Číslo 47 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovým režisérem.
Jiřím Strachem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Zlatá éra jazzu

Jazzová hudba dostala v Českém rozhlase zelenou. Je součástí hudební nabídky Dvojky i regionálních stanic. Hojně se uplatňuje na Vltavě a také na digitální stanici ČRo Jazz, která tento hudební žánr vysílá 24 hodin denně. Moderní i klasický jazz, swing, be-bop, free jazz nebo různé jazzové fúze jsou pravidelnou součástí vysílání. Do této nabídky nyní vstupuje i letos otevřený internetový obchod ČRo Radiotéka.

Jazz byl v rozhlase vždy součástí hudební výroby, ať už formou studiových, nebo živých koncertních nahrávek. S Radiotékou se nyní můžete vydat do historie, která zahrnuje nejen s rozhlasem často spojovaný klasický „big bandový“ jazz, ale i novodobé skladby pro menší obsazení. Jazzové nahrávky jsou jednou z domén rozhlasových souborů známých pod zkratkami JOČR a TOČR, jejichž odkaz patří k tomu nejlepšímu, co rozhlas na hudebním poli vytvořil.
Proslulý Jazzový orchestr Čs. rozhlasu se představuje na několika albech. Nahrávky z konce padesátých a první poloviny šedesátých let s legendárním klarinetistou, saxofonistou, skladatelem a dirigentem Karlem Krautgartnerem mapují alba Karel Krautgartner a Jazzový orchestr Československého rozhlasu a Karel Krautgartner s Jaroslavem Ježkem. Kromě repertoáru Osvobozeného divadla v nich najdete například i skladby George Gershwina nebo Duka Ellingtona. Do pozdějšího období existence orchestru zavítáte, pokud se zaposloucháte do skladeb obsažených v albech JOČR a Kamil Hála 1971 se sólisty Laco Deczim nebo Karlem Růžičkou a JOČR, Kamil Hála a zahraniční hosté 1984 se sólisty Heinzem Schönbergerem, Wilsonem De Oliveirou a Simeonem Šterevem.
Zajímavou odbočku do světa folkloru představuje album Felix Slováček a TOČR: Lidové písně, kde najdete české, moravské a slovenské melodie nahrané v osmdesátých letech v podání Felixe Slováčka na sopránsaxofon a pod dirigentskou taktovkou Vladimíra Popelky. Brzy se můžete těšit také na ediční řadu Big Band Českého rozhlasu s Václavem Kozlem a Big Band Českého rozhlasu s Felixem Slováčkem, v plánu je i zařazení nových nahrávek Rozhlasového Big bandu Gustava Broma. Z další nabídky doporučuji album Arnošt Kavka a orchestr Karla Vlacha, jehož hlavním protagonistou je průkopník českého swingového zpívání, nazývaný Doktor Swing, a také To nejlepší z Pražského Dixielandu představující populární skupinu tradičního jazzu.
Menu doplňují i jedinečné snímky současných jazzmanů Karla Růžičky (V zahradě času), Emila Viklického (Zelený satén), Antonína Gondolána (Vlastní cestou), Martina Kratochvíla (Piano solo) nebo Milana Dvořáka (Jazzové etudy), jejichž skladby jsou zároveň dostupné v notových publikacích vydaných hudebním nakladatelstvím Českého rozhlasu.
Jazzovým nadšencům by neměly uniknout ani další výjimečné tituly. Osobně mě zaujala konceptuální jazzová suita Duka Ellingtona Such Sweet Thunder (Tak sladké hřmění) na náměty ze Shakespeara, kterou JOČR nahrál v roce 1969, dále Jazzová suita na motivy melodií Jaroslava Ježka od Kamila Hály nebo Jazzové koledy Karla Velebného. Na pomezí jazzu a vážné hudby balancující Jazzová mše Jaroslava Hniličky nebo Komorní skladby Alexeje Frieda si své příznivce jistě najdou i mezi jazzofily. Věřím, že se Radiotéka stane vaší oblíbenou „jazzotékou“, kam se budete rádi vracet a objevovat nové, zapomenuté a znovuobjevené nahrávky nejvýraznějších osobností nejen českého jazzu.

Robert Škarda, dramaturg hudby Radiotéka.cz 



  Jak nesouhlasit s režimem
  Dívejte se 
 
  Veslo zvané samota
  Nalaďte si
 
  Sametové ideály versus...   
  Téma