Číslo 46 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorkou.
Jitkou Novotnou.

 

 

 

 

 

 

 

Fízl Petra Placáka jsou „paměti mladého desperáta bojujícího za dobré věci“Fízl byl jako zlý duch

„Fízl byl v našem klukovském světě něco, co byl jinde zlý duch. V našich představách nebyl přítomen jen jako určitá reálná hrozba klučičích výprav do cizích zahrad či všelijakých jiných nezbedností, ale znamenal i zosobnění jakési tajemné, hrůzostrašné moci, která nás děti a později školáky obklopovala v zemi plné strašidel, jež si říkala Československá socialistická republika. Husák, jehož nestvůrná tvář na nás shlížela den co den ze stěn školních učeben, byl nadreálný, a tím pádem všemocný zloduch a fízlové byli hrozní v tom, že byli služebníci těchto démonů – stála za nimi neviditelná, všeobjímající a všepostihující moc.“ To ve své knize Fízl píše prozaik a historik Petr Placák (1964), jedna z klíčových postav českého literárního undergroundu, v letech 1982 až 1986 klarinetista The Plastic People of the Universe.

Placákův Fízl, z něhož Vltava od středy 12. listopadu uvádí čtrnáctidílnou četbu na pokračování, je dílo na pomezí dokumentu, vzpomínek a beletrie o životě v komunistickém Československu. Kniha vyšla v roce 2007, autor za ni o rok později dostal cenu Magnesia Litera. Literární kritik Jiří Peňás o Fízlovi napsal: „Jsou to vlastně paměti mladého desperáta bojujícího za dobré věci. Ve věku, kdy většina vrstevníků nemá ještě o ničem ani tušení, zajímá se nanejvýš o spolužačky a o to, v jaké hospodě dostanou pivo, tu vstupuje na scénu indián, který jasně ví, kudy vedou linie mezi dobrem a zlem, mezi světem spravedlnosti a touhy po svobodě a světem nevolnictví a podlé zákeřnosti.“
Částečně jde o text autobiografický, který zachycuje dospívání nonkonformního, opozičně naladěného mladého muže za normalizace. Zároveň chce autor na základě spisu s krycím jménem Fagot, který na něj vedla StB v letech 1982 až 1985, „předvést základní činnosti a fungování operativy komunistické tajné policie“ a toto „konfrontovat s osobními zkušenostmi a se znalostí pozadí věcí“. Vzhledem k tomu, že pokračování spisu z druhé poloviny osmdesátých let bylo skartováno, mění se kniha zhruba od půli spíše ve vzpomínky na akce disidentské skupiny České děti, kterou Placák založil a se kterou prožil mnoho dobrodružných akcí.

Petr Turek, slovesný dramaturg

Foto Post Bellum


  Vyrovnat se s minulostí...
  Dívejte se 
 
  Fízl byl jako zlý duch
  Nalaďte si
 
  Kam kráčí rudé mládí   
  Téma