Číslo 43 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operním pěvcem.
Štefanem Kocánem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Pohádkový svět Radiotéky

K rozhlasovým pohádkám neodmyslitelně patří jméno režiséra Karla WeinlichaKdo by se někdy nechtěl aspoň na chvíli vrátit do dětství? S rozhlasem je to docela snadné, pohádky doprovázejí vysílání Rádia Junior, denně za vámi a vašimi dětmi přichází podvečerní Hajaja, neděli co neděli nabízí Dvojka pravidelnou odpolední pohádku. A nyní s Radiotékou, novým e-shopem Českého rozhlasu, můžete mít pohádkových příběhů, co si jen budete přát! Stačí si vybrat podle vašeho vkusu na webu www.radioteka.cz v kategorii mluvené slovo/pro děti. Od první chvíle ještě před oficiálním startem Radiotéky jsme z rozhlasového archivu vybírali zvukové záznamy, které by zaujaly nejen dětského posluchače, ale doslova celou rodinu. A nové pohádky zařazujeme do bohatého výběru každý týden.

Snad si rádi připomenete starší texty Václava Čtvrtka a šest drobných příběhů o obru Hrompacovi a mužíčku Tancibůrkovi, co spolu prožili a vyváděli. Ze zlatého fondu jsme vybrali četbu Karla Högera, ale i mladší verzi s herečkou Jiřinou Bohdalovou o tom, jak Hrompac s Tancibůrkem líčíli na ptáčka s rezavým ocáskem, jak našli rytíři ztracenou půlku jména, jak potěšili smutnou princeznu, jak dostali pytel blech, jak vrátili čerta do pekla a jak si znovu políčili na ptáčka s rezavým ocáskem (ale stejně se jim nechytil!). Možná trochu méně známé jsou stále půvabné Malé lesní pohádky Františka Nepila, tak jak je neodolatelně vypravuje Jan Pivec. Při jejich poslechu se malí i velcí dozvědí, proč jelen dělá po lese zrcátka, proč má datel červenou čepičku nebo proč má užovka na hlavě zlaté půlměsíčky.
Výhodou Radiotéky je velké bohatství rozhlasového archivu. Zatímco na mnoha dalších webových stránkách s nabídkami nových „audioknih“ se objevují stále stejné tituly natočené v posledních několika letech, Radiotéka je plná překvapení a zvukových vzpomínek. Například Mahenovo tragické pohádkové podobenství Mlynářův student představí v hlavní roli nejprve Josefa Abrháma a později Ivana Luťanského, pokaždé ale v režii Karla Weinlicha. Dlouholetý „pohádkový“ režisér měl také šťastný nápad svěřit herecký part vypravěče v pohádce Jana Wericha Královna Koloběžka Miroslavu Horníčkovi a do dalších rolí si vybral mimo jiné Josefa Kemra nebo Josefa Vinkláře, aby na půdorysu klasického příběhu dal díky skvělým hercům vyniknout Werichově lásce k českému jazyku a jeho smyslu pro humor. Královnu Koloběžku si teď díky Radiotéce poslechnete kdykoliv, stejně jako Pohádky o mašinkách natočené v olomouckém rozhlasovém studiu pro všechny generace posluchačů, kteří teprve poznávají nebo ještě nezapomněli na kouzelnou výhybku na cestě za kouzelníkem Zababou, na rozmařilost nejvyššího pana železničáře a práci vlídného pana Blahoše ze smíchovské nádražní výtopny. Krásné herecké obsazení doprovází Vančurovu pohádku Kubula a Kuba Kubikula z časů ušatých čepic o povedeném medvědáři Kubovi, jeho svěřenci medvědu Kubulovi a vymyšleném strašidle Barbuchovi. Jednou je Kubulou Jaromír Hanzlík, Barbuchou Zdeněk Řehoř a vandrákem Rudolf Hrušínský a podruhé, v nahrávce skoro o dvacet let mladší, zase Ivan Trojan, Josef Somr a František Němec.
Novinkou jsou mezi ostatními pohádkami mistrná rozhlasová zpracování poetických scénářů Františka Pavlíčka (Šípková Růženka) a Karla Šiktance (Černý jezdec, bílý kůň). Starším dětem je nově určena trojice dobrodružných pohádkových příběhů Vladimíra Zajíce napsaných na keltské motivy Vlčpanna, Wolfi a Hadí král.
Skřítek Hajaja vstoupil se svou krátkou pohádkou do rozhlasu poprvé před čtyřiapadesáti lety, Radiotéka se vám představila teprve před necelým půlrokem, ale už během několika měsíců nabízí velké bohatství – nejen pohádkových – zvukových stránek, v nichž si můžete listovat, vybírat a poslouchat každý den, ať jste kdekoliv.

Robert Tamchyna, dramaturg mluveného slova Radioteka.cz



  Písničky Petra Skoumala
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  Pohádkový svět Radiotéky
  Pořiďte si
 
  Člověk fotí člověka   
  Navštivte