něco je kolikrát víc než to pak zažít.

Václav Žmolík, moderátor a publicista
Moje maminka na otázku, co je nového, vždy odpovídá: Naštěstí nic. Já takový škarohlíd nejsem, a tak se tu a tam těším na novinky, ale oceňuji i to, co pokračuje. Na jaře mi v Radioservisu vyjde další kniha z mých cest Po Česku 2 s podtitulem Neznámé příběhy. A jsem rád, že na mě čekají další milá vysílání Odpoledne s Dvojkou, Výlety s velkým „Vé“ i natáčení Po Česku na řadě nových míst a v souvislosti s tím mnohá setkávání se zajímavými a inspirativními lidmi. A ostatně čekají mě i články pro Týdeník Rozhlas.

Pavel Krejčí, režisér
Těším se na natáčení četby z ojedinělé knihy ruského básníka a překladatele Igora Inova Jak to všechno bylo, pane Werichu?. V knize o umělci, s nímž se spřátelil, podal autor mimo jiné obraz o Werichově působení v emigraci a o jeho herecké, ředitelské a spisovatelské činnosti po návratu domů. Pozoruhodné je, že kniha vyšla v Moskvě už v roce 1971, ale po zásahu československých orgánů byl její prodej zastaven. U nás vyšla až v roce 1992. Z českých autorů se těším na dramatizovanou povídku podkrkonošského autora Josefa Šíra Jak jsem slyšel andělíčky zpívat. Jde o groteskní „road movie“ využívající osobité přírodní prostředí a typologii rázovitých horalů. A vychutnám si i natáčení povídky Ignáta Herrmanna Dostaveníčka páně Žoržova, autorem skvěle vypointované historky o schůzkách „utajených“ milenců.

Alena Zemančíková, redaktorka ČRo Vltava
V cyklu Důvěrná sdělení se těším na rozhlasové uvažování o roli hrdinů v básních. Probereme se básněmi od nejstarších dob až po současnost a roli i pozici hrdiny posoudíme z nejrůznějších úhlů pohledu. Zvláštní pozornost věnujeme převlekům muže za ženu a ženy za muže, odhalíme muže v roli ženy na cestě za rozkoší i ženu v mužské zbroji. Nesmíme zapomenout ani na hrdinky – svaté, vědmy, kněžky, léčitelky, na královny i pomatené dívky. Připomeneme si básně, které vyšly z módy, propadly se časem, ale i autory věčné a současné, necháme zaznít originálním jazykům a zejména objevným pohledům na hrdinství.

Bohuslav Vítek, publicista
Mám velkou radost, že v nedělním Rondu v únoru a březnu mohu blíže představit dva velké projekty Jiřího Bělohlávka. V Roce české hudby zazářila na světovém trhu souborná nahrávka symfonií a koncertů Antonína Dvořáka s Českou filharmonií a třemi renomovanými světovými sólisty. V předcházejících letech pořídil Jiří Bělohlávek pro BBC s tamějším orchestrem, v jehož čele stál, vynikající komplet symfonií Bohuslava Martinů. V každém večeru zazní vždy jedna symfonie obou skladatelů a zároveň zavzpomínáme i na starší projekty – například na komplet klavírních koncertů Bohuslava Martinů se sólistou Emilem Leichnerem.

Radim Nejedlý, režisér
Těším se na všechny zajímavé texty, které mi jako režisérovi příští rok přinese. Z naplánovaných větších projektů to bude třeba hra Jiřího Kratochvila Černá skříňka. Obecně se těším na radost ze souznění s jakýmkoliv textem, který může být sebekratší, ale výrazně mě osloví. Těším se ovšem také na výpravy „do terénu“ při natáčení rozhlasových dokumentů.

Renáta Spisarová, redaktorka ČRo Ostrava
Nejdobrodružnější jsou přímé přenosy, zvlášť ty, které se odehrávají mimo pohodlí studia. Hned čtyři přenosy najednou se s největší pravděpodobností uskuteční v neděli 31. května v rámci 40. ročníku festivalu Janáčkův máj. Jednou z jeho programových dominant bude putovní live natáčení Dne slezských varhan, díky němuž se dostaneme na dvě místa Moravské Ostravy i do slezského Hlučína a Ludgeřovic. Přímé vstupy z kostelů i Janáčkovy konzervatoře na Vltavě budou mimořádně technicky náročné a posádky ostravských mistrů zvuku čekají – doufám – jen mírně adrenalinové situace, které budu coby moderátorka přenosu prožívat spolu s nimi.

Michal Bureš, režisér a předseda Sdružení pro rozhlasovou tvorbu
Můj první počin bude divadelní. Na komorní scéně Troníček ve Vladislavově ulici v Praze odehrajeme 6. února premiéru novinkové hry Mileny Štráfeldové. Nazvala ji Sestry B. Zabývá se v ní tématem sesterské rivality a viny. Lídu Baarovou ztvární Jana Stryková, její sestru Zorku Klára Sedláčková-Oltová. Hudbu skládá Lukáš Hurník. V březnu se pustím s Oldřichem Kaiserem do práce na audioknize P jako pivo a poté mě čeká pátý ročník Moravského roku, který letos věnujeme malým zemědělcům a biofarmám. Velmi se těším na červen a na natáčení slavného Maylova opusu Rok v Provenci, který Dvojka odvysílá ve večerní četbě na pokračování.

Jitka Novotná, moderátorka a publicistka

Už rok slýcháte z pořadu Stříbrný vítr nejen „ženy, které mají duši“, ale také výpovědi zajímavých mužů. V listopadu 2014 jsme se dokonce zatoulali do poetické kavárny Viola, jejíž prostředí a návštěvníci inspirovali herce Jiřího Dvořáka k barvitému vyprávění. A tak se budeme do Violy čas od času vracet i v roce nadcházejícím: 24. února přijme pozvání herec a moderátor Jan Čenský a 5. května herec Otakar Brousek mladší. Do komorních studiových pořadů pak pozveme kupříkladu tenoristu Štefana Margitu, spisovatele a překladatele Miroslava Poštu či houslistu Václava Hudečka.

Jitka Škápíková, publicistka
Jsem ráda, že cyklus Slovo nad zlato, konkrétně řady Když se řekne a Po kom se jmenují, budou pokračovat i v příštím roce. V zásobě máme totiž ještě nepřebernou spoustu zajímavostí. Doufám, že se nám na jaře podaří rozhlasové scénáře převést i do knížky, která se právě rodí v Radioservisu. Od ledna také vyjíždíme ve stejné sestavě – spolu s Danielem Moravcem a Janem Hergetem – s řadou pětiminutovek pro děti. Cyklus Děsdějepis, který bude vysílat Radio Junior, přináší strašlivé historky z českých dějin. Ráda bych, aby bavil děti a snad i rodiče tak, jak baví nás.

Hana Soukupová, slovesná dramaturgyně
Po několikaleté přestávce se těším na spolupráci s Martinem Putnou a na dokončení projektu Putnův jihočeský literární místopis. Dovedeme tak do konce stále ještě jediný polistopadový přehled jihočeské literatury. Na dosud odvysílanou více než stovku pořadů navážeme medailony současných autorů, kterým se Martin Putna zatím vyhýbal. Poslední řada Putnova jihočeského literárního místopisu by se měla v programu ČRo České Budějovice objevit v roce 2016. Zajímavá bude také práce na dokumentu, inspirovaném dramatickým životním příběhem kapitána Desidera Kirinoviče. Důstojník československé vojenské rozvědky byl v roce 1934 odvlečen do Německa a vystaven nelidským lékařským pokusům, takže strávil zbytek života v psychiatrické léčebně.

Jana Vašatová, redaktorka ČRo Vltava
Těším se na další vysílání v řadě Telefonotéka, do kterého se zapojila nejen celá řada skvělých kolegů-moderátorů v Praze, ale přidali se i „krajánci“, kteří přinášejí do pořadu další rozměr. Mám radost, že jako hosté se samy hlásí nebo pozvání rády přijímají zajímavé osobnosti kulturního života. Své dvacetiny s námi přijde slavit orchestr Berg, nové CD představí Haasovo kvarteto, z USA přijede varhaník Karel Paukert a čeká nás vysílání Telefonotéky z Plzně coby evropského města kultury. A protože jde o živé vysílání s účastí posluchačů, těším se, že s námi budou nadále pořad inspirativně dotvářet.

Dan Moravec, dramaturg
Dokumentu se v Českém rozhlase aktuálně daří. Osobně se těším na práci se seniory-vzpěrači, kteří se chystají na velkou mezinárodní soutěž. Připravuji dokument o zbavování se závislosti a o závislosti jako takové a zajímají mě i lidé, kteří úspěšně či neúspěšně bojují se schizofrenií. Velkým tématem je pro mě také Alzheimerova choroba.

Vladimíra Lukařová, dramaturgyně
Pro vltavský Páteční večer s datem 23. ledna připravuju jubilejní, desátý pořad dlouhodobého cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska. S ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem navštívíme židovské památky v Kdyni, Klatovech, Dobré Vodě, Hartmanicích a Sušici. Jedním z nejvíce skličujících zážitků je stav klatovské synagogy, která dnes „funguje“ jako fitness centrum U Tonyho. Příkladem opačným jsou skvostně rekonstruovaná horská synagoga v Hartmanicích nebo synagoga ve Kdyni.

Zuzana Vojtíšková, dramaturgyně
Mojí doménou jsou především pohádky, a tak se těším na výpravy do světa dospělých. S režisérkou Johanou Švarcovou a se spisovatelem a scenáristou Martinem Ryšavým připravujeme Arizonu – nedělní hru pro Dvojku inspirovanou textem Jaroslava J. Paulíka, který stylem vyprávění připomíná Rozmarné léto. Pokud se podaří zrealizovat záměr režisérky a nastudujeme hru společně s herci souboru Buchty a loutky a ve spolupráci s hudebním uskupením Dva, vznikne myslím zajímavý rozhlasový tvar.

Hana Hložková, dramaturgyně

Jako každý rok se těším na spolupráci s českými a slovenskými autory, kteří pro rozhlas napsali původní texty. V cyklu Her a dokumentů nové generace bude autorsky debutovat Simona Nyitrayová s dramatem Vítr ze slatin. Vladimír Kracík napsal humorný dětský pohádkový příběh Hluboký kočičí spánek a autorská dvojice Pavel Drábek a Ondřej Kyas stvořila nový rozhlasově-hudební titul Leviatan. Kromě toho mě čeká další spolupráce s improvizační skupinou tvořící pořad Komediomat.

Robert Tamchyna, dramaturg mluveného slova Radioteka.cz
Vloni na konci roku jsem si přál setkávat se i nadále s posluchači nedělního pořadu Dvojky Dobré ráno, Česko. Tohle přání se mi splnilo, stejně jako být hostitelem vědeckých osobností v programu ČRo Plus nebo nahlížet mezi hudební linky notové osnovy hostů Telefonotéky. Doufám, že stejnou příležitost budu mít i příští rok. Ale na co se těším především, to je další rozšíření nabídky rozhlasového e-shopu Radioteka.cz. Radiotéka se na webu otevřela posluchačům, kteří nechtějí čekat na reprízy rozhlasových her a četeb na pokračování nebo si rádi vybírají z hudebního archivu. A nejen tam, vždyť Radiotéce svěřil svou novou desku ke stažení na webu i Vojta Dyk!

Alena Blažejovská, dramaturgyně
V lednu začneme v magazínu ČRo Brno Zelný rynk vysílat četbu z nové knihy Kateřiny Tučkové Fabrika, která souvisí s výstavou Brno – moravský Manchester probíhající v Moravské galerii. Na Vltavě a Dvojce se uplatní povídky v dramatizaci studentů oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na Divadelní fakultě JAMU – jsou to texty od Nabokova, Singera, Bulyčova a Renčína. A vyberu ještě pro cyklus Souzvuk chystaný pořad Vít Slíva čte Vladimíra Holana. Při příležitosti 110. výročí narození bude básníka interpretovat jiný básník, jemuž jsem letos věnovala dokument s názvem Návrší.

Tomáš Soldán, režisér
Už teď musím myslet na hru Romana Ludvy s názvem Rybník. Je to příběh, který znovu otevírá jedno ze svinstev devadesátých let. Tedy poezie málo, žluči hodně, tvrdá práce s herci a v terénu. Je to příležitost dohnat současnost, ukázat v rozhlasovém dramatu na křivdy, které ještě nezapadly. Přitom žádný aktivismus, jen příběh lidské houževnatosti, toho, že někdy nesmyslně neohneme hřbet. V literatuře mě bude těšit práce na povídce Julia Cortázara, stejně jako ostravské natáčení Charriereova Motýlka.

Jan Sulovský, slovesný redaktor
V novém roce se ze všeho nejvíc těším na práci na dramatizované četbě na pokračování podle románu Vladimír Körnera Lékař umírajícího času. Myšlenka na realizaci tohoto projektu se zrodila před lety na rozhlasové přehlídce Bilance, kdy jsme se s režisérem Miroslavem Buriánkem při večerním posezení shodli, že je to text a téma, jež nás v současné době velmi zajímají. Že nám totiž atmosféra „umírajícího času“, kdy něco nenávratně zaniká a v bolestech se začíná rodit něco nového, může prozradit něco zásadního o době současné i o nás samotných. Vladimír Körner tuto myšlenku vděčně přijal. Četba by se měla vysílat na podzim roku 2015.

Kateřina Rathouská, dramaturgyně
Do vltavského Klubu rozhlasové hry mimo jiné připravuji pozoruhodný text současného irského autora Marka O’Rowea Terminus, který do češtiny výborně přeložila, či spíše přebásnila Ester Žantovská a v rozhlase ho natočí Aleš Vrzák. V rámci minutových her budeme se stejným režisérem realizovat kupříkladu cyklus Petra Hudského nazvaný Ze života Karla IV. nebo sadu miniatur německého dramatika Wernera Fritsche. Těším se také na drama Milana Uhdeho Hra o Kateřinu, ve kterém se inspiroval Zkrocením zlé ženy Williama Shakespeara.

Eva Lenartová, dramaturgyně
Já se vlastně těším na všechno, ale jsou některé pořady, se kterými bude nutné déle pobýt, takže tvoří přirozené dominanty „slovní výroby“ v ostravském studiu. Pro Vltavu chystáme patnáctidílnou četbu z románu Motýlek, jehož autorem je Henri Charriére. Tuhle práci inicioval ostravský herec Norbert Lichý, který si tím tak trochu plní své rozhlasové sny, a taky kolegové z Radioservisu, protože titul vydají na CD. Hodně si slibuju od rozhlasové úpravy hry Joea Penhalla Dumb Show, což je stále aktuální příběh o srážce s bulvárem. Těším se i na minutové hry, na kterých jsme letos začali spolupracovat s dramatičkou Lenkou Lagronovou. A čeká nás i setkání se Stendhalem, jehož Římské procházky chystáme pro vltavské Stránky na dobrou noc, nebo dramatizace sci-fi knihy pro děti a mládež J. M. Trosky. Za touto tečkou vyjadřuji lítost nad omezeným prostorem ankety, neboť není malých pořadů…

Připravil René Kočík



  Pod peřinu lezte obezřetně
  Dívejte se 
 
  ...osud autorů Zvláštní zprávy
  Nalaďte si
 
  Není malých pořadů…   
  Téma