Číslo 52-1 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikantem.
Jiřím Pavlicou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zvláštní osud autorů Zvláštní zprávy

V době, kdy dovolená v Turecku nebo Egyptě je stále dostupnější a kdy vás cestovní kanceláře dovezou do amazonských pralesů nebo na severní pól, jako by přestalo být zajímavé být „cestovatelem“. Doby, kdy vše bylo jinak, nejsou přitom tak vzdálené.

Ve Zvláštní zprávě č. 4 Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund odvážně vylíčili problémy sovětského Dálného východu a východní Sibiře, které projeli v roce 1964

Být cestovatelem před rokem 1989 a dostat se občas ven z republiky, zpola obehnané ostnatým drátem, bylo velké dobrodružství, určené jen nemnoha šťastným. Řadu let k těm vyvoleným patřili i Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Od roku 1946 do roku 1967 spolu projeli sedmdesát pět zemí světa, o nichž vydali svědectví v deseti cestopisech a čtyřech obrazových publikacích. Jejich knížky vyšly do konce roku 1989 ve dvanácti jazycích včetně čínštiny a japonštiny v celkovém nákladu šest a tři čtvrtě milionu výtisků. Zlomovým bodem jejich cestovatelské kariéry byl rok 1968. A nešlo ani tak o to, že jméno Jiřího Hanzelky padlo v březnu onoho roku několikrát v souvislosti s uvažovanými kandidáty na československého prezidenta. Hanzelka tehdy všechny podobné návrhy odmítal. Komunistům, věrným Moskvě, daleko víc ležela v žaludku legendární Zvláštní zpráva č. 4.
O co šlo? O dokument, v němž Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vylíčili problémy sovětského Dálného východu a východní Sibiře, které projeli v roce 1964. Ve zprávě čítající 176 stran, kterou oba cestovatelé zaslali Leonidu Brežněvovi, upozornili na nehorázné plýtvání surovinami v Sovětském svazu, na nekontrolovatelnost moci v regionech vzdálených tisíce kilometrů od Moskvy, na problémy mezinárodního komunistického hnutí i na neřešené národnostní záležitosti. O tom všem se jednalo na sjezdu Komunistické strany SSSR – ovšem až po dvaceti letech, v roce 1986, tedy už pod vedením Michaila Gorbačova. Brežněv sice přislíbil, že se s cestovateli sejde, ale k tomu nikdy nedošlo. Naopak: oba se rychle dostali na seznam nepřátel Sovětského svazu. O jejich Zvláštní zprávě se v sovětském tisku poprvé začalo psát v prosinci 1989. Krátké výňatky otiskla Komsomolskaja pravda, celý text byl později zveřejněn v časopise s příznačným názvem Severnyje prostory.
Jiří Hanzelka v devadesátých letech ve vysílání Českého rozhlasu vzpomínal na Zvláštní zprávu takto: „Pokoušeli jsme se dokázat, že stalinistický systém je protilidový, protisocialistický, a tudíž reakční. Navrhli jsme také řešení ve formě jiného způsobu řízení společnosti. Materiál jsme pak v dobré víře předali na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966 Brežněvovi. Tím jsme si zpečetili osud v SSSR. Stranické aparáty v Sovětském svazu a u nás byly propojeny a čekalo se jen na příležitost, kdy se s námi vypořádat. Přišla po roce 1968. Od té doby jsme byli po jedenadvacet let umlčeni.“ Hanzelka nesehnal placené zaměstnání celých deset let. Žil z ušetřených prostředků, z výprodeje věcí, z práce topiče v soukromých vilách... Teprve v roce 1979 ho zaměstnaly Sady, lesy a zahradnictví jako dělníka-sadaře. StB na něj coby „nepřátelskou osobu“ v roce 1974 založila svazek pod krycím jménem Jiří, který byl během divokých skartací 7. prosince 1989 zničen. V případě Miroslava Zikmunda byla StB ještě rychlejší: svazek pod krycím jménem Tatra založili estébáci už v srpnu 1969. Naštěstí se dochoval a je tak možné zjistit, kdo všechno na Zikmunda donášel.
Osudy Zvláštní zprávy a obou jejích autorů připomene na Nový rok ve 20.10 Český rozhlas Plus v pořadu Portréty, jehož hostem bude publicista Pavel Hlavatý.

David Hertl, redaktor ČRo Plus

Foto Bioscop



  Pod peřinu lezte obezřetně
  Dívejte se 
 
  ...osud autorů Zvláštní zprávy
  Nalaďte si
 
  Není malých pořadů…   
  Téma